V Česku se letos za první tři čtvrtletí stalo výrazně více vražd než za celý loňský rok. Policejní statistiky evidují od ledna do září 122 takových činů. Loni to bylo ve srovnatelném období 85 vražd a za celý rok 105. Podle policejního prezidia ale nelze nárůst přičítat konkrétnímu společenskému jevu. Většinu vrahů totiž i nadále motivují osobní rozepře. Údaje zahrnují nejen dokonané skutky, ale i přípravy a pokusy o vraždu.
„Nárůst skutečně registrujeme. Vraždy je ale potřeba posuzovat případ od případu. U většiny vražd zná oběť svého vraha,“ řekl tiskový mluvčí prezidia Jakub Vinčálek.
Vražd motivovaných osobními vztahy bylo za prvních devět měsíců letošního roku celkem 66. Tři další vraždy byly na objednávku, dvě loupežné a jedna sexuální. Zbývající padesátka vražd měla motivy, které policejní statistici nepodřadili ani pod jednu z těchto kategorií.
To, zda se za rostoucím počtem vražd skrývá nějaký dlouhodobější trend, by podle Vinčálka bylo otázkou spíše pro kriminology a další badatele. Na rozdíl od policistů totiž mají k dispozici například i následné rozsudky z jednotlivých případů. Vinčálek ale míní, že vzhledem k počtu obyvatel Česka je 122 vražd málo reprezentativním vzorkem ke kategorickým závěrům. „Bylo by zavádějící vztahovat to na celou společnost,“ podotkl.
Nejvíce vražd, konkrétně 16, se letos do konce září stalo v Ústeckém kraji. O jednu vraždu méně evidoval Středočeský kraj, v Praze se jich stalo 14 a v Moravskoslezském kraji 13. Statistiky dále uvádějí, že ze 122 vražd spáchali 14 cizinci a 28 recidivisté.
Měsícem s nejvyšším počtem vražd bylo září, kdy jich policisté začali řešit 20. O jednu vraždu méně se stalo v dubnu. Naopak nejméně vražd, konkrétně sedm, bylo spácháno v únoru. V lednu, květnu, červnu, červenci i srpnu bylo vražd shodně 12.
Ze 122 registrovaných vražd jich policie objasnila 104, což představuje 85,3 procenta. Loňská objasněnost vražd na konci září byla v podstatě stejná, zhruba o půl procenta vyšší.