Deštivý konec týdne vystřídá sníh. Kvůli oblevě hrozí laviny a povodně, kde platí výstraha?

Konec týdne bude ve znamení dešťů. Na jihozápadě země platí výstraha proti povodním. Meteorologové očekávají, že bude překročen druhý stupeň povodňové aktivity. O víkendu by se mělo ochladit a déšť by se mohl měnit na sníh. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Krkonoších horská služba vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí.

Výstraha proti povodním platí v části Plzeňského a Jihočeského kraje. ČHMÚ ji vyhlásil od středečních večerních hodin a platí až do pátečního poledne. K vzestupům hladin řek odvodňujících Šumavu a Český les by mělo dojít v důsledku vydatnějšího deště, tání sněhu a silnějšího větru. Meteorologové očekávají překročení druhého stupně povodňové aktivity.

Pršet bude ve čtvrtek i na zbytku území republiky, a to až do večera, kdy budou srážky postupně ubývat. Na severu Čech v nadmořské výšce nad 500 metrů bude i sněžit. Teploty se přes den budou pohybovat mezi osmi a dvanácti stupni.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Lidé nechtějí obřad, občas neudělají ani parte, líčí šéf pohřební služby důsledky zdražování

Zatažené a oblačné počasí by mělo pokračovat až do konce týdne. V pátek by sice zejména na jihu a východě mohlo být až polojasno, večer se však na většinu území opět vrátí déšť.

O víkendu by měly teploty prudce klesnout, dešťové srážky se změní na sněhové. V noci na sobotu by měly teploty spadnout až pod bod mrazu, přes den vyšplhají nejvýše k pěti stupňům. V neděli bude sněžit jen ojediněle, ČHMÚ očekává polojasno. V noci by se však teploty měly opět prudce snížit, a to až na čtyři stupně pod nulou.

V české části Krkonoš horská služba vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí. Situace je velmi zrádná, neboť v minulých dnech napadalo několik desítek centimetrů sněhu, který leží na ledové krustě, jež se vytvořila dříve. Robert Dlouhý z krkonošské horské služby upozornil, že lavinu lze při takové situaci spustit i jen malým dodatečným zatížením sněhové pokrývky. Cesty terénem proto vyžadují velkou opatrnost.

Tagy: