Trenčianske Teplice: Lázeňský poklad Slovenska s historií sahající až k Římanům

Obklopené zelení Strážovských vrchů, Trenčianske Teplice představují harmonii přírody, historie a moderního wellness. Tyto lázně, patřící mezi nejstarší v Evropě, nedávno zahájily novou sezónu a lákají návštěvníky na jedinečné zážitky.

Léčivé účinky zdejších pramenů byly známy už ve 2. století – podle legendy se v nich koupali i římští legionáři. První písemná zmínka o minerálních vodách v této oblasti pochází z roku 1247. Dnes zdejší voda vyvěrá s teplotou 36–40 °C, je přirozeně čistá, síranová, vápenato-hořečnatá a výjimečně bohatá na minerály. „Velmi jednoduchým způsobem se tady dá zorientovat – pokud si najdete vysoké místo, ze kterého je výhled, třeba pod námi vidíte na střeše věžičku. To je znak toho, že pod ní je bazén, a pod tím bazénem je pramen. Protože naše termální bazény jsou postaveny přímo na pramenech,“ vysvětluje Andrej Puček, ředitel pro obchod a marketing Kúpele Trenčianske Teplice, a.s.

Hammam: Východní inspirace pod slovenskými horami

Dominantou areálu je jedinečný Hammam – lázeňská budova v orientálním stylu z roku 1888, která připomíná pohádku Tisíce a jedné noci. Návštěvníci zde odpočívají po koupelích v nejteplejším pramenu.

„Je to budova, kde naši klienti oddychují po koupeli, kterou absolvují v našem nejteplejším termálním pramenu. Originál této stavby stál v Egyptě jako sídlo egyptského krále a jako model tuto stavbu viděla naše tehdejší majitelka na světové výstavě v Paříži. Líbila se jí natolik, že se rozhodla postavit si něco podobného doma v Trenčianských Teplicích,“ dodává Andrej Puček.

Moderní procedury v tradičním prostředí

Vedle klasických minerálních koupelí nabízí lázně široké spektrum moderních procedur – bahenní zábaly, aromaterapii, masáže, ale i inovativní koupel ve slané lázni, jejíž voda má podobné složení jako Mrtvé moře. Tělo je při ní osvětleno UV světlem imitujícím sluneční záření.

Výsledkem je podpora imunity, úleva od bolesti kloubů i zklidnění nervového systému. Díky těmto službám se lázně stávají atraktivní i pro mladší generace, aktivní lidi a rodiny s dětmi.

Ideální místo pro turistiku i odpočinek

Lázně se nacházejí v údolí, obklopeny horami a lesy, které lákají k procházkám a turistice. Okolní trasy a stezky jsou značené a rekonstruované, takže kromě relaxace si tu užijete i pohyb na čerstvém vzduchu. „Trenčianske Teplice mají skvělou polohu – jsme v údolí, na pravé a levé straně jsou mezi námi hory a lesy. Tyto hory mají mnoho tras a značených cest, všechny jsou zrekonstruované. Lidé sem jezdí i za turistikou,“ potvrzuje Daniel Oriešek, výkonný ředitel Oblastní organizace cestovního ruchu Trenčianske Teplice.

Město umělců, filmů a historie

Každý krok vás tu provede historií – od romantické kolonády přes secesní architekturu až po legendární Most slávy, kde zanechali své podpisy hosté slavného filmového festivalu Art Film Fest. Atmosféru doplňují stylové kavárny a cukrárny, ideální k tiché inspiraci.

Málokdo ví, že zdejší prostředí ovlivnilo i tvorbu slavného spisovatele Karla Čapka. Právě v Trenčianských Teplicích napsal základy svých slavných děl R.U.R. a Krakatit. „Věděli jste, že robot vznikl v Trenčianských Teplicích? Robot je od slova robota, což je slovenské slovo, a proto se domníváme, že ten první robot byl vymyšlený tady,“ doplňuje s úsměvem Daniel Oriešek.

Historická železnice: technický skvost století

Mezi místní technické rarity patří úzkorozchodná elektrická železnice, která spojuje Trenčiansku Teplou s Trenčianskými Teplicemi. Slavnostně byla otevřena v roce 1909 a jde o nejstarší elektrickou železnici svého typu na Slovensku. „Tato vozidla přišla až v roce 1953 a v letech 1989 až 1995 byla předělaná do současné podoby. Většinou si ji turisté vyhledávají, je to taková rarita,“ říká Dušan Nosál, ředitel Trenčianské železnice.

Pramenům požehnáno, sezóna zahájena

V Trenčianských Teplicích dosahují výborných výsledků také při léčbě kožních onemocnění, zejména psoriázy. Úspěch spočívá v kombinaci místní termální vody s vysokým obsahem síry a systému Tomesa, který napodobuje minerální složení Mrtvého moře. Velkou výhodou je, že léčivá voda zde vyvěrá při ideální teplotě – v rozmezí 37 až 40 °C v pěti různých pramenech – a není tak potřeba ji dále upravovat. Díky tomu je možné ji bezprostředně využívat při terapiích.

Tradiční zahájení lázeňské sezóny se letos konalo s patřičnou slavností – pramenům požehnal kněz a pokropil je svěcenou vodou. Po staletí sem lidé přicházeli s nadějí, že teplá léčivá voda uleví jejich tělu i duši. A podle všeho – důvody k návštěvě přibývají. Podívejte se na videoreportáž.

Tagy:
historie robot Slovensko železnice lázně turismus Teplice volný čas plavecký bazén životní styl a volný čas Trenčianske Teplice