Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se obává nové varianty koronaviru s názvem omikron. Ta se podle něj už v současnosti masivně šíří po celém Česku. Hřib je civilním povoláním lékař. Podobné obavy zmínil i předseda Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek či končící ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Odborníci lidem v reakci na omikron doporučují, aby ještě před začátkem silvestrovských oslav absolvovali PCR testování.
Podíl lidí pozitivně testovaných na koronavirus v Praze od poloviny prosince přesáhl deset procent. Právě to je podle pražského primátora Zdeňka Hřiba jedním z důkazů, že Česko vstupuje do další covidové vlny.
Omikron je extrémně nakažlivý. Samy nemocnice to nezvládnou, varuje šéf Motola Ludvík
Při zvládání vzestupu koronavirové varianty omikron budou nemocnicím muset pomáhat také ambulance. Omikronu se neubráníme, ani kdybychom se zavřeli doma a zabalili do igelitu. To řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Česko je ale podle něho možná lépe chráněno než některé okolní státy.
„Varianta omikron se v České republice už masivně šíří. Zhruba od poloviny prosince se nám objevuje takový fenomén, se kterým se setkáváme vždy, když začíná další vlna s pomocí nové mutace. To znamená, že podíl nově nakažených v Praze přesáhne 10 procent celkového počtu pozitivně testovaných v celé ČR,“ vysvětlil Hřib důvody svých obav.
Podle něj se na začátku každé z předchozích vln projevil efekt, při kterém se měnil počet nově nakažených z Prahy oproti podílu nově infikovaných z celé České republiky. „Vždycky, když číslo přesáhlo 10 procent, znamenalo to, že stojíme na prahu nové vlny,“ dodal primátor hlavního města.
K obavám se připojila mimo jiné i hygienička Zdeňka Jágrová či šéf ÚZIS Ladislav Dušek. Podíl lidí s variantou omikron v Česku je podle nich několikanásobně vyšší, než uvádějí oficiální statistiky. Většina případů se totiž prý zatím nepotvrdila laboratorně.
Pomoci by mohlo PCR testování
„Stávající aktuální čísla jsou ovlivněna vánočními prázdninami. Nicméně nad 10 procenty pozitivně testovaných jsou všechny věkové kategorie kromě lidí ve věku od 16 do 19 let,“ zmínila Jágrová. „Lidé se během prázdnin netestují tolik, jako v běžné pracovní dny. Proto je potřeba současná klesající čísla brát s rezervou,“ doplnil Dušek.
Mutace omikron podle odborníků připomíná virózu. Mezi příznaky patří hlavně rýma a bolest v krku. Nákazu lze tedy jednoduše zaměnit s obyčejným nachlazením. „Nejsou tam ty klasické příznaky jako u předchozích mutací. Není tam ta dušnost,“ uvedla Jágrová.
Primátor Zdeněk Hřib i hygienici s ohledem na tyto skutečnosti radí, aby si lidé po vánočních svátcích, pokud možno ještě před silvestrovskými oslavami, došli na PCR test a omezili tak šíření nové varianty covidu.