V České republice vzrostl v posledních třech měsících počet útoků vyděračských programů (ransomware) o 69 procent v porovnání s prvním pololetím. Nárůst souvisí s koronavirovou pandemií a zvýšením využívání práce z domova.
Podobně je na tom například Švýcarsko s růstem ransomwarových útoků o 71 procent. Ještě větší vlnu zažívají v Německu (růst o 145 procent), ve Španělsku (160 procent) nebo ve Švédsku (250 procent). Naopak v Itálii vzrostl počet vyděračských útoků jen o šest procent a ve Francii o 36 procent.
„Ransomware letos bohužel trhá rekordy, což souvisí i s koronavirovou pandemií. Organizace musely rychle zareagovat a umožnit zaměstnancům pracovat z domova, ale v IT systémech to vytvořilo řadu hluchých míst,“ uvedl Pavel Krejčí z Check Pointu.
Celosvětově se podle Check Pointu průměrný denní počet ransomwarových útoků v posledních třech měsících zvýšil o 50 procent ve srovnání s první polovinou roku. Procento zdravotnických organizací zasažených ransomwarem se zdvojnásobilo.
Ransomware zašifruje data v systému oběti a za jejich opětovné zpřístupnění požadují kyberzločinci výkupné. Vzhledem ke koronavirové pandemii je každý útok na nemocnice a zdravotnická zařízení kritický a například v USA je zdravotnictví nejvíce zasaženým sektorem.
Hackeři stále častěji nejdříve ukradnou velké množství citlivých informací a poté zašifrují databáze oběti. Následně hrozí zveřejněním těchto informací, pokud nebude zaplaceno výkupné. Na organizace to tak vytváří další tlak, aby splnily požadavky hackerů.
Nejčtenější

Novou mutací koronaviru se můžete opět nakazit už po pár dnech. Je mnohem nebezpečnější
5. března 2021
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu
4. března 2021
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
1. března 2021Doporučujeme
