reklama

Nejasnosti v pravidlech karantén kvůli omikronu. Co od pondělí platí? Odpovídá Válek

Pravidla kolem izolace a karantény se v Česku mění tak často, že se lidé začínají ztrácet v tom, co vlastně platí. Mají očkovaní z karantény výjimku? Na jak dlouho musíte v současnosti po pozitivním testu zůstat v izolaci? A kdy potřebujete k ukončení karantény negativní test? Na to, jak se ve zmatku kolem karantén vyznat, jsme se ptali přímo ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky.

reklama

Máte pozitivní test na COVID-19. Tak přesně tato informace v posledním týdnu chodí čím dál více Čechům, protože omikron začal v zemi pořádně řádit. Vláda očekává, že do konce února prolétne nová varianta celou populací.

První, co každého, komu taková zpráva dorazí, napadne, je, jak dlouho trvá izolace a kdo z jeho blízkých musí do karantény. Nová vláda ale na tyto otázky často na tiskových konferencích jasné, stručné a jednoduché odpovědi nedává a zmatky jsou i v informacích na různých vládních portálech.

Od úterý totiž vláda pravidla kolem karantén a izolací měnila. Hlavním důvodem bylo podle politiků to, aby se masivně a hlavně rychle nerozšířila varianta omikron a zároveň nedošlo k ochromení pracovního provozu. Navíc od pondělí přibudou nové podmínky v souvislosti s rozjezdem testování ve firmách. Na to, co tedy vlastně platí, jsme se ptali přímo ministra zdravotnictví.

Jaká jsou pravidla pro izolaci a karanténu?

1. Izolace

 • Do té nastoupí každý, komu byl potvrzen pozitivní PCR test.
 • Dále každý, kdo má pozitivní antigenní test provedený zdravotníkem. V takovém případě musíte i na potvrzovací PCR test. Doba izolace se ale počítá od provedení antigenního testu.
 • V izolaci zůstane člověk nejméně 5 dnů od pozitivního testu. Izolaci vám poté ukončí lékař v případě, že jste poslední dva dny neměli žádné příznaky. Na žádný test už nemusíte.

2. Karanténa

 • Do karantény jde ten, kdo se setkal s člověkem pozitivně testovaným metodou PCR a koho zároveň vytrasovala hygiena. Kontaktem se myslí společný delší čas na jednom místě bez respirátoru a bez rozestupu 1,5 metru.
 • Hygiena vás ale vytrasovat nemusí. Pokud je to jen trochu možné, doporučuje ministr zdravotnictví v případě pochybností zavolat lékaři a nechat se poslat na PCR test s žádankou, abyste měli nárok na případnou nemocenskou.
 • Do karantény jde i ten, kdo má pozitivní antigenní test prováděný v práci, tzn. samotest.
 • Pokud můžete pracovat z home office, dojděte si na test sami a zůstaňte v preventivní karanténě.
 • Karanténa trvá pět dnů. Následně by měl dotyčný dalších pět dnů nosit respirátor FFP2.
 • Pokud během následujících 14 dnů od skončení karantény nemáte příznaky, na test nemusíte a po uplynutí doby jste považování za zdravé.

Udělal jsem si antigenní (samotest) doma a je pozitivní. Co mám dělat?

 • Kontaktujte svého lékaře, který by vás měl poslat na PCR test.
 • Případně vyplňte on-line formulář a zajděte si na PCR test sami.
 • V případě, že test bude pozitivní, nastupujete do pětidenní izolace, která je placená jako nemocenská.
 • Do doby výsledku v karanténě ani izolaci nejste.

Udělal jsem si antigenní test v práci a je pozitivní. Musím na PCR test?

 • Ne, v takovém případě zůstanete pouze pět dnů v domácí karanténě, a pokud nemáte příznaky, můžete se vrátit do práce.
 • Pokud máte příznaky, jděte na PCR test. Pokud je pozitivní, nastupujete do izolace.

Udělal jsem si antigenní test v práci a je pozitivní. Musím do karantény, i když jsem očkovaný?

 • Ano. Od pondělí všichni zaměstnanci, kteří mají pozitivní antigenní test, nastupují do povinné pětidenní karantény bez ohledu na to, jestli jsou očkovaní.
 • V případě, že nemáte po pěti dnech žádné příznaky, vracíte se do práce, kde hned absolvujete další antigenní test.

Setkal jsem s někým, kdo má pozitivní antigenní test. Musím do karantény?

 • Ne. Jste považován za zdravého člověka.

Setkal jsem se s někým, kdo má pozitivní PCR test. Musím do karantény?

 • Zde záleží na tom, jestli vás vytrasuje hygiena. Pokud se tak stane, je vám nařízena povinná pětidenní karanténa. Pokud nemáte žádné příznaky, můžete ji po uplynutí doby opustit.
 • Je ale také možné, že se tak nestane. V případě pochybností nebo příznaků zavolejte lékaři a nechte se poslat na PCR test s žádankou, abyste měli nárok na případnou nemocenskou.
 • Karanténu by měl ukončit lékař nebo hygiena – opět je to důležité především s ohledem na nemocenskou.

Kolik PCR testů mám zdarma?

 • Nově má každý očkovaný nárok až na pět PCR testů měsíčně zdarma. Nezapomeňte si před každým testem vyplnit on-line žádanku, nemuseli by vás bez ní vzít.
 • Stejný počet PCR testů je hrazen ze zdravotního pojištění i lidem s kontraindikací nebo zahájeným očkováním.

Mé dítě má pozitivní antigenní test ve škole. Co dál?

 • Na rozdíl od zaměstnanců, děti se musí povinně nechat přetestovat PCR testem. Škola může nově vystavit rodičům potvrzení, které mohou pro PCR test dítěte použít místo eŽádanky.
 • Do doby výsledku testu je dítě v domácí karanténě.

Jsem očkovaný a setkal jsem se s pozitivně PCR testovaným člověkem. Musím do karantény?

 • Počkejte, zda vás vytrasuje hygiena – pokud vás dotyčný nahlásil a hygiena vás nevytrasuje a nemáte žádné příznaky, jste považován za zdravého člověka.
 • Pokud příznaky máte, zavolejte lékaři nebo si sami dojděte na PCR test.
 • Pokud vás hygiena vytrasuje, pošle vás na PCR test. Nejdříve však pět dnů od setkání s rizikovým kontaktem. Po tuto dobu v karanténě být nemusíte.

Jsem očkovaný. Týká se mě také karanténa?

 • Ano, karanténa se týká všech bez rozdílu.

Prodělal jsem covid v posledních 180 dnech. Týká se mě také karanténa?

 • Ano, karanténa se týká všech bez rozdílu.

Tagy:

Hlavní zprávy

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?
Koronavirus

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

reklama