Válek ve středu přijde se sadou nových opatření. Rakušan naznačil, čeho by se mohla týkat

Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) zadal ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) úkol, aby ve středu na vládu přinesl konkrétní sadu opatření, která by měla platit do konce letošního roku. Po jednání ÚKŠ to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Rakušan zase předloží ve středu vládě návrh na rychlé provozní změny ve fungování štábu, který zahrnuje i rozpuštění vládní Rady pro zdravotní rizika.

„Ústřední krizový štáb dal úkol ministru zdravotnictví, a to, aby ve středu na vládě pan ministr Válek přišel s konkrétní sadou opatření, která by měla platit i letos do konce roku, abychom už ve středu rozhodli a ve srozumitelné formě lidem, podnikatelům, veřejnosti, České republice vysvětlili, v jakém režimu a v jakých pravidlech se bude odehrávat konec roku v České republice, co všechno bude možné, co možné nebude,“ řekl Rakušan.

Upozornil dále, že konec nouzového stavu, který nastane 25. prosince, neznamená zrušení veškerých proticovidových opatření. „Ta mohou dál fungovat podle pandemického zákona. Pan ministr Válek přijde s konkrétními opatřeními, která budou reagovat na vývoj situace,“ vysvětlil ministr vnitra.

Rakušan zároveň reagoval na kritiku některých odborníků, podle nichž je konec nouzového stavu hazard. Tvrdí, že je sada Válkových opatření přesvědčí. „Máme tady pandemický zákon a pan ministr Válek ve středu přijde s některými opatřeními, která právě na to potenciální nebezpečí, které nás čeká, budou reagovat,“ prohlásil ministr.

Dodal, že vláda už například rozhodla, aby ministr školství Petr Gazdík (STAN) a Správa státních hmotných rezerv zajistili nákup testů pro testování ve školách v lednu a únoru příštího roku.

Neočkované děti budou moci na hory

Další opatření týkající se dětí nastínil sám Válek v nedělní Partii Terezie Tománkové. „Děti nemohou mít všechna očkování, tak jsme změnili metodický pokyn. Díky tomu budou moci jet na školní zájezdy všechny děti, očkované i neočkované. Podmínkou bude PCR test ne starší než 72 hodin. Ale pak ten týden na lyžařském zájezdu nemusí nic dělat. Budou moci lyžovat společně,“ vysvětlil Válek.

Minulá vláda kvůli sílící epidemii vyhlásila od půlnoci na pátek 26. listopadu nouzový stav, na který kabinet navázal nová plošná protiepidemická opatření. Zakázal vánoční trhy, mezi 22:00 a 5:00 musejí být uzavřené restaurace, bary či kluby a na kulturní, sportovní a vzdělávací akce může maximálně 1 000 sedících lidí.

Tagy: