USA se připravují na chaos. U hranic se srocují desetitisíce migrantů, skončí klíčové opatření

Americké hranice s Mexikem čelí v posledních dnech nové migrační vlně. V USA totiž 11. květnem vyprší kontroverzní opatření, konkrétně jde o hlavu 42 zákona o veřejném zdraví z roku 1944, která umožňovala od roku 2020 odmítnout žadatele o azyl z důvodu koronavirové pandemie.

Za poslední týdny dorazily k hranici Mexika a amerického státu Texas desetitisíce lidí. Většinou z Venezuely a dalších zemí Latinské Ameriky, píše AP. Důvod?

Spojené státy od pátku výrazně rozvolní migrační opatření, které v posledních třech letech podstatně ztěžovalo žadatelům o azyl příchod do země.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tučné odškodné ano, vězení ne. Proč se Trump nemusí registrovat ani jako sexuální násilník

Vyprší totiž platnost hlavy 42 zákona o veřejném zdraví, která byla formulována v roce 1944 pro možnost zabránění šíření chorob. Nástroj k vyhošťování oživila v březnu 2020 administrativa Donalda Trumpa, a to z důvodu koronavirové pandemie.

Joe Biden nastoupil do úřadu v lednu 2021 a hlavu 42 ponechal v platnosti další více než dva roky. K odmítnutí migrantů na hranicích tak stačil předpoklad, že daný člověk přichází ze země zasažené koronavirem.

„S aktivovanou hlavou 42 mohly americké úřady využít pandemie a urychleně vyhostit potenciální migranty, kteří se pokoušeli překročit hranici z Mexika, a to včetně žadatelů o humanitární azyl,“ vysvětlil web BBC.

Úřady čekají nápor

Podle dat Celní správy a ochrany hranic USA byly mezi lety 2021 a 2022 vyhoštěny na základě kontroverzního opatření více než dva miliony lidí. Čtvrtkem se ale migrační pravidla výrazně rozvolní a úřady proto očekávají vysoký nápor.

„Nějakou chvíli to bude chaos,“ přiznal v úterý americký prezident Joe Biden.

Situace na hranicích Mexika s Texasem je přitom složitá už nyní. Úřady se snaží připravit na další tlak. Na místě rostou stanová městečka, kolem hlídkuje hraniční kontrola, federální policie i armáda, uvedla CNN. Jen za úterý mělo k hranici přijít zhruba deset tisíc lidí.

Desetitisíce čekajících

„Připravovali jsme se už nějaký čas a jsme nachystaní. Očekáváme opravdový nárůst. A snažíme se připravit na různé úrovně takového nárůstu,“ sdělil podle agentury AP ministr vnitřní bezpečnosti Spojených států Alejandro Majorkas. „Konec platnosti hlavy 42 neznamená, že jsou hranice otevřené,“ dodal.

Na ulicích a v úkrytech na severu Mexika čeká na svoji chvíli překročit hranice do USA podle odhadů zhruba 155 tisíc lidí. A přicházejí další.

Po konci hlavy 42 bude v USA platit hlava 8, která upravuje podmínky především pro migranty, kteří by hranici překročili ilegálně, tedy bez předchozí oficiální žádosti o azyl. Za takové chování jim mohou úřady zakázat vstup do USA na nejméně pět let.

Úřady tak veřejnost ujišťují, že migrační politika bude nadále velmi přísná.

Tagy: