Tohle je tragikomické vyvrcholení vánočního testování, k němuž v půlce prosince vyzval premiér Andrej Babiš. „Testování ukončeno, všichni okamžitě odjeďte,“ hlásí do megafonu policista ve středu po 13. hodině a rozhání více než kilometr dlouhou frontu automobilů v Ostravě. V té čekají stovky klientů na placený PCR test u společnosti Anygence, část z nich ale odmítá policii vyhovět. A dál se dožaduje testů.
K dobrovolnému testování vyzývají lékaři i politikové napříč stranami. Jen tak lze strávit relativně bezpečné vánoční svátky se svými nejbližšími ve věku nad 65 let, neboť 92 procent zesnulých na zákeřnou infekci COVID-19 tvoří senioři právě v této věkové skupině.
Tři hodiny místo čtvrthodinky
Autor tohoto textu a zároveň reportér CNN Prima NEWS se na PCR test objednal v předstihu u společnosti Anygence, která si odběrné místo zřídila v hasičárně v Průmyslové ulici u ostravských Vítkovických železáren. Osmdesátiletá tchyně a jen o něco mladší maminka si nechtějí nechat vymluvit společný Štědrý večer, ač je to pro ně z epidemiologického hlediska obrovský risk.
Slíbil jsem tedy, že se v předvečer Vánoc alespoň nechám otestovat. A laboratoř Anygence mi už 19. prosince oznámila: „Děkujeme za rezervaci. Na testování se dostavte v čas uvedený níže ve shrnutí objednávky. Cena za rt-PCR Test: 1 550 Kč. Časový interval: 23. 12., 9:45–10:00.“
K odběrnému centru mířím přesně dle pokynů. Jsem ale nemile překvapen, že ještě před vjezdem do samotné Průmyslové ulice, v níž je centrum umístěno, mě policie odklání do boční Železárenské ulice. A jak šokovaně zjišťuji, fronta vozů je dlouhá kilometr a půl, poslušně se však postavím na její konec.
Během deseti sekund za mnou zastavuje další auto, s řidičem se dávám do hovoru. Stejně jako mě ho společnost Anygence objednala na desátou dopoledne. Něco tu nehraje! Před námi stojí možná 150 automobilů, v deset se k odběru nedostaneme ani náhodou. „Vidím to tak na tři odpoledne, co se dá dělat,“ smířeně konstatuje soused v koloně. „S testem budou Vánoce klidnější,“ dodá. Souhlasím.
Rady mužů zákona
Fronta se posunuje šnečí rychlostí. Za dvě a půl hodiny maximálně 500 metrů, přesto se nadějně blížíme k cíli a už skoro uvěříme ve šťastnou betlémskou hvězdu a společné Vánoce se seniory. Že to tak snadné nebude, však ve 12:30 naznačuje státní policista, který pěšky obchází kolonu.
Policista: „Proč chcete na testy?“ Já: „Mám osmdesátileté rodiče a nechci je nakazit.“ Policista: „Být vámi, tak to zabalím, radši odjeďte.“ Já: „Proč?“ Policista: „Na všechny asi nevyjde. Podívejte, já mám také rodiče v podobném věku a na testování nemám čas. Dobře to dopadne, uvidíte.“ Já: „Počkám, nemohu tolik riskovat.“ Policista: „Jak myslíte.“
Volejte Babišovi!
Příslušník Policie ČR už v tu chvíli asi ví svoje, ale nechce vyvolávat paniku. Osm minut po 13. hodině, když už v koloně stojím přes tři hodiny, se podél fronty rozjíždí vůz s blikajícími majáčky a policista hlásí do megafonu: „Testování ukončeno. Odjeďte! Všichni! Hned.“ Strážci zákona se snaží rychle vyklidit především Železárenskou ulici, kde fronta na testy ucpává kruhové objezdy a komplikuje průjezd kamionů i městské hromadné dopravy.
Většina řidičů spořádaně odjíždí, v kabinách vozů však musí znít strašlivé kletby. Nejen ve směru k policii, ale i k české vládě. Desítky čekajících se ovšem nenechají úplně rozehnat a míří svými vozy přímo k odběrnému místu, které doslova obklíčí. „Volejte Babišovi! Kde má to slavné testování? Místo toho na nás posílá policajty,“ rozčiluje se pán ve středním věku.
