reklama

Vandalové ukradli záchranné lano, mladík utonul. Vodáci se obrátili na policii

Mladíka, který si šel zaplavat k jezu v Ústí nad Orlicí, stáhl proud vody a už se ho nepodařilo zachránit. K dispozici na místě nebylo lano, na kterém by tonoucímu mohli svědci hodit takzvanou podkovu. Ta funguje podobně jako záchranný kruh. Vodáci se proto nyní zasazují o to, aby ničení podobných předmětů určených pro záchranu života bylo trestáno jako závažnější zločin.

reklama

Páteční koupání pod orlickoústeckým jezem skončilo tragédií. Muže stáhl vodní proud. Svědci mu chtěli hodit záchrannou podkovu, s jejíž pomocí by ho mohli vytáhnout na břeh, nenašli ale lano. Podle vodáků ho někdo ukradl, což se údajně nestalo poprvé.

Pokud člověka stáhne proud, je téměř bez šance

„Neustále se předměty určené k záchraně stávají terčem vandalů, přitom by zachraňovaly lidské životy. Kradou lana i podkovy, někdy je i nařezávají nebo záměrně pálí,“ popisuje Petr Ptáček z Asociace vodní turistiky a sportu.

Podkova na laně je u jezu často jedinou možnou pomoci v případě nejvyšší nouze. Když tonoucího stáhne proud, sám je téměř bez šance. Voda má takovou sílu, že stahuje i zkušeného vodáka, natož člověka, který si šel jen zaplavat. Silný proud hrozí zejména když jsou zvýšené hladiny a řeky jsou rozvodněné.

Na hloubce vody nezáleží

„Jak je voda propěněná a je v ní spousta vzduchových bublinek, nedá se v ní plavat. Člověk je sice zvyklý, že když plave, tak ho to nadnáší, jenže tady to nefunguje,“ popisuje situaci vodák Radek Prouza. Ve vodě se hraje především o čas. „Když už v té vodě nějakou dobu je a topí se, energie a kyslík mu rychle dochází, doplňuje Prouza.

K tématu

Vůbec přitom nezáleží, jestli je hloubka jezu třeba jen dva a půl metru. I na takových místech už se staly tragické případy. Po tom posledním z Ústí nad Orlicí se vodáci obrátili i na policii. Rádi by prosadili za odcizení nebo ničení záchranných předmětů vyšší postihy.

„Doufáme, že tato tragédie bude exemplární příklad, aby nikdo nic podobného už nedělal. Je to pár metrů lana, ale dokáže zachránit lidský život,“ upřesňuje Petr Ptáček. V Česku je ve vodácké databázi vedeno 148 nebezpečných jezů. Záchrannou podkovou je vybavena zhruba čtyřicítka.

Tagy: vodáci lano Ústí nad Orlicí Asociace vodní turistiky a sportu jez Petr Ptáček Radek Prouza

Další hlavní zprávy

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Díky úspěchům lezce Adama Ondry se o sportovní lezení zajímá čím dál více lidí. Umělé lezecké stěny jsou občas přeplněné, ti zkušenější proto vyráží ven. Za „kumšt“ se dá považovat lezení na pískovcových skalách, které je o něco náročnější. Odměnou za zdolané špígry jsou nádherné výhledy a krása okolní přírody, se kterou člověk při lezení souzní.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
Policie pátrá po ozbrojeném muži, který loupil v Chebu. Možná jde o zločince z Německa
reklama
reklama
Apokalyptické záběry z Bejrútu: Jak výbuch proměnil město v trosky

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Zemřela baletka Eva Horáková z Národního divadla, bylo jí padesát let
Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama