reklama

Není to jen epidemie neočkovaných. Vojtěch rozštěpil společnost, kritizují senátoři

Říjnový výrok ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), že se pandemie stala epidemií neočkovaných, pobouřil některé odborníky a zejména lidi, kteří vakcinaci proti covidu z různých důvodů odmítají. Senátoři Alena Dernerová (za STAN) a Roman Kraus (ODS) se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS shodli, že jeho slova rozdělila společnost.

reklama

Senátorka Alena Dernerová si od Ústavu zdravotnických informací a statistiky pod vedením Ladislava Duška vyžádala podrobnější data u průběhu epidemie, aby byla schopna posoudit, kolik je v nemocnicích očkovaných, jaké mají lidé diagnózy a další detaily, které má ÚZIS k dispozici. „Data by měla sloužit pomoci rozklíčovat, zda to je epidemie očkovaných, nebo neočkovaných. Ten slavný výrok vedl k rozštěpení společnosti. Nacházíme se ve válce. Je tady také ostrakizace těch, kteří covid prodělali, mají protilátky, ale nemohou nikam chodit. O této skupině lidí se vůbec nemluví, i když podle dat pana Duška nekončí na JIP,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jejím hlavním cílem prý je, aby se na základně detailnějších informací ukázalo, ve které části společnosti se nejvíce testuje a jaká věková skupina je virem nejvíce zatížena.

Reagovala tak na výrok ministra Adama Vojtěcha z konce října. „Epidemická situace sleduje rizikový scénář. Je to vidět ve všech ukazatelích. Epidemie se stala epidemií neočkovaných, to je fakt. Na základě dat, která máme k dispozici, tak většina nově diagnostikovaných jsou neočkovaní lidé, a většina hospitalizovaných i v těžkém stavu jsou neočkovaní,“ řekl šéf resortu zdravotnictví.

Data pomohou přestat s rozdělováním společnosti

Senátor Roman Kraus podotkl, že materiály, které členové sněmovního i senátního zdravotnického výboru od ÚZIS pravidelně dostávají, jsou velmi rozsáhlé.

„Kolegyně požaduje další data, abychom mohli rozklíčovat některé trendy ve věkových skupinách. Je to důležité vzhledem k našim predikcím. Ministr prohlásil, že je to epidemie neočkovaných, ale ono to tak úplně není. Víme, že i očkovaní jsou infikovaní a mohou šířit nákazu. Data by pomohla, abychom přestali rozdělovat společnost,“ upřesnil.

Kritika vládních opatření

Odborníci ale opakovaně zdůrazňují, že vakcinace proti covidu brání zejména před hospitalizací, těžkým průběhem nemoci a v krajním případě i před smrtí. To, že se i očkovaný může nakazit, není podle expertů nic neobvyklého.

Kritici vládních opatření namítají, že politici a jejich poradci neberou pohled, že lidé po očkování mohou virus šířit, v potaz. Občané po vakcinaci totiž na rozdíl od těch neočkovaných mohou například do restaurací nebo služeb. Nastupující vláda si rovněž pohrává s myšlenou, že by vrátila PCR testy jako průkaz bezinfekčnosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků
Koronavirus

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

Boj o pandemický zákon ve Sněmovně: Umožní větší restrikce, odpůrci šikanují poslance

Poslanci by v úterý mohli projednat vládní novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu. Kabinet chce, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se k nim sejdou výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko je v boji s korupcí na 49. místě světa. Za západní Evropou výrazně zaostává

Česko na zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama