CNN Prima News Vilnius

Vilnius

Výpis příspěvků ke štítku „Vilnius“

Petr Pavel se ve Vilniusu setkal se Zelenským. Vyslechl dík za iniciativu na zajištění munice

Český prezident Petr Pavel se ve čtvrtek ve Vilniusu sešel se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, který mimo jiné poděkoval České republice za iniciativu na zajištění munice pro napadenou zemi ve státech mimo Evropskou unii. Novináře o tom informovali zástupci prezidentské kanceláře. Hlavy států probraly i další aktuální potřeby Ukrajiny. Oba prezidenti se v Litvě zúčastní summitu iniciativy Trojmoří.

Na hranicích s nepřítelem. Lipavský zavítal do Litvy, navštívil i české vojáky na misi NATO

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) má za sebou návštěvu Litvy. S jeho místním protějškem Gabrieliusem Landsbergisem ho pojí nejen podpora Ukrajiny a ostrá rétorika vůči Rusku, ale také podobný názor na postup při rozšiřování Evropské unie. Šéf tuzemské diplomacie během své cesty mimo to hovořil také s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou a navštívil české vojáky, kteří v pobaltské zemi působí.

Nesmírně efektivní zbraň i zdánlivě neužitečný šrot. Visingr hodnotí dary NATO pro Ukrajinu

Ačkoliv se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu NATO ve Vilniusu nedočkal harmonogramu vstupu do Severoatlantické aliance, nepřišel zkrátka. Od členských států obdržel slušný balík vojenské pomoci, plný modernějších, přesnějších a ničivějších zbraní. Vojenský analytik Lukáš Visingr ve vysílání CNN Prima NEWS dvě z nich rozebral a podotkl, že i zdánlivě neužitečný šrot mohou Ukrajinci efektivně uplatnit.

Ruské kamikaze drony zaútočily na Kyjev. Všechny jsme sestřelili, hlásí Ukrajinci

Rusko druhou noc v řadě vyslalo na Kyjev útočné drony, uvedly úřady s tím, že je protivzdušná obrana všechny sestřelila. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga Aliance formálně pozve Ukrajinu do svých řad až ve chvíli, kdy s tím členové bloku budou souhlasit. Český prezident Petr Pavel sdělil, že se Česko bude významně podílet na rozšiřování útvaru NATO na Slovensku.

Petr Pavel v NATO: Česko chce na Slovensku posílit bojové síly. Rusko není jediná hrozba

Prezident Petr Pavel, který je hlavní tváří tuzemské delegace na aktuálně probíhajícím summitu NATO v litevském Vilniusu, prohlásil, že Česká republika se bude významně podílet na posílení bojových sil na Slovensku. Právě u našich sousedů se nachází část východního křídla NATO. Hlava státu zároveň varovala nejen před Ruskem, ale konkrétně jmenovala i Čínu, Írán, KLDR a také africké diktátorské státy jako potenciální hrozby.

Ukrajina má čas na získání území jen do konce roku. Pak bude muset vyjednávat, řekl Pavel

Ukrajina bude zřejmě muset vyjednávat s Ruskem na základě úspěchů dosažených do konce tohoto roku, vyplývá podle českého prezidenta Petra Pavla z aktuálních politických a vojenských okolností. Pavel o situaci na Ukrajině hovořil na úvod summitu NATO ve Vilniusu. Podle něj je třeba „realisticky“ vnímat, že okno příležitosti pro ukrajinské územní zisky se do konce roku víceméně uzavře. Co se týká vstupu Ukrajiny do NATO, bral by Pavel jako ideální vyústění ujištění, že jakmile skončí na válka, zahájí s ní Aliance přístupová jednání.

Vlažný přístup k přijetí Ukrajiny do NATO? Motivuje to Rusko k teroru, řekl Zelenskyj

Bylo by absurdní, kdyby se na summitu NATO ve Vilniusu nestanovil harmonogram ohledně členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. Na svém Twitteru to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal také, že nejistota o budoucím členství Ukrajiny v Alianci jen motivuje Rusko k pokračování v teroru. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan před začátkem summitu v litevské metropoli řekl, že její členství možné není, protože by Alianci přivedlo do války s ruskou stranou. Česko na setkání členských států reprezentují prezident Petr Pavel, ministři Jan Lipavský a Jana Černochová a náčelník generálního štábu Karel Řehka.

PŘEHLEDNĚ: Vstup Ukrajiny do NATO? Kyjev musí splnit podmínky, záleží i na průběhu invaze

I když by lídři zemí NATO na blížícím se summitu ve Vilniusu měli jednotně potvrdit, že se Ukrajina v budoucnu stane členem Aliance, liší se v pohledu na otázku, jakou rychlostí by se tak mělo stát. Nepřekročitelnou podmínkou je nejen konec ruské invaze, ale také splnění dalších náležitostí. Český premiér Petr Fiala (ODS) a prezident Petr Pavel Volodymyra Zelenského během jeho návštěvy Prahy ujistili, že Česko Kyjev v případě budoucího vstupu do NATO maximálně podpoří.