Vejce v Česku během roku podražila o 85 procent. Stále více lidí přemýšlí o vlastním chovu slepic. Mladé snáškové kuřice se tak leckde stávají nedostatkovým zbožím. Výrazně roste také jejich cena.
Inflace meziročně v únoru zpomalila na 16,7 procenta, což je oproti lednu o 0,8 procentního bodu méně. Cena některých potravin nicméně stále stoupá. Například vejce v Česku meziročně zdražila nejvíc v celé Evropské unii. Jejich cena v tuzemsku vzrostla o 85 procent.
Možná i proto se chov slepic v poslední době stává nejen módní záležitostí, ale možná i ekonomicky relativně výhodným řešením. Výrazně vyššího zájmu si všímají prodejci kuřic. „Jakmile více zdražila vajíčka, tak se všichni ptají. Ani nemáme tolik slepic,“ řekla pro CNN Prima NEWS Zdena Krutilová, která se věnuje prodeji drůbeže ve Velkém Týnci.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Uplatníme všechny možnosti, plánuje Nekula s meziresortní skupinou. Chce tak bojovat proti drahým potravinám.
Chovatelem se stal i reportér CNN Prima NEWS Tomáš Petržela. „Co je lepší než vajíčka od spokojených slepic?“ zeptal se řečnicky. Cena slepice green shell se ještě na podzim pohybovala pod hranicí 200 korun, nyní už stojí 250 korun. Může za to mimo jiné i ptačí chřipka. Cena šla podle Krutilové nahoru také z důvodu, že zdražily energie a krmení.
„Metrák pšenice stával 300 korun, nyní stojí pomalu tisíc korun. Směsi stávaly 200 korun, teď za ně dáme 400 až 440 korun,“ přiblížil Zdeněk Sekanina z Českého svazu chovatelů.
Pokud nový chovatel začíná od nuly, měl by si připravit minimálně čtyři tisíce korun za kurník a kolem dvou tisíc korun za pletivo na výběh. Domácí biovajíčka se tak ze začátku o něco prodraží.
Přesto nových chovatelů už od covidových lockdownů neustále přibývá i mezi mladými lidmi. Jedním z nich je Roman Weisgerber. „Jde o velmi drahý koníček. Kurník stál i s dopravou necelých 12 tisíc,“ zmínil.
S rostoucími cenami masa v obchodech už přibývá také chovatelů kachen, brojlerů a králíků.