V USA testují vakcínu proti novému viru – bez pokusů na zvířatech!

O nesmyslnosti pokusů na zvířatech se vedou debaty již po celá desetiletí. Na stranu zvířat se nestaví jen aktivisté, ale i mnoho vědců a výzkumníků. Teď se k nim přidávají i americké Národní instituty zdraví (NIH), jedno z předních biomedicínských zařízení na světě. Vakcína proti novému koronaviru se zde totiž testuje rovnou na lidech. I když to neznamená, že jde o konec pokusů na zvířatech, mohlo by jít o první vlaštovku, která povede k ukončení utrpení zvířat v laboratořích.

O nesmyslnosti pokusů na zvířatech se vedou debaty již po celá desetiletí. Na stranu zvířat se nestaví jen aktivisté, ale i mnoho vědců a výzkumníků. Teď se k nim přidávají i americké Národní instituty zdraví (NIH), jedno z předních biomedicínských zařízení na světě. Vakcína proti novému koronaviru se zde totiž testuje rovnou na lidech. I když to neznamená, že jde o konec pokusů na zvířatech, mohlo by jít o první vlaštovku, která povede k ukončení utrpení zvířat v laboratořích.

Prvních testů vakcíny na lidech se údajně účastní pětačtyřicet dobrovolníků v Seattlu. Odborníci však uvádějí, že o její úspěšnosti (či neúspěšnosti) se dozvědí až po několika měsících. Vakcína obsahuje neškodný genetický kód podobný složení viru. Dobrovolníkům proto nehrozí, že by se virem nakazili. NIH tak přeskočila jeden ze stále zásadních kroků, který přetrvává i přes silnou kritiku zvířeckoprávních aktivistů – testování na zvířatech. Hlavním důvodem k jeho vynechání však není myšlenka na svébytné životy zvířat, ale urychlení procesu vedoucího k nalezení řešení současné medicínské krize. Výzkumníci uvádějí, že k vyvinutí vakcíny byly použity již vyzkoušené a známé technologie, a proto k testování na zvířatech nemuseli přistoupit.

I když vědce k vynechání zvířat v procesu testování nevedl blahobyt zvířat, NIH samy přiznávají, že devadesát pět procent léků testovaných na zvířatech není možno použít u lidí. Proto aktivisté i část odborníků vyzývají k zanechání těchto zastaralých metod a vykročení do nové éry, ve které budou biomedicínské testy prováděny na dobrovolnících a ne na bezbranných zvířatech.

Tagy: