Čeští biatlonisté vstoupili do mistrovství světa v Lenzerheide překvapivým stříbrem ve smíšené štafetě. Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář předvedli skvělý kolektivní výkon a po parádním Krčmářově finiši nestačili jen na suverénní Francii.
Francouzská štafeta ve složení Julia Simonová, Lou Jeanmonnotová, Eric Perrot a Emilien Jacquelin obhájila titul s náskokem jedné minuty a 13,8 sekundy. Bronzové bylo Německo.
ČTĚTE TAKÉ: Zprávy o nehodě jsou za hranou, zlobí se Erat. Trvá na tom, že neujel a nebyl opilý
České barvy se navzdory absenci zraněné Markéty Davidové od začátku pohybovaly v popředí. Jislová jen jednou minula a předala jako čtvrtá v kontaktu s nejlepšími. Voborníková se blýskla při střelbě vestoje položkou za dvacet sekund a dojela do cíle úseku na druhé až třetí příčce s Italkou Dorotheou Wiererovou.
Podívejte se na českou radost v cíli:
This absolute joy for @ceskybiatlon to return to the Mixed Relay podium after five years 😭😍
— International Biathlon Union (@biathlonworld) February 12, 2025
Watch all World Championship competitions live on https://t.co/oxS3UGk8CM and https://t.co/p8ATzITmbR pic.twitter.com/u98lJlxFnL
Hornig po čisté položce vleže na stojce odvrátil hrozbu trestného kola a udržel Česko ve tříčlenné skupině bojující o druhé místo. Finišman Krčmář třikrát dobíjel a do závěrečného běžeckého okruhu vybíhal se ztrátou 20 sekund na Němce Justuse Strelowa.
O pouhých 9,7 sekundy za Krčmářem byl po poslední položce hvězdný Nor Johannes Thingnes Bö, který do té chvíle ubral na svém úseku více než minutu z výrazného norského manka po dvou trestných kolech Ingrid Landmark Tandrevoldové. V těsném závěsu za Norem byl rychlý Švéd Sebastian Samuelsson.
Český finišman ale odjel famózní závěrečné kolo. Strelowa předstihl a nikoho před sebe nepustil. „Věděl jsem, že když před Böem a Samuelssonem vydržím na kopec, tak mi to nevezmou. Měli jsme skvělé lyže,“ pochvaloval si Krčmář v televizním rozhovoru. „Na startu jsem byl nervózní, když jsem viděl, jak ten tým jede, jak málo dobíjejí,“ svěřil se.
Voborníková, Jislová i Hornig mají první medaili z MS
Češi mají na MS čtvrtou medaili ve smíšené štafetě a první stříbrnou. Jejich největším úspěchem je titul z roku 2015. Naposledy získali před pěti lety bronz, také tenkrát finišoval Krčmář.
Pro všechny ostatní členy dnešního týmu je stříbro prvním cenným kovem z velké akce. Na světovém šampionátu získalo Česko medaili naposledy v roce 2021, kdy Davidová triumfovala ve vytrvalostním závodě.
Simonová spadla a přišla o hůlky, stejně vedla
Na vítěznou Francii ve středu nikdo nestačil. Simonová sice hned v prvním kole spadla a na chvíli přišla o obě hůlky, ale stejně předala štafetu jako první.
Po ženských úsecích byla Francie v čele o 46,5 sekundy. Perrot náskok zdvojnásobil a ani Jacquelinovo trestné kolo po závěrečné stojce nemohlo na francouzském titulu nic změnit. Ve smíšené štafetě triumfovali francouzští biatlonisté počtvrté v historii.
Přehled českých medailí ve smíšené štafetě na MS a OH:
Zlato (1):
MS 2015 Kontiolahti – Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr, Ondřej Moravec
Stříbro (2):
OH 2014 Soči – Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec
MS 2025 Lenzerheide – Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig, Michal Krčmář
Bronz (2):
MS 2013 Nové Město na Moravě – Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec
MS 2020 Anterselva – Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec, Michal Krčmář
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Soukalová se v tichosti zasnoubila. Už nemám tajemství, řekla na premiéře dokumentu o sobě