U Baštova výroku chybí už jen Čtvrtníček. Komentátoři si utahují z jeho plánu odvolat vládu

Pokud by byl zvolen prezidentem, plánuje poslanec Jaroslav Bašta (SPD) odvolat vládu premiéra Petra Fialy (ODS). Zopakoval to v prezidentské superdebatě na CNN Prima NEWS. Takový krok by byl však podle expertů protiústavní. Proč tedy Bašta něco takového vůbec slibuje? I o tom ve vysílání CNN Prima NEWS diskutovali političtí komentátoři Martin Schmarcz a Petr Kolář.

„Rok 2022 byl plný nepříjemných překvapení, která většinou vycházela z chybné politiky nynější vlády. Ta napáchala daleko víc škody než kdokoliv předtím. Kandiduji, abych odvolal vládu Petra Fialy a abych zabránil válce, kterou vláda touží vyvolat,“ prohlásil Bašta v předvolební prezidentské superdebatě na CNN Prima NEWS.

Odvolává se při tom na článek 62 Ústavy i precedens, kdy Miloš Zeman v roce 2013 jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka, místo aby pověřil sestavením kabinetu Miroslavu Němcovou (ODS). Ta přitom předtím potvrdila, že má pro svou vládu podporu 101 poslanců.

Experti na ústavní právo se však v případě Baštových tvrzení vesměs shodují, že prezident nemá kompetenci svévolně odvolat vládu. A jak Baštův výrok hodnotí političtí analytici?

„Že by prezident mohl odvolávat vládu, to si skutečně nemůže myslet ani Jaroslav Bašta. Nicméně když už v té kampani je, tak asi něco říkat musí. Vybral si tohle. Také říká, že zastaví válku? Obojí je zhruba stejně pravděpodobné. Mně už tam chybí jen Petr Čtvrtníček, který by mu v pořadu Česká soda říká: Pane Bašto, už nereagujte,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Petr Kolář.

Podobně na jeho vyjádření navázal Martin Schmarcz: „Já bych mu řekl: ,Pane Bašto, kdybyste měl šanci být zvolen prezidentem, tak než byste stihl uplatnit článek 62, byl byste sám odvolán Parlamentem dle článku 66 pro zdravotní nezpůsobilost.‘ Jaroslav Bašta usiluje o podobné voliče jako Andrej Babiš a snaží se být tvrdší,“ řekl.

Podívejte se na celý rozhovor s Martinem Schmarczem a Petrem Kolářem:

Tagy: