ZPRÁVY PLUS, Michaela Brejchová - 10.5. v 11:30
Umělá inteligence (AI) je pomocníkem, ale i hrozbou, ke které bychom měli zejména v případě dětí přistupovat opatrně. V pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS to řekla autorka projektu Mediální workshop Michaela Brejchová.
Podle Brejchové jsou negativními dopady umělé inteligence ohroženy hlavně děti. „Myslím si, že je s nimi o mediální gramotnosti třeba mluvit už od školkového věku,“ poznamenala.
ČTĚTE TAKÉ: Učitelka z Prahy nebude potrestána za výroky o Ukrajině. Soud potvrdil její osvobození
Hrozba často číhá na sociálních sítích. „Jsou to velmi nebezpečné platformy. Děti neví, jakým způsobem mohou být informace, které tam o sobě sdílejí, zneužity,“ pronesla.
Kovanda: České školství je zkostnatělé. Tabulkové platy učitele nemotivují, míní expert
Zkostnatělost českého školství je obrovská, řekl v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj jde i o nevůli politiků situaci řešit. S podnikatelem ve školství a provozovatelem sítě soukromých škol Vratislavem Nejedlým se shodli, že tabulkové platy jsou pro učitele demotivující.
A s tím dokáží pomoci i funkce umělé inteligence. „Když jsem se mého kolegy z IT zeptala, kolik času zabere úprava něčí fotografie, odpověděl mi, že je jen otázkou sekund svléknout dítě na snímku do naha,“ sdělila expertka. Poškozenému dítěti pak hrozí například vydírání.
Nejpopulárnějšími sítěmi mezi dětmi a mladistvými jsou podle údajů organizace Člověk v tísni YouTube a Instagram. Ty v minulém roce dominovaly u žáků osmých a devátých tříd základních škol i studentů středních škol. Na třetím místě se potom umístil TikTok.
„Děti se musí naučit rozlišovat, co je relevantní informace a co už není pravda. Je dobré vždy ověřovat zdroje, nenechat se pohltit lákavým titulkem a na vše nahlížet se zdravým rozumem,“ dodala.
Celý rozhovor si můžete pustit ve videu výše.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pod lavicí i o přestávce. Stále více škol zakazuje mobilní telefony, žáci se nesoustředí