reklama

Alarmující čísla z útulků: Lidé se po pandemii a konci prázdnin zbavují stovek psů denně

Až 250 nových psích klientů měsíčně hlásí v těchto dnech zvířecí útulky. K rekordním číslům přispěla doba, kdy se lidé vracejí po prázdninách a také po období pandemie do běžného pracovního režimu. Bohužel často zjišťují, že na svého mazlíčka nemají čas.

reklama

„Danyho jsem si pořídil od kamarádky, která mi ho doporučila, protože žiji sám. Chtěl jsem nějakou společnost,“ sdělil CNN Prima NEWS majitel David.

Po lockdownu ale společnost Danyho vystřídal plný pracovní režim. Psovi se nepřítomnost páníčka nelíbila a dával to patřičně najevo. „Když jsem přišel z práce, našel jsem třeba roztrhaný gauč, rozházené věci, hovínka. To už jsem si říkal, že to musím nějak řešit,“ pokračoval.

Nárůst v útulcích

Po pár měsících rozhodování a obvolávání kamarádů, kteří si bohužel psa vzít nemohli, přivedl David Danyho do trojského útulku v Praze. „Víceméně po prázdninách zvířata mají třeba ještě měsíc doma přežít, ale jakmile udělají nějakou loužičku nebo něco rozkoušou, je to doba, kdy se vrátí do útulku. Teď je doba, kdy očekáváme nárůst každý rok,“ vysvětlil vedoucí Útulku pro opuštěná zvířata v Troji Václav Steinbauer.

Nejčastěji v útulcích končí mazlíčci nejen tzv. singls, kteří původně potřebovali společnost, ale také dětí, co si nějakého toho mazlíka vyprosili u rodičů. I těm chybí nakonec to nejdůležitější. „Hlavně čas a určitý stupeň odbornosti pro chov psů. Když psi nejsou vedeni správně, vzniká nežádoucí chování a to je pak jedna z příčin, že psi se vrací do útulku. Lidé nemají představu o tom, jaké jsou měsíční náklady na psa nebo kočku,“ doplnil Martin Šámal z Perfektního páníčka.

I dva tisíce korun měsíčně

Podle průzkumů se náklady na domácího mazlíka například u takové kočky pohybují od 400 do 600 korun, u psa od 500 do dvou tisíc korun měsíčně.

Svoji roli v nárůstu nových nájemníků zvířecích útulků hrají i následky covidové pandemie. „Nejvíc zvířat, která se k nám dostávají, jsou po hospitalizovaných majitelích nebo lidech, co zemřeli,“ sdělil Steinbauer.

K nejexotičtějším návštěvníkům trojského útulku patří například kozy, ovce, koně, pavouci, hadi nebo třeba varani. Těmi nejčastějšími jsou samozřejmě psi. Těch se tu měsíčně objevuje až 250.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama