CNN Prima News ombudsman

ombudsman

Výpis příspěvků ke štítku „ombudsman“

Výbuch ve skladu paliv v Náhorním Karabachu zranil přes 200 osob. Tisíce Arménů prchají

Výbuch ve skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu zranil v pondělí přes 200 lidí. Uvedl to ombudsman separatistického regionu v rámci Ázerbájdžánu, z něhož po úspěšné ofenzívě ázerbájdžánských sil z minulého týdne prchají tisíce etnických Arménů. Do Arménie jich do pondělních 17:00 místního času (15:00 SELČ) odešlo 6 650. Podle Jerevanu se obávají etnických čistek.

Poslanci odřízli Zemana. Novým zástupcem ombudsmana bude Schorm, nominoval ho Senát

Novým zástupcem ombudsmana bude právník Vít Alexander Schorm, kterého nominoval Senát jako svého jediného kandidáta. Schorm dosud působí jako vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva. Poslanci mu ve středu v tajných volbách dali přednost před dvěma kandidáty, které navrhl prezident Miloš Zeman. Ombudsman Stanislav Křeček svého nového zástupce označil za posilu pro úřad veřejného ochránce práv.

Zeman navrhl zástupce ombudsmana. Sází na právníka, který napadal opatření proti covidu

Prezident Miloš Zeman navrhl na zástupce ombudsmana právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze. Oba mají podle něj rozsáhlé zkušenosti a odborné znalosti. Na hradním webu to bez bližších informací uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Návrhy kandidátů na zástupce veřejného ochránce práv po Monice Šimůnkové, která ke konci srpna na tuto funkci rezignovala, Senát přijímá do 7. října.

Zástupkyně ombudsmana rezignuje. Fiala jejího rozhodnutí lituje a hledá pro ni novou práci

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat na svou funkci. Nesouhlasí s názory a profesním i lidským přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, a proto ho už dál nechce zastupovat a spolupracovat s ním. Šimůnkovou Sněmovna do funkce ombudsmanovy zástupkyně zvolila v listopadu 2019 a Křečka na post ochránce práv v únoru 2020. Nelze je odvolat. Mandáty jsou šestileté. Jejího konce lituje premiér Petr Fiala (ODS).

Ombudsman Křeček odebral své zástupkyni všechny agendy. Ta mluví o šikaně

Aktualizováno

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, a to s účinností od 1. července. Uvedl, že její práci provází lidské i manažerské komplikace. Zváží také, zda na Křečka nepodá žalobu za výroky, které poškozují její osobu, a za jeho údajně šikanózní jednání vůči ní. Kvůli odebrání agendy se také obrátí na Sněmovnu. Představitelé vládní koalice Křečkovo rozhodnutí kritizují, premiér Petr Fiala po něm bude požadovat vysvětlení.

Případ teplického Floyda pokračuje: Policisté několikrát pochybili, tvrdí Šimůnková

Policisté při loňském červnovém zákroku v Teplicích, po němž zemřel Rom, podle zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové několikrát pochybili, záchranáře například volali pozdě. Šimůnková poukázala i na rozpory ve výpovědích záchranářů a zasahujících policistů. Kancelář veřejného ochránce práv o tom v pondělí informovala na svém webu.

Křeček: Sociálně vyloučení si za problémy mohou sami. Nepaušalizujte, reaguje novinářka

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odmítá, že by obviňoval Romy z opakovaného ničení sociálních bytů. V textu, který spustil velkou vlnu kritiky, se podle svých slov o Romech vůbec nezmiňuje. Uvedl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Novinářka Jarmila Balážová naopak označila ombudsmanovy výroky za populistické a paušalizující – místo hájení práv podle ní hází všechny do jednoho pytle.

Ničí byty a nechodí do práce. Ombudsman Křeček se opřel do Romů, ti žádají jeho rezignaci

Ředitel občanského sdružení Romodrom Nikola Taragoš chce usilovat o odvolání ombudsmana Stanislava Křečka z funkce, uvedl web Romea.cz. Křeček veřejně zopakoval v blogu Aktuálně.cz svůj názor na to, že lidé ze sociálně vyloučených lokalit, což jsou často Romové, si mohou za svou situaci sami, nemají žádnou snahu ji změnit a devastují jeden poskytnutý byt za druhým. Ombudsmana však nejde odvolat, jeho volební období je šestileté, uvádí na webu Kancelář veřejného ochránce práv.