reklama

Vánoční termín fotbalové ligy? Správce hřišť čeká obří výzva. Dříve by prý hrát nešlo

To tu ještě nebylo. Fotbal se v tuzemsku tradičně ukládá ke spánku zkraje prosince. Ovšem letos hráči vyběhnou k zápasům Fortuna ligy ještě den před Vánoci. „Sváteční“ termín znamená velkou výzvu pro správce hřišť, kteří i přes drsnější klimatické podmínky mají zachovat trávníky v hratelném stavu. Pravděpodobně nejtěžší úkol čeká na trávníkáře pražských Bohemians 1905, kteří svůj Ďolíček sdílejí v této sezoně s FK Pardubice.

reklama

Devatenáctého prosince musí být nachystaný pažit ve Vršovicích pro zápas Pardubic se Zlínem, o čtyři dny později se v Ďolíčku představí také skuteční domácí v duelu proti Opavě.

„Výzva udržet trávník v ideálním stavu je pro nás za těchto okolností velká,“ říká pro CNN Prima NEWS Milan Boubín mladší, který je v Bohemians Praha 1905 asistentem technického ředitele – svého otce – a má na povel „trávníkáře“.

Je to jednoduché. Platí, že čím více svítí slunce, tím se travnaté ploše daří lépe. A když v prosinci zapadá slunce už kolem čtvrté hodiny odpoledne, trávník trpí. „Péče je o dost náročnější,“ tvrdí dále Boubín.

Některému trávníku je jedno, že už by měl spát

„Záleží na teplotách a denním světle. A nižší teplotu si v zimních měsících nahrazujeme vyhříváním,“ pokračuje Boubín a k tomu přidává, že v zámožnějších týmech je i v měsících plných šera a tmy o hřiště skvěle postaráno. „Naše možnosti jsou omezené, jinde, v bohatších klubech, si scházející světlo kompenzují lampami,“ popisuje a odkazuje na pražskou Slavii se Spartou a Slovan Liberec. „Samotné pořízení lamp by nebylo tak drahé, nákladný je jejich provoz.“

Podle Boubína fotbalista hned pozná, o který trávník pečují lampy, a o který ne. „Když máte k dispozici nejlepší techniku, vidíte to na hřišti okamžitě. Trávníku je potom de facto jedno, jaké je roční období. I když je zima a měl by jít ‚spát‘, stále má vysokou kvalitu,“ popisuje.

Platí, že všechny tuzemské trávníky se těší daleko většímu komfortu než před patnácti lety, což Boubín potvrzuje: „V dnešní době je to snazší, než kdysi. Máme na údržbu speciální techniku, možnosti jsou úplně jinde. Ale zároveň to pořád vyžaduje ruční práci, kdy musíte vzít do ruky vidle a hřiště upravovat postaru.“

V jakých ohledech jsou hřiště oproti dřívějšku kvalitnější? Jedná se například o provzdušňování, díky kterému trávník daleko lépe „dýchá“. „A jsou k dispozici i různé postřikovače a také pískovačky na zpevnění plochy,“ upřesňuje Boubín.

V Ďolíčku musí vyhřívání běžet na plné obrátky

Myslí si, že bez současných technologií by dekádu zpět nebylo možná hrát v tak pokročilém prosincovém termínu. Pryč jsou 90. léta, kdy trávníky svým vzhledem na konci fotbalového podzimu a na začátku jarní části sezony připomínaly spíše revír divokých prasat než hřiště. Povinné je nyní vyhřívání, které plochu udržuje v lepší kondici. „Jakmile vidíme, že bude delší dobu teplota kolem nuly, vyhřívání musí běžet na plné obrátky. Nyní, když na našem hřišti hrají dva týmy, víme, že musíme trávník temperovat celou zimu,“ říká Boubín.

Pardubice, které do nejvyšší soutěže postoupily letos v létě, využívají vršovický azyl, protože jejich stadion Pod Vinicí nemá prvoligové parametry. To, že je ve větší permanenci Ďolíček, znamená, že skupina, která se stará o hřiště Bohemians, má více starostí.

„Je to znát na časové náročnosti, neustále jsme v tlaku. Na přípravu máme většinou jen pět dní, když počítáme i s tím, že Bohemka má vždycky předzápasový trénink. Je výrazně méně času, než doteď,“ shrnuje Boubín povinnosti na trávníku, jehož osivo pochází z Nizozemska.

Největší krize prý přijde tradičně v únoru. Zatímco dříve by bylo hřiště ušetřené prosincových zápasů, tentokrát plocha nasbírá v těžkých klimatických podmínkách více šrámů než obvykle. „Bude to dlouhá zima,“ uzavírá Milan Boubín, správce hřiště Bohemians 1905.

Tagy:
Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu
Zahraničí

Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu

Šéfa ukrajinské organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům, našli oběšeného v Kyjevském parku. Vital Šyšov se ztratil v neděli při ranním běhu. Podle ukrajinské policie mu někdo ukradl mobil a doklady. Detektivové tak začali případ vyšetřovat jako úkladnou vraždu, která měla být maskovaná sebevraždou. Za jeho smrtí podle nevládních organizací může stát režim v Bělorusku.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok
Školství

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika
Fotbal

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika

Historicky první pohárové utkání pražské Sparty proti AS Monako skončilo porážkou. Knížecký klub v úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů vyhrál na hřišti Sparty 2:0. V prvním poločase skóroval Aurélien Tchouaméni (37). Domácí ultras si následně neodpustili rasistické urážky na účet záložníka tmavé pleti. Na hřiště létaly i kelímky s pivem a zápas byl na několik minut přerušen. 14 minut po začátku druhého poločasu pak vedení Monaka navýšil Kevin Volland. Odveta v Monaku je na programu příští úterý.

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama