Kalašnik kvůli válce nezápasil, reakce fanoušků ho dojala. Zasáhlo mě to, přiznává

V programu MMA turnaje Oktagon 31 byl původně zápas, který v kontextu posledních událostí nebylo možné uskutečnit. Čech narozený na Ukrajině Andrej Kalašnik se měl v kleci porvat s Rusem Arturem Karavajevem. „On sám říkal, že je proti válce, přistupuje k tomu jako normální člověk, takže jsem neměl problém se s ním bavit,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS zápasník pro své příjmení přezdívaný „AK-47“.

Kalašnik vnímá válku už mnohem déle než jen posledních několik dní. Část jeho rodiny totiž bydlí v oblasti Luhanska, kde je válčení ve větší či menší míře běžné už od roku 2014. Nicméně přiznává, že nyní situace značně eskalovala.

„Jsme v kontaktu. Není to nic nového, válka na Donbasu trvá už osm let. Volám si s rodinou pravidelně, každopádně teď se to vyhrotilo nejvíc,“ podotkl pro CNN Prima NEWS.

Jemu samotnému by tolik nevadilo nastoupit proti Karavajevovi, protože o něm ví, že současný válečný konflikt probíhající po celé Ukrajině rozhodně neschvaluje. Kalašnik si však byl vědom, že konání zápasu by nebylo správné.

„Hlavně Artur vnímal riziko. Přišlo deset tisíc fanoušků. On nevěděl, jak by fanoušci reagovali, kdyby třeba nastoupil s ruskou vlajkou. Potkali jsme se na snídani. On sám říkal, že je proti válce, přistupuje k tomu jako normální člověk, takže jsem neměl problém se s ním bavit.“

Organizace Oktagon MMA nakonec nemohla rozhodnout jinak. „Ten důvod byl jasný, vidíme to teď i u velkých organizací jako FIFA nebo UEFA – Rusové se stahují ze soutěží. Bylo to i z hlediska bezpečnosti, aby se zamezilo nějaké provokaci v hledišti nebo mimo arénu. Oktagon se snažil chránit nás i sebe jako organizaci.“

Aktuální sankce uplatňované i na sportovce z Ruska podle něj mohou vyznívat krutě, nicméně za současných okolností není jiná možnost. „Jsme rukojmí situace – respektive ruští sportovci. Spousta z nich nesouhlasí s tím, co se děje. Ale není prostor na to, abychom rozlišovali, kdo je kdo,“ řekl 26letý Kalašnik.

Nejsem sentimentální člověk, ale…

I když byla jeho bitva s Karavajevem zrušena, turnaj přesto navštívil. A organizátoři se rozhodli vyjádřil podporu Ukrajině – pražská O2 arena se na několik minut rozsvítila do žluto-modrých barev, ukrajinská vlajka byla promítnuta na velkou kostku nad oktagonem a z reproduktorů zněla píseň Bratříčku, zavírej vrátka od Karla Kryla. Diváci poté dlouze aplaudovali. „Nejsem sentimentální člověk, emotivní projevy se mnou normálně nic moc nedělají. Ale tam jsem se musel schovat v útrobách haly, protože mě to dost zasáhlo,“ přiznal Kalašnik.

Jeho rodina se momentálně nenachází v epicentru bojů. „Co jsem tak hovořil s babičkou, výbuchy a střelba byly slyšet hlavně první den, tedy ve čtvrtek. Teď je to momentálně v oblasti, kde bydlí naše rodina, celkem klidné.“ Nejzásadnějším problémem bylo, že dva dny netekla voda.

Ve velmi proruské oblasti, kde žijí blízcí Kalašnika, je často problém dostat se ke správným informacím, které nezavání propagandou. Ale jeho rodiny se prý tento problém netýká. „Nemůžu mluvit za ostatní, každopádně má babička má díky satelitu možnost sledovat ukrajinské kanály i jiné evropské stanice. Ale řada lidí u nás má přístup jen k ruským zdrojům.“

Bijec žijící v Brně by byl nejradši, aby se každý den nemusel strachovat o své příbuzné a měl je u sebe nablízku. Jenže jim se nechce opouštět známé místo. „Několikrát jsem nabízel babičce i dědečkovi, aby přijeli do Čech. Ale u důchodců je to často tak, že mají svoji zahrádku, svého pejska a chtějí na daném místě dožít. Už nechtějí nikam utíkat. Jak jsem řekl, je to tam teď trochu klidnější, každopádně přemluvit je nešlo. Bohužel. Byl bych rád, kdyby mohli být tady.“

Závěrem Kalašnik vyjádřil vděčnost České republice za to, jak rozsáhlým způsobem Ukrajině pomáhá. „Češi jsou solidární národ. Nepochyboval jsem o tom. Moc vám děkuji, že se staráte o lidi, kteří vám nejsou blízcí.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež
360°

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež

Letní lavina v italských Dolomitech a útoky žraloka v Egyptě. Jen co se naplno rozběhla hlavní sezona letních dovolených, přicházejí ze zahraničí tragické zprávy. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ale nemají tyto události na zájem Čechů cestovat žádný vliv. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS poznamenal, že počet mrtvých lidí v horách se v posledních letech zvyšuje.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajince na východě země zabavili ruský obrněnec

22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.