Letiště Václava Havla v Praze spouští pro letošní letní sezónu celou řadu modernizací, které urychlí odbavení, zvýší komfort cestujících a usnadní práci personálu. Reportáž z pořadu PRIMA ROK přináší podrobný průvodce novinkami – od dopravy na letiště až po bezpečnostní kontrolu. Podívejte se, jak dnes vypadá moderní letištní odbavení krok za krokem.
Letiště doporučuje využívat především městskou hromadnou dopravu. Mluvčí Letiště Praha Jiří Hannich radí: „Spojení s centrem Prahy probíhá buďto pomocí trolejbusu číslo 59 z Nádraží Veleslavín, kam jezdí metro, nebo autobusovou linkou číslo 100 ze Zličína. Tam je také přímé napojení na metro,“ vysvětlil Hannich.
Pro noční přílety a odlety je v provozu speciální autobus AIRPORT EXPRESS, který jezdí z Hlavního nádraží každou hodinu.
Pokud jedete autem, letiště nabízí dvě varianty parkování. „Máme expresní parkoviště před Terminály 1 a 2 pro krátkodobé stání – 10 minut zdarma každých 24 hodin. Pro krátkodobé parkování doporučujeme parkovací dům PC Komfort s cenou 80 Kč za hodinu www.AeroParking.cz. A dlouhodobé parkování lze předem rezervovat online tamtéž,“ doplňuje Hannich.
K dispozici je i oficiální taxislužba. „Uber Airport nabízí komfortní vozy a anglicky mluvící řidiče, což je výhodné i pro zahraniční cestující,“ říká mluvčí.
Samoobslužné odbavení – rychlejší cesta k bráně
Moderní letiště dnes nabízí samoobslužné kiosky, u kterých se můžete odbavit bez čekání ve frontě „Samoobslužné kiosky se otevírají zpravidla šest hodin před odletem. Ideální je odbavit se doma přes web letecké společnosti a na letišti už jen přinést palubní vstupenku – buď vytištěnou, nebo v mobilu,“ vysvětluje Ondřej Melich, ředitel provozu terminálů Letiště Praha.
Pokud se rozhodnete pro odbavení až na letišti, stačí vybrat leteckou společnost, jazyk, odpovědět na bezpečnostní otázky a identifikovat se třeba skenem pasu. Následně si vytisknete palubní vstupenku. Kiosek vás pak navede k dalšímu kroku – samoobslužnému odbavení zavazadel.
Zavazadla si odbavíte sami a rychle
U tzv. Self-Service Bag Drop stanovišť si můžete sami naložit zavazadlo na pás, naskenovat palubní vstupenku a vytisknout zavazadlový štítek. Melich upozorňuje: „Je důležité umístit zavazadlo uchem nahoru, připevnit štítek a odpovědět na kontrolní otázky – například že kufr neobsahuje elektronické cigarety, powerbanky nebo lithiové baterie. Ty musí být pouze v příručním zavazadle.“
Uživatelé mohou využít asistence personálu, pokud si nevědí rady s nalepením štítku. Letiště zároveň nedoporučuje balení kufrů do domácí fólie. Místo toho doporučuje využít oficiální balicí službu, která používá certifikovanou fólii šetrnou k letištním systémům.
Bezpečnostní kontrola a nové technologie
Po odbavení následuje bezpečnostní kontrola. Specialista bezpečnostní kontroly Lukáš Pulpán upozorňuje: „Cestující by se měli ihned po odbavení přesunout na bezpečnostní kontrolu. Může se tvořit fronta a je třeba mít časovou rezervu.“
Letiště nově zavedlo šest CT rentgenů, které umožňují ponechat tekutiny a elektroniku v zavazadle. „Kontrola je pohodlnější, rychlejší a bezpečnější. Uvažujeme o zavedení dalších dvou zařízení,“ dodává Pulpán.
Co smí být v příručním zavazadle
V příručním (kabinovém) zavazadle je možné přepravovat celou řadu předmětů, ovšem s určitými omezeními, zejména co se týče tekutin a elektroniky.
Do příručního zavazadla si můžete bez obav vzít veškerou běžnou elektroniku, jako je mobilní telefon, tablet, notebook nebo powerbanka. Powerbanky jsou povoleny pouze v příručním zavazadle – do odbaveného zavazadla nepatří. Většina běžných powerbank s kapacitou do 100 Wh nevyžaduje žádné zvláštní povolení, ale pokud vezete zařízení s vyšší kapacitou, je vhodné ověřit si podmínky konkrétní letecké společnosti. Také si můžete přibalit nabíječky, kabely, sluchátka nebo elektronické čtečky knih. Při bezpečnostní kontrole je potřeba větší elektroniku (např. notebook nebo tablet) vyndat z batohu a položit zvlášť do přepravní vaničky.
Tekutiny podléhají přísným pravidlům. Každý jednotlivý obal může mít maximálně 100 ml, a všechny tekutiny dohromady musí být umístěny v jednom průhledném, znovu uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr. Do této kategorie spadají nejen nápoje, ale i krémy, gely, oleje, zubní pasta, parfém, deodorant nebo tekutý make-up. Tento sáček musíte u bezpečnostní kontroly vyjmout a předložit zvlášť.
Léky jsou v příručním zavazadle rovněž povoleny, a to jak v pevném, tak i tekutém stavu. Pokud jsou tekuté léky nezbytné pro vaši cestu (např. inzulin, oční kapky, inhalátory), mohou přesahovat limit 100 ml. Doporučuje se mít u sebe lékařské potvrzení nebo recept, i když to není vždy striktně vyžadováno. V příručním zavazadle smíte také přepravovat zdravotnické pomůcky, jako jsou glukometry, jehly nebo dávkovače.
Kromě toho si můžete přibalit běžné osobní věci, jako jsou peněženka, doklady, klíče, kniha či časopis. Jídlo je povoleno, pokud nejde o tekutou nebo krémovou konzistenci – například sendviče, ovoce nebo sušenky jsou v pořádku. Výjimku mají dětská výživa a mateřské mléko, které mohou překročit limit 100 ml, ale bývá nutné je ukázat zvlášť při kontrole.
Praktické rady před rentgenem
Pulpán dále připomíná: „Příprava začíná už doma – vše důležité mějte navrchu zavazadla, abyste to snadno vyndali. Před kontrolou si sundejte kabát, vyjměte věci z kapes. Pásek nebo kovové hodinky dejte do boxu, šperky si ale nechte na sobě.“
Po kontrole palubní vstupenky projdete detektorem kovů a v případě potřeby i dodatečnou ruční kontrolou. Pokud projdete bez problémů, následuje už jen čekání u gate.
Cesta na dovolenou může být pohodlná a bez stresu
Díky technologickým inovacím a zjednodušeným procesům se dnes letiště mění v přívětivé a rychlé místo. Ať už vyrážíte za dobrodružstvím nebo pracovní cestou, moderní odbavení vám ušetří čas i nervy. Stačí se jen dobře připravit – a zbytek už zařídí Letiště Praha.