Přerušovaný půst je jedním ze žhavých trendů v hubnutí, zatím však nebylo jasné, jaká z jeho verzí je nejúčinnější, píše agentura APA. Podle ní teď nové poznatky přinesl mezinárodní tým vědců, který za nejefektivnější považuje jíst jen každý druhý den.
Přerušovaný půst, při němž lidé omezují příjem potravin například jen na osm hodin denně, a po zbylých 16 hodin žádné kalorie nekonzumují, je podle odborníků z Rakouska, Německa a Británie jednou z „nejslibnějších metod“ pro snížení tělesné hmotnosti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak předejít nechtěnému žloutnutí zubů? Dentista zmínil dvě časté chyby, které lidé dělají
Nadváhou či obezitou přitom trpí stále více lidí a podle předpokladů expertů by jich v příštích 12 letech mohlo být i přes 50 procent světové populace, tedy kolem čtyř miliard.
Aby zjistili, jaká forma přerušovaného půstu je nejefektivnější, sledovali odborníci po tři měsíce 25 zdravých lidí, z nichž 11 mohlo každý den jíst jen v osmihodinovém intervalu, šest ve čtyřhodinovém a osm se stravovalo každý druhý den.
Po skončení experimentu, jehož se účastnili především lidé bez nadváhy, se ukázalo, že ti, kteří se stravovali jen každý druhý den, zhubli v průměru o 1,9 kilogramu. Zhubla i skupina, která mohla jíst jen v rámci čtyřhodinového intervalu, a to o 1,1 kilogramu. Naopak lidé, kteří měli na stravování k dispozici osmihodinový interval, přibrali 0,6 kilogramu.
I vzhledem k malému počtu účastníků studie odborníci upozorňují, že se na jejím základě nedají dělat definitivní závěry. Je ale možné vytvořit hypotézu, kterou bude dobré dále prověřovat.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ohledně černého kašle dochází ke zvratu, říká Prymula. Dramatickou epidemii vyloučil