Na letní večerní obloze mohou lidé pozorovat kometu 13P/Olbers. Kometa se do vnitřní části Sluneční soustavy vrátila po 68 letech. Pouhýma očima ji nejde zahlédnout, ale stačí i malý dalekohled. Sledování je možné do konce července, kdy bude prakticky ve stejném směru vždy kolem 23:00 ve výšce asi deseti stupňů nad severozápadním obzorem. V následujících měsících bude putovat napříč souhvězdími Vozky, Ryse, Velké medvědice a Malého lva, informoval astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
K pozorování komety je zapotřebí vyhledat místo se severozápadním obzorem, přičemž v tom směru by se na vybraném místě nemělo desítky kilometrů daleko nacházet žádné velké město. Astronomové doporučují mít po ruce mapu ukazující přesnou aktuální polohu vůči hvězdám. K nalezení je například na stránce The Sky Live. Své maximální jasnosti dosáhne kometa 1. července. V té době nebude na večerní obloze rušit Měsíc. Kometu by mělo být možné sledovat malými dalekohledy dál od měst relativně snadno. Vliv na to bude mít i počasí.
ČTĚTE TAKÉ: U Staroměstského náměstí hořelo. Pod Týnským chrámem vzplála střecha jednoho z domů
Kometu objevil před více než 209 lety, konkrétně 6. března 1815, německý astronom Heinrich Wilhelm Olbers. Do historie se zapsal mimo jiné také objevem velkých planetek Pallas a Vesta v hlavním pásu asteroidů. Rovněž je autorem Olbersova paradoxu, což je rozpor mezi tmavostí vesmíru napříč hustotou hvězd a dalších světel v něm.
Kometu astronom našel v souhvězdí Žirafy a o den později, 7. března 1815, si její objev potvrdil. „Kometa se pohybuje pomalu směrem na sever a východ v těle Persea. Je malá a má špatně definované jádro a velmi bledý průhledný ohon,“ popsal ji tehdy ve svém deníku. V té době byla na hranici viditelnosti pouhýma očima.
Poté se kometa objevila na obloze v letech 1887 a 1956, ani v těchto letech nebyla o moc jasnější. Pozornost si ale získala díky potvrzení své periody, což znamená, že se vrací po téměř 70 letech. Astronomové kometu zařadili mezi komety Halleyova typu, jejichž periody se pohybují od 20 až 200 let.
Při každém návratu komety Olbers se objevil takzvaný lovec komet, uvedl fyzikální ústav v tiskové zprávě. V roce 1887 ji jako první pozoroval 25. srpna americký astronom William Robert Brooks, který je spoluobjevitelem komety 12P/Pons-Brooks. Při návratu komety v minulém století ji objevil československý astronom Antonín Mrkos, a to 4. ledna 1956. V současnosti se o první pozorování zasadil americký astronom Alan Hale, spoluobjevitel jasné komety Hale-Bopp z roku 1995. Hale našel Olbersovu kometu 23. srpna 2023, a to na digitálních snímcích z observatoře Las Cumbres.
Znovu se kometa 13P/Olbers objeví na obloze v roce 2094, ve stejný rok bude k vidění na obloze kometa 12P/Pons-Brooks. Tu bylo letos možné pozorovat na obloze do poloviny dubna. Kometa je známá svými častými zjasněními, které způsobují výbuchy v jejím tělese.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Projekt dearMoon končí, choreograf Yemi Měsíc neobletí. Změnil jsem kvůli tomu život, zoufá si