Špičák: Pracovní karanténu nedopustím. Práci lze zorganizovat i bez nakažených

Pracovní karanténu na svém pracovišti nedopustím. Ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a gastroenterolog Julius Špičák (ANO). Opatření, které její zavedení od 17. ledna umožňuje, naopak jako schůdnou možnost vnímá senátor a lékař Roman Kraus (ODS).

„Vedu kliniku, která má 25 lékařů a dělá řadu intervencí. Nepochybně si vše dokážu zorganizovat tak, aby nakažený pracovník v provozu nebyl,“ pronesl ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS Špičák na adresu takzvané pracovní karantény. „Není to navíc správný výraz, protože se týká člověka s pozitivním testem. Ve skutečnosti se jedná o pracovní izolaci.“

Narážel na skutečnost, že izolací se běžně rozumí omezení pohybu již nakaženého člověka a karanténa platí pro zdravé osoby, které měly kontakt s nakaženým.

Pracovní karanténu v případě nutnosti mohou mít podle rozhodnutí vlády od 17. ledna zdravotníci a pracovníci v sociálních službách. Špičák prý ale něco podobného na svém pracovišti nedopustí.

Raději letecký dispečink

„To, že bude mít člověk roušku, není opatření do života. Zdravotní a sociální sektor mají jednu vlastnost – velkou zastupitelnost. Ty kritické výkony vždy dokážete nějaký způsobem zorganizovat a přenastavit,“ podotkl s tím, že si to dokáže představit třeba u leteckého dispečinku. „Super náročných výkonů“, které se nedají odložit, podle něj tolik není.

S tím však nesouhlasil lékař Roman Kraus (ODS). „Pracovní karanténa bude využita až ve chvíli, kdyby ti lidé zásadním způsobem omezili provoz. Člověk se chrání všemi ostatními prostředky tak, aby nemoc nemohl šířit. Je to hodně i na odpovědnosti manažerů,“ reagoval.

Česko má prý v určitých sektorech zdravotnictví velmi málo odborníků, a ti by pak chyběli. „Čistě teoreticky by se pak mohla zastavit třeba kardiologie a nemohli by být ošetřeni pacienti s akutním infarktem,“ vysvětlil s tím, že při zákroku katetrizace je minimální riziko přenosu.

Vývoj nové varianty koronaviru podle odborníků naznačí už další dny. „V tuto chvíli máme diagnostikovaných 30 tisíc nakažených, to znamená, že můžeme mít i dvakrát tolik. Možná k tomu dojde tento nebo příští týden,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek s tím, že musíme sledovat dopad na zdravotnictví a nikoli počet nakažených.

Připomněl, že na základě mezinárodních studií má nová varianta omikron nižší smrtnost a je méně nebezpečná, protože nezpůsobuje těžký průběh v takovém měřítku, jako varianta delta. I malé procento nakažených ale prý může vyvolat velký počet hospitalizovaných.

Nemělo by se ale podle něj jednat o rapidní přetížení. „Je to mimo jiné zásluha všech těch, kteří se očkovali posilovací dávkou. Ta velmi výrazně brání těžkému průběhu,“ sdělil Dušek. Podle něj do deseti dnů omikron ukáže, s jakým dopadem musíme očkovat. „Jestli se to pak bude zlepšovat a omikron  se přežene, záleží více na přírodě než na nás,“ dodal Špičák. I kvůli nové variantě za úterý přibylo nejvíc potvrzených případů za dobu epidemie, testy odhalily 28 469 nakažených.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik
360°

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik

Problémy šéfa ANO Andreje Babiše ve Francii by jeho hnutí neměly nijak zvlášť uškodit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli političtí komentátoři Martin Schmarcz a Thomas Kulidakis. Podle nich se totiž Babišovi potenciální voliči zabývají především situací v České republice. Čerstvá zpráva o tom, že na expremiéra si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, je prý už tolik nezajímá.

Brutální útok na Rushdieho. Spisovatel má poraněná játra, zřejmě přijde o oko a nemůže mluvit
Kultura

Brutální útok na Rushdieho. Spisovatel má poraněná játra, zřejmě přijde o oko a nemůže mluvit

 • Aktualizováno
 • Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Na pódium vtrhnul muž, který na Rushdieho zaútočil a pobodal ho. Spisovatel utrpěl nejméně jednu bodnou ránu do krku a jednu do břicha, uvedla na tiskové konferenci policie, podle které byl kolem 17:00 místního času stále na operačním sále. Útočníka policisté zadrželi, nyní je ve vazbě. Motiv jeho činu zatím není známý.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  01:09

  Zelenskyj ve večerním projevu poděkoval České republice

  00:52

  Dráha letecké základny Saki zůstává v provozu

  23:49

  Při útoku na ruské letiště byla zničena letadla v hodnotě 380 milionů dolarů

  22:58

  Další útok ukrajinského dronu

  Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

  Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

  Důvod prohlídky u Trumpa byl odhalen. FBI ho podezřívá z porušení zákona o špionáži

  Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa zajistili dokumenty s různými stupni utajení a o povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona o špionáži. Informace amerických médiích potvrdily povolení k prohlídce a seznam zabavených věcí, jež v pátek nechal zveřejnit soud na Floridě.

  Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč

  Jan Kuchta patří mezi fotbalisty, kteří po vpádu ruských vojsk na Ukrajině nechtěli zůstávat v zemi Vladimira Putina. FIFA dotčeným hráčům umožnila beztrestně přerušit angažmá, reprezentační útočník se vydal na hostování do pražské Sparty. Prchnul i další člen národního týmu Alex Král. Přesně těmto profesionálům vzkazuje srbský kolega Nemanja Pejčinovič: Chováte se jako holky a jste zrádci.

  Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

  Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Živě
  ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

  Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

  Domácí zpravodajství

  Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

  Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

  Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

  Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.