reklama

V USA testují vakcínu proti novému viru – bez pokusů na zvířatech!

O nesmyslnosti pokusů na zvířatech se vedou debaty již po celá desetiletí. Na stranu zvířat se nestaví jen aktivisté, ale i mnoho vědců a výzkumníků. Teď se k nim přidávají i americké Národní instituty zdraví (NIH), jedno z předních biomedicínských zařízení na světě. Vakcína proti novému koronaviru se zde totiž testuje rovnou na lidech. I když to neznamená, že jde o konec pokusů na zvířatech, mohlo by jít o první vlaštovku, která povede k ukončení utrpení zvířat v laboratořích.

reklama

O nesmyslnosti pokusů na zvířatech se vedou debaty již po celá desetiletí. Na stranu zvířat se nestaví jen aktivisté, ale i mnoho vědců a výzkumníků. Teď se k nim přidávají i americké Národní instituty zdraví (NIH), jedno z předních biomedicínských zařízení na světě. Vakcína proti novému koronaviru se zde totiž testuje rovnou na lidech. I když to neznamená, že jde o konec pokusů na zvířatech, mohlo by jít o první vlaštovku, která povede k ukončení utrpení zvířat v laboratořích.

Prvních testů vakcíny na lidech se údajně účastní pětačtyřicet dobrovolníků v Seattlu. Odborníci však uvádějí, že o její úspěšnosti (či neúspěšnosti) se dozvědí až po několika měsících. Vakcína obsahuje neškodný genetický kód podobný složení viru. Dobrovolníkům proto nehrozí, že by se virem nakazili. NIH tak přeskočila jeden ze stále zásadních kroků, který přetrvává i přes silnou kritiku zvířeckoprávních aktivistů – testování na zvířatech. Hlavním důvodem k jeho vynechání však není myšlenka na svébytné životy zvířat, ale urychlení procesu vedoucího k nalezení řešení současné medicínské krize. Výzkumníci uvádějí, že k vyvinutí vakcíny byly použity již vyzkoušené a známé technologie, a proto k testování na zvířatech nemuseli přistoupit.

I když vědce k vynechání zvířat v procesu testování nevedl blahobyt zvířat, NIH samy přiznávají, že devadesát pět procent léků testovaných na zvířatech není možno použít u lidí. Proto aktivisté i část odborníků vyzývají k zanechání těchto zastaralých metod a vykročení do nové éry, ve které budou biomedicínské testy prováděny na dobrovolnících a ne na bezbranných zvířatech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou
Volby 2021

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) čelí kritice, že se začátkem srpna zúčastnila jednání bankovní rady České národní banky. Na něm varovala před zvyšováním úrokových sazeb, jímž chce ČNB krotit současné rychlé zdražování. „Vy jste hájila zájmy vlády proti zájmům občanů. Občané nemají zájem na inflaci,“ vyčetl Schillerové v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte ŽIVĚ Partii: Blížící se volby. Jak se daří kandidujícím stranám zaujmout voliče?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Blížící se volby. Jak se daří kandidujícím stranám zaujmout voliče?

ČR i Evropu trápí inflace. Zdražuje se zboží i energie a nárůst cen zdaleka není u konce. Jak se na to připravit? Kdy se inflace zastaví? O tom budou diskutovat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a místopředseda strany ODS Zbyněk Stanjura v Partii Terezie Tománkové. Pořad můžete sledovat v neděli 26. září od 11:00 na CNN Prima NEWS i zde v článku.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Filip: Spolupráce s Babišem byla velmi těžká, ale vybojoval jsem to pro občany

S Andrejem Babišem jsem nespolupracoval jako s miliardářem, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící předseda KSČM Vojtěch Filip a dodal, že to bylo složité, ale bojoval kvůli občanům. Babiše přirovnal k Bedřichu Engelsovi a hovořil i o tom, proč musí komunistická strana směřovat cestou marxismu. Levice je podle něj v českém národě silně zakořeněná už od Jana Husa a rozhodně její pokračování nevidí v Pirátech, kteří řeší marginálie a nemají tah na branku.

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama