reklama

V otázce zákazu otců u porodu jsem měl jasno, prošetření nebylo třeba, řekl Křeček

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček stojí za svým rozhodnutím nezahájit šetření v otázce zákazu přítomnosti otců u porodů během pandemie koronaviru. Křeček to řekl v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

reklama

Během jara se na úřad ombudsmana obrátilo několik lidí se stížností na zákaz přítomnosti otců u porodu, které bylo zdůvodňováno hygienickými a bezpečnostními opatřeními. Křeček později v médiích uvedl, že věc řeší.

Z odpovědi jeho úřadu na dotazy dle zákona o svobodném přístupu k informacím ale vyplynulo, že Křeček v tomto neprovedl žádné šetření. Za tímto rozhodnutím Křeček stojí, řekl Marii Bastlové v pořadu K věci. Důvody zákazu otců u porodů dle něj byly jasné.

„Zahájit šetření podle našeho zákona znamená, že si opatřím podklady k nějakému případu a zjistím, proč tak bylo učiněno. Ale klást otázky v tomto případě bylo zcela nadbytečné, vláda to udělala z bezpečnostních důvodů a bylo jasné, proč. Podle mého názoru bylo zbytečné klást otázky, na něž znám odpovědi,“ uvedl Křeček.

Za mého působení prestiž úřadu vzrostla

Stanislav Křeček také řekl, že za jeho působení prestiž úřadu oproti době působení jeho předchůdkyně Anny Šabatové vzrostla. Konkrétní průzkum, z něhož by jeho informace plynuly, na dotaz Marie Bastlové nejmenoval. Moderátorka naopak zmínila průzkum společnosti STEM z 3. dubna 2020, podle něhož je důvěra v úřad ombudsmana stále stejná. Na tuto informaci již ombudsman reagovat příliš nechtěl.„Nevím, o čem mluvíte. Byly i jiné průzkumy v této věci,“ dodal pouze.

O otevřeném dopise, který v době jeho zvolení podepsalo 350 právních akademiků či advokátů a který byl ke Křečkovi kritický, ombudsman uvedl, že nyní plní to, co signatáři požadovali. „Jsem přesvědčen, že signatáři už se za ten podpis stydí, nechali se vláčet mediální vlnou a bez pochyby neměli dobré informace,“ uvedl také Křeček. Sebereflexi si prý z otevřeného dopisu neodnáší.

Sněmovna zvolila Křečka ombudsmanem v únoru letošního roku. Kvůli jeho zvolení uspořádal spolek Milion chvilek pro demokracii demonstraci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Adamcová: Můj vztah se synem Escobara? Sama jsem si naběhla na vidle, zbyla jen lež

Okolo Jany Adamcové, která tři roky působila jako mluvčí vlády Andreje Babiše, je v poslední době velmi rušno. Mediálně se propírá například rozvod s režisérem Jiřím Adamcem, který je o čtyřiadvacet let starší než ona, či její údajný milostný poměr se synem kolumbijského drogového bosse Pabla Escobara. Jak je to doopravdy, prozradila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Farský na veřejnost vztyčil prostředníček. Je to tragikomické, shodují se komentátoři

Jan Farský (STAN) svými rozhodnutími vztyčil prostředníček směrem k veřejnosti. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil komentátor webu Info.cz Petr Holec. „Překvapil mě amatérismus STAN,“ řekl novinář. Zároveň ovšem dodal, že tato kauza podle jeho mínění hnutí v následujících volbách neohrozí. Komentátor MF Dnes Petr Kolář označil celou kauzu za „tragikomický příběh“.

reklama