Jaké filmové premiéry uvidíte na velkém plátně od 23. července? Aktuální nabídka čítá tři nové tituly. Prim hraje svébytné uchopení postavy Václava Havla, jelikož životopisné drama Havel se zaměřuje na jeho disidentské roky. Německé drama Všechna moje láska nabízí vztahová zamyšlení z běžného života a dánský animovaný snímek Vzhůru za sny předkládá sympatický příběh pro nejmenší diváky.
Tři filmové novinky se v kinech objeví tento týden, tedy o jednu více než před sedmi dny. Všechny pocházejí z Evropy. Rozmanitost nabízených děl je vzhledem k současným, stále výrazně neuspokojivým podmínkám, ucházející.
Havel
Hlavním hitem týdne a zároveň také nejočekávanějším tuzemským snímkem léta je samozřejmě životopisné drama Havel. Těžko najít výraznější a v posledních letech i kontroverznější figuru uplynulých dekád než právě bývalého prezidenta Václava Havla, jehož odkaz je ve společnosti stále téměř hmatatelný. Režisér Slávek Horák, který před pěti lety úspěšně debutoval citlivým dramatem Domácí péče, se zaměřil na Havlovy disidentské roky. Nejedná se tedy o portrét porevolučního státníka, nýbrž mladého a leckdy nejistého muže, jenž se často ocitá v nejasných situacích.
Náročnou hlavní roli si zahrál Viktor Dvořák, dosud výrazný spíše v televizních projektech. Havlovu manželku Olgu ztvárňuje Aňa Geislerová a jako Pavel Landovský se představí Martin Hofmann. O kvalitu obsazení tedy není třeba se bát a teď jen doufejme, že se podařilo najít i dostatečný balanc mezi důstojnou památkou a podnětným vykreslením reálií.
Všechna moje láska
Dosavadní tvorba švýcarského režiséra Edwarda Bergera spočívala především v práci pro televizi, nejvýrazněji se zapsal pětidílným psychotickým dramatem Patrick Melrose s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli. Po premiéře na berlínském festivalu přivedl loni na jaře do německých kin projekt s názvem Všechna moje láska, který se tedy s více než ročním zpožděním dostává i k nám.
Lars Eidinger, kterého jste možná zaregistrovali ve filmech 25 km/h nebo Nikdy neodvracej zrak, hraje jednoho ze tří sourozenců, z nichž každý řeší jiné životní trable. Film je rozdělen na tři epizody, z nichž každá se věnuje jednomu hrdinovi. Přestože jsou jednotlivé příběhy odlišné, sourozence pojí nezpochybnitelné pouto. Bez přehnané dramatizace či stylizace nabízí Berger klasické vztahové drama, v němž se spousta z nás pozná.
Vzhůru za sny
Scoob! z minulého týdne se ukazuje být překvapivě dobrou volbou, jelikož tento animák dokázal do kin nalákat více než 20 tisíc diváků. Dánský animovaný kus Vzhůru za sny je o poznání menší produkcí, a tak nelze počítat s tím, že by dosáhl podobných výsledků – přesto se v tuto chvíli jeví sázka na rodiny s dětmi jakožto návštěvníky kin rozumně.
Autorem snímku, který měl v domovském Dánsku premiéru počátkem letošního února, je Kim Hagen Jensen. Ten nosil v hlavě koncept tohoto filmu celé dvě dekády a téměř polovinu této doby zabrala samotná realizace. Nakonec se příběh ustálil na vyprávění dvanáctileté Míny, která zjistí, jak vznikají sny – a také se naučí, jak je může ovládat. Jenže, jak už to u příběhů s dětskými hrdiny bývá, Mína nedokáže tuto schopnost používat zrovna moudře, a tak ji čeká nezbytné zmoudření. Z hlediska příběhu ani vizuální stránky nelze čekat nejvyšší mety animovaných produkcí, jakých dosahuje třeba tvorba Pixaru, přesto by sympatická severská taškařice mohla nabídnout příjemnou hodinu a půl pro zabavení nejmladších diváků.