Škrty v dotacích solárů? Stát se vykrucuje, zlobí se starosta. Výhrady mají i někteří senátoři
úhrn srážek
Výpis příspěvků ke štítku „úhrn srážek“
Očekávaný vývoj povodní: V ohrožení bude severovýchod Čech. Kde začnou hladiny klesat?
V neděli odpoledne se bude pásmo srážek nacházet hlavně nad jihem Čech, nadále by však měly stoupat hladiny řek, které odvodňují zejména Jeseníky, uvedli experti Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na síti X. Na nejvyšší stupeň pohotovostní aktivity, tedy ohrožení, se znovu dostanou řeky severovýchodních hor Čech a Českomoravské vrchoviny. Meteoroložka ČHMÚ Iveta Kodádková popsala, na jakých tocích se situace uklidní. Na jihu Čech bude pršet až do úterý, intenzivnější srážky tam meteorologové očekávají především v pondělí.
Srážek bude opravdu mnoho, varují experti. Mapa ukazuje, co se stane v pátek ráno
Pásmo extrémních srážek dorazilo do Česka. Přesune se především nad východní polovinu našeho území, kde bude postupně nabírat na intenzitě, varují experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha před prudkými lijáky a rizikem povodní je v platnosti od čtvrteční půlnoci, zkomplikovat vývoj může i silný vítr. Nejhorší situace má nastat v Jeseníkách, kde se hasiči připravují na vylití řek z břehů. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je nutné doufat v co nejlepší průběh. Potvrdil také, že v pátek zasedne Ústřední krizový štáb. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na brífinku po jednání Ústřední povodňové komise uvedl, že se je potřeba připravit na nejhorší. Experti ze spolku Meteo Včasné varování zveřejnily mapu s předpovědí na páteční ráno.
Experti: Hrozí záplavy jako v roce 1997. Povodí chystají zvláštní opatření, kde platí VÝSTRAHA?
Pokles teplot doprovodí v následujících dnech intenzivní deště, které mohou vést k rozvodnění řek. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal výstrahu před extrémními srážkami a výskytem povodní. Před záplavami varují také experti z facebookové skupiny Meteo Včasné varování. Mimořádně k extrémním srážkám vystoupí v 15:00 ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a také ředitel ČHMÚ Marek Rieder. Tiskovou konferenci můžete sledovat ve videu v úvodu článku.
Sledujte RADAR: Extrémní lijáky budou bičovat Česko, hrozí povodně. Kde je nejvyšší riziko?
Velmi deštivé počasí doprovázené intenzivními srážkami čeká Česko v následujících dnech, uvedli experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na mnoha místech může napršet i přes 100 milimetrů, vodní toky tak čeká vzestup hladin a hrozí i povodně. Nejhorší situace by měla být v oblasti Jeseníků, naopak na západě Čech je riziko velké vody nejmenší. Experti rovněž upozornili na vyvrácené stromy, kolem poledne ČHMÚ vydal výstrahu před povodněmi.
VÝSTRAHA: Dorazí silné bouřky s lijáky, objevit se může i krupobití. Kde hrozí nejvíce?
V jihozápadní polovině Česka hrozí v úterý silné bouřky. V Čechách se začnou tvořit během odpoledne, na jihozápadě Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se objeví během večera a noci na středu, varovali odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X. Bouřlivé počasí bude doprovázeno přívalovými dešti a objevit se mohou i menší kroupy.
Medardova kápě – čtyřicet dní kape: Meteorologové očekávají deštivé počasí
Svatý Medard, který připadá na 8. června, letos přinese podle meteorologů déšť nebo přeháňky a podle pranostiky by mělo pršet dalších 40 dní. Zda se tak stane, se ale neví. Podle údajů z meteorologických stanic v uplynulých 19 letech pršelo více než 30 dnů v tomto čtyřicetidenním období například na Churáňově, Lysé hoře, v Peci pod Sněžkou, Českých Budějovicích, Plzni nebo Liberci. Churáňov téměř splnil pranostiku v roce 2019, kdy měl po Medardovi 35 deštivých dnů.