reklama

V USA testují vakcínu proti novému viru – bez pokusů na zvířatech!

Namísto zvířat se při testech nových vakcín proti koronoviru využívají lidští dobrovolníci.

O nesmyslnosti pokusů na zvířatech se vedou debaty již po celá desetiletí. Na stranu zvířat se nestaví jen aktivisté, ale i mnoho vědců a výzkumníků. Teď se k nim přidávají i americké Národní instituty zdraví (NIH), jedno z předních biomedicínských zařízení na světě. Vakcína proti novému koronaviru se zde totiž testuje rovnou na lidech. I když to neznamená, že jde o konec pokusů na zvířatech, mohlo by jít o první vlaštovku, která povede k ukončení utrpení zvířat v laboratořích.

reklama

O nesmyslnosti pokusů na zvířatech se vedou debaty již po celá desetiletí. Na stranu zvířat se nestaví jen aktivisté, ale i mnoho vědců a výzkumníků. Teď se k nim přidávají i americké Národní instituty zdraví (NIH), jedno z předních biomedicínských zařízení na světě. Vakcína proti novému koronaviru se zde totiž testuje rovnou na lidech. I když to neznamená, že jde o konec pokusů na zvířatech, mohlo by jít o první vlaštovku, která povede k ukončení utrpení zvířat v laboratořích.

Lidské "subjekty" mají oproti zvířatům několik výhod - do testů se přihlásily dobrovolně a nejsou za mřížemi.
Lidské "subjekty" mají oproti zvířatům několik výhod - do testů se přihlásily dobrovolně a nejsou za mřížemi.

Prvních testů vakcíny na lidech se údajně účastní pětačtyřicet dobrovolníků v Seattlu. Odborníci však uvádějí, že o její úspěšnosti (či neúspěšnosti) se dozvědí až po několika měsících. Vakcína obsahuje neškodný genetický kód podobný složení viru. Dobrovolníkům proto nehrozí, že by se virem nakazili. NIH tak přeskočila jeden ze stále zásadních kroků, který přetrvává i přes silnou kritiku zvířeckoprávních aktivistů – testování na zvířatech. Hlavním důvodem k jeho vynechání však není myšlenka na svébytné životy zvířat, ale urychlení procesu vedoucího k nalezení řešení současné medicínské krize. Výzkumníci uvádějí, že k vyvinutí vakcíny byly použity již vyzkoušené a známé technologie, a proto k testování na zvířatech nemuseli přistoupit.

Nejlepší prevencí je však řádná hygiena.
Nejlepší prevencí je však řádná hygiena.

I když vědce k vynechání zvířat v procesu testování nevedl blahobyt zvířat, NIH samy přiznávají, že devadesát pět procent léků testovaných na zvířatech není možno použít u lidí. Proto aktivisté i část odborníků vyzývají k zanechání těchto zastaralých metod a vykročení do nové éry, ve které budou biomedicínské testy prováděny na dobrovolnících a ne na bezbranných zvířatech.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama