CNN Prima News vajíčko

vajíčko

Výpis příspěvků ke štítku „vajíčko“

Od přelomu po každé 30. miminko. Před 41 lety se narodilo první české dítě „ze zkumavky“

Před jednačtyřiceti lety hrdinský čin, dnes běžná součást medicíny. Od 4. listopadu 1982, kdy se u nád narodilo první dítě „ze zkumavky“, došlo v oboru reprodukční medicíny ke značnému pokroku. Asistovaná reprodukce (IVF) pomáhá každý rok tisícům párů s početím. Například Andree z Ostravy, která má i po pěti samovolných potratech druhou dceru.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Virus komplikuje záchranu nosorožců, vědci se bojí o přežití druhu

Dlouholetý pokus o záchranu téměř vyhynulých nosorožců tuponosých severních se komplikuje. Kvůli koronavirové krizi nemohou evropští odborníci pod taktovkou Safari Parku Dvůr Králové odcestovat do Keni, kde se snaží odebrat dvěma posledním žijícím samicím vajíčka. Čím méně bude pokusů o nové odběry, tím nižší je šance zabránit vyhlazení celého druhu. Mnohaletá práce by mohla přijít vniveč.