V tu chvíli už policisté uzavírají vstup k odběrnému místu, které je umístěno v průjezdní garáži hasičské zbrojnice u Vítkovických železáren. Dav se ale i přes policejní zátaras pustí do zdravotníků v covid skafandrech, nadávka střídá nadávku: „Proč nás neotestujete? Do prdele, čekáme tu od devíti. Jsem řádně objednaná! To snad není možné, to je bordel! Děti mi pláčou v autě…“
Jedna zdravotnice hlásí: „Nemáme zkumavky, nemáme už nic. Je vás tu moc, tolik vás tu nemělo být.“ Ale občané oponují: „Chtěli jste vydělat, co? Tak jste vzali všechny objednávky a teď to nezvládáte! Okamžitě mě otestujte!“ Žena v ochranném oděvu a masce odkazuje na vedení společnosti, policie se snaží situaci uklidnit. Jeden z mužů zákona informuje, že laboratoř požádala policii, aby informovala čekající, že odběry dále nemohou pokračovat.
Nezlobte se, robime pořadek
Další přítomný zdravotník či laborant vysvětluje, že 27. prosince bude spuštěn nový formulář na webových stránkách společnosti a ten den se začnou přijímat i další objednávky na placené testy. Jedna paní se rozpláče a mezi vzlykáním vysvětluje: „Je mi pětasedmdesát a necítím se dobře, jsem objednaná, co mám dělat?“
Policista tlumočí davu, že na dnešní odběry mělo být přijato asi 180 klientů, přijelo však nejméně dalších 500 lidí. Postupně vychází najevo, že laboratoř Anygence chybně nastavila systém objednávek. Do rezervačního systému Moravskoslezského kraje dodala informaci, že jejich denní kapacita je 819 odběrů pro auta a 441 pro pěší. Poslali je sem i praktičtí lékaři ze širokého okolí Ostravy, neboť ostatní odběrová místa byla plně vytížená a odběrové místo Anygence s.r.o. bylo stále volné. „Ve skutečnosti ale nebylo, ačkoliv počet objednaných odběrů dosahoval cca 2/3 kapacity, kterou společnost uvádí, že je schopna zvládnout. Odběrové místo bylo uzavřeno místo v 15 hodin už ve 13 hodin,“ vysvětlila Pavlína Volná, vedoucí oddělení komunikace kanceláře hejtmana Moravskoslezského kraje.
„Mám čtyřicítky horečky, co teď?“ plačtivě se ptá další zoufalá žena. Policisté ji posílají do špitálu. Je to vlastně dost nebezpečné místo, před laboratoří stojí spousta lidí s příznaky nemoci COVID-19. Je takřka jisté, že mnozí jsou pozitivní i nakažliví. „Já mám esemesku, musíte mě otestovat,“ ukazuje další žena rezervaci v mobilu. Policista se brání: „My jsme vám testování nezakázali, to není naše věc. Jen chceme, ať se rozejdete.“ A další policista dodá bodře v ostravském slangu: „Na nas se nezlobte, my tady musime jen ten pořadek trochu robit. My mame taky rozkaz z centraly.“
Čtveřici dopravních policistů, která brání vstupu na odběrné místo, vzápětí přicházejí podpořit zkušenější kolegové ze zásahovky, v černých uniformách. „Volali nám, že testování bohužel končí, že se máte rozejít,“ vysvětlují rozčíleným lidem.
Praha mlčí, zbývají andělé
Po čtvrthodině většina přítomných mávne nad absurdní situací rukou. „Potřeboval jsem test a potvrzení k vycestování do Německa,“ stěžuje si mladší muž. „Totální selhání státu,“ poznamená další. „Co mám dělat? Co mám dělat? Co mám dělat?“ je slyšet stále dokola. Zdravotník v bílém plášti krčí rameny: „To fakt nevím.“ Je si dobře vědom, že soukromé laboratoře už vyčerpaly kapacity po celé zemi.
Do společnosti Anygence se sídlem v Praze se pochopitelně nelze dovolat. Webové stránky jsou vypnuty, nahradil je pouze vzkaz: „Z kapacitních důvodů nepřijímáme objednávky do 27. prosince 2020.“ Tohle je další díl české tragikomedie, která bohužel může mít i oběti na životech. Když neotestované rodiny přece podlehnou tlaku starých rodičů a přijmou je na Štědrý den u sváteční tabule, nelze vyloučit i fatální konec. Stát opět selhal, zbývá jedině víra v milosrdné vánoční anděly.