Vládní Rada pro zdravotní rizika zanikne, deformovala systém krizového řízení. V ČT to řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Uvedl, že se na tom dohodli s premiérem Petrem Fialou (ODS) i ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09).
Rada vlády pro zdravotní rizika vznikla loni v červenci. V jejím čele je premiér, členy jsou ministři zdravotnictví, obrany a vnitra, předseda Asociace krajů, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci a odborníky na zdravotnictví zastupuje epidemiolog Petr Smejkal.
Rakušan: Na Švejdarův odchod jsem netlačil. I když v některých názorech jsme se lišili
Podle nového ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je jedním ze stěžejních úkolů ministerstva vnitra krizové řízení. Krizový štáb by podle něj měl být institucí, která rozhoduje. Řekl to novinářům v pátek po svém uvedení do funkce. Nechce prý, aby vnitro bylo vnímáno jako ministerstvo represe, nýbrž bezpečí. A chce zjednodušit státní správu.
„To je něco, co je mimo systém, a bylo to konkurenční centrum rozhodování a moci v rámci krizového řízení,“ řekl Rakušan.
Podle něj musí být institucí, která rozhoduje, Ústřední krizový štáb (ÚKŠ).
Nově budou mít každé pondělí schůzku ministři, kteří mají v kompetencích cokoli, co se týká protikoronavirových opatření.
„Časem bych měl návrh, aby se porada covidových ministrů dostala do struktury Ústředního krizového štábu, byla by to jakási zúžená Bezpečnostní rada státu,“ uvedl Rakušan.
Následně bude v týž den zasedat ÚKŠ. Podle ministra je možné se dohodnout na tom, že by se vždy nemuseli scházet všichni členové štábu, ale pouze ti, kteří mají v gesci aktuální situaci.
Válek: Díky novým opatřením pojedou na hory i neočkované děti. S PCR testy řešíme problém
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v Partii Terezie Tománkové znovu zopakoval, že chce do systému vrátit uznávání PCR testů. Poprvé by se tak mohlo stát u dětí v rámci školních lyžařských zájezdů. Podle Válka je také potřeba, aby došlo k zásadnímu navýšení testovací sítě. Chtěl by se dostat k číslu 600 tisíc testů za den. Uznávání protilátek se ale zatím kvůli mutaci omikron odkládá.
Rakušan také uvedl, že se řeší nový statut krizového štábu. Jednou z variant je, že v případě vnějšího rizika se bude předsedkyní ÚKŠ stávat ministryně obrany Jana Černochová (ODS), v případě epidemie a ostatních vnitřních hrozeb ministr vnitra.
Scházet by se podle Rakušana měla také Ústřední epidemiologická komise. Ke covidu a opatřením mají podle něj mluvit dva ministři – vnitra jakožto šéf ÚKŠ a zdravotnictví.
Členy štábu jsou podle statutu zástupci 13 ministerstev, šéf Správy státních hmotných rezerv, policejní prezident, ředitel hasičů, náčelník Generálního štábu Armády ČR, hlavní hygienik, ředitel Státního zdravotního ústavu, vedoucí úřadu vlády, zástupce Asociace krajů i ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).