Volne zijici zver_exp
Přikrmování volně žijící zvěře. Velmi oblíbená činnost laické veřejnosti, a to především v zimních měsících. Často si ale neuvědomujeme, že můžeme zvíře i zabít. Několikrát jsme psali o správném přikrmování ptáků, ale teď se zaměříme na lesní zvířata. Největším problémem je, že se lidé neinformují a nosí do lesa vše, co je napadne.
Nejhorší jsou měsíce okolo Vánoc, to vám poví každý myslivec. V lese poházet chlebíčky, vánočky či cukroví není žádné překvapení, jak nám řekl i myslivec Petr Slaba. Zvířata samozřejmě „lahůdkám neodolají“ a pak je to stojí minimálně velké bolesti, v horším případě (ne ale výjimečném) smrt. Jen v loňském roce záchranná stanice v Jinonicích zachraňovala překrmeného srnce a několik labutí. Labutě přežily, srnec bohužel ne.
Váš dobrý skutek tak může skončit tragicky. Zvířata pak trpí průjmy, bolestmi a často umírají. Proto je vždy důležité kontaktovat myslivce . Ten vám řekne, co můžete zvířatům donést a čím pomůžete, i to, kam ho umístit. Kontakty na myslivce podle místa naleznete ZDE .
Co lesním zvířatům chutná
Jadrná krmiva – semena, jako jsou kaštany, žaludy, bukvice, oves, ječmen, pšenice, žito, kukuřice...
Dužnatá krmiva – krmná řepa, jablka, hrušky, jeřabiny...
Objemová krmiva – jetel, seno, vojtěška, sušené větvičky stromů, jako je dub, lípa, vrba...
Soli – myslivci do krmelců pokládají větší kusy soli, které zvířata olizují pro potřebné minerály.
Zdroj: Pexels.com
Co nesmí
Nesmí nic, co je plesnivé nebo může nabobtnat při oblevě. Další zásadou je nepokládat jídlo k silnicím a lidským obydlím. Když už, tak do krmelců.
Myslivci a lesníci se starají o domácí zvířata a v případě silných mrazů jim vozí kvalitní seno. Nemusíte se tak o volně žijící zvěř v lese bát . Pokud už máte nutkání něco donést, tak seno a předat ho myslivci.