Unimaru: Muzeum mezi Jižní a Severní Koreou, kde kurátor nosí neprůstřelnou vestu

Muzeum, přezdívané Unimaru podle korejských slov pro „sjednocení“ a „platforma“, se nachází v korejské demilitarizované zóně (DMZ) – tedy v lokalitě oddělující obě asijské země. Jeho název odkazuje na poslání poskytnout platformu pro mírové sjednocení KLDR a Jižní Koreje.

Než se Unimaru stalo muzeem, bylo mezi lety 2003 a 2007 celním odbavištěm. Návštěvníci zde procházeli bezpečnostními kontrolami spojenými se získáním oprávnění ke vstupu do DMZ. Tuto funkci však nahradila větší kancelář, díky čemuž komplex získal prostory potřebné pro vystavování exponátů.

Návštěva muzea přesto zůstává relativně komplikovanou záležitostí. Lidé, kteří se chtějí do Unimaru podívat, musí nejprve požádat o povolení jihokorejské ministerstvo sjednocení (MOU), jež je oficiálním vládním orgánem podporujícím znovusjednocení obou Korejí. Pokud uspějí, mají zajištěnou volnou jízdenku do Unimaru. Ta je opravňuje k nástupu do jednoho ze speciálních autobusů převážejících civilní hosty do DMZ.

Kuriózní podmínky tím však nekončí. Umělecká ředitelka Unimaru Yeon Shim Chungová pro Artnet sdělila, že ona i další zaměstnanci muzea nosí preventivně neprůstřelné vesty. Bezpečnostní opatření je dle jejích slov namístě například v okamžiku, kdy jdou instalovat umělecké kousky.

A na jaké zajímavosti je možné se v muzeu podívat? Vedle děl, jako jsou Paikova socha Elephant Cart nebo nástěnná malba Marjeticy Potrčové What Is DMZ Soil Made Of?, představila ředitelka Chungová i na první pohled poněkud překvapivě působící prázdný obrazový rám. Vysvětlení je však dle ní prosté: „Představuje místo, kde muzeum doufá, že jednoho dne vystaví i díla severokorejských umělců,“ zakončila s nadějí Chungová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lednice za tisícovku, konvice za polovinu. Jaké spotřebiče jsou největší „žrouti“ energie?
Energetika

Lednice za tisícovku, konvice za polovinu. Jaké spotřebiče jsou největší „žrouti“ energie?

Energetická krize s sebou přináší i potřebu úspor. Domácnosti v posledních letech těžily z relativně levné energie a nemusely tak nad její cenou přemýšlet tolik jako nyní. Kvůli vysoké ceně elektřiny i plynu se začínají Češi čím dál tím více zajímat o nadměrné výdaje spojené s elektřinou a plynem. Kolik však stojí provoz jednotlivých spotřebičů a jak jejich spotřebu vypočítat?

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:42

Česko daruje Ukrajině 25 milionů korun na obnovení veřejné správy

11:18

VIDEO: Aktuální informace z Ukrajiny

10:52

Od rusko-estonské hranice zmizela tisícovka ukrajinských uprchlíků

10:23

BBC: Jako by nás vrhli o 35 let zpět, říkají Ukrajinci na okupovaných územích

Živě
ON-LINE: Rusové přišli o stovky obrněnců a tanků. Prohráli jste, vzkazuje Zelenskyj

Ukrajinská armáda dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří v Chersonské oblasti. Zároveň od prchajících okupantů získali stovky kusů ruské obrněné techniky. Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je jedno, jaké zbraně Rusové seženou – už prohráli. Šéf Kremlu Vladimir Putin zase nařídil moskevské vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Hamilton se po roce mistrovské náplasti nedočká. Red Bull podváděl jen trochu, nebo vůbec

I když ve víkendové Velké ceně Singapuru skončil Max Verstappen až sedmý a mistrovské oslavy musí prozatím odložit, je zřejmě jen otázkou času, kdy bude oficiálně dvojnásobným mistrem světa formule 1. Poslední dny ale přinesly i absurdní hrozbu, že nizozemský pilot se bude muset podruhé stát premiérovým šampionem. Obvinění, že jeho tým Red Bull loni výrazně překročil rozpočtový strop, se ale ukazují jako přehnaná.

Ukrajinský tlak sílí. Rusové v obrněnci kapitulují bez boje, video oblétlo internet

Válka na Ukrajině je plná zvláštních momentů. Jeden z nich se šíří po sociálních sítích. Video má údajně zachycovat kapitulaci celé ruské posádky v bojovém vozidle. Záběry by měly pocházet z okolí Chersonu, odkud Rusové prchají. Právě v této oblasti se Ukrajincům v poslední době nejvíce daří. Povedlo se jim získat zpět desítky obcí. Sílící ukrajinský tlak je vidět i na chování ruské armády.

Domácí zpravodajství

Peníze ti nepošlu, Láďo. Organizátoři protivládních protestů se rozhádali kvůli financím

Dříve spolupracovali na velkých protivládních demonstracích, nyní si jdou po krku. Organizátoři protestů na Václavském náměstí se pohádali kvůli penězům od svých podporovatelů. Exekucemi zatížený Ladislav Vrabel požadoval od svého kolegy Jiřího Havla, aby mu poslal finanční prostředky z transparentního účtu, těch se ale nakonec nedočkal. Havel argumentoval tím, že Vrabel několikrát porušil jejich dohodu. Rozchod dvou svolavatelů protivládních protestů pak jejich podporovatele viditelně rozčaroval.

Kauza přidělování bytů v Brně: Žalobkyně žádá vazbu pro dva stíhané, šest bylo propuštěno

Žalobkyně po úterní razii v Brně žádá vazbu pro dva z osmi obviněných, ostatní byli propuštěni na svobodu. Policie vyslechla 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci o tom ve čtvrtek informovalo na webu. Kauza se týká radnice Brno-střed a přidělování městských bytů.