CNN Prima News Vilnius

Vilnius

Výpis příspěvků ke štítku „Vilnius“

Přítelkyně běloruského novináře Prataseviče jde za mříže. Podle soudu šíří pomluvy

6. května 2022 11:28

Běloruský soud v pátek na šest let do vězení poslal Sofiju Sapegaovou, ruskou přítelkyni běloruského opozičního novináře Ramana Prataseviče. Informovaly o tom ruské tiskové agentury TASS a Interfax. Běloruské úřady ženu zadržely loni v květnu spolu s žurnalistou poté, co donutily v Minsku přistát civilní letoun mířící z Atén do Vilniusu. Letecký incident a zadržení dvojice následně odsoudila řada zemí včetně Spojených států a Evropské unie, které pak rozšířily sankce proti běloruskému režimu.

Zadržení Prataseviče řídil agent KGB, říká letecký dispečer. Směšné, brání se Bělorusko

9. prosince 2021 15:55

Letecký dispečer, který v květnu přiměl k přistání v Minsku letoun společnosti Ryanair s běloruským opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem na palubě, utekl do Polska. Tamním vyšetřovatelům řekl, že celou operaci řídil důstojník běloruské tajné služby KGB, uvedl list The New York Times (NYT) na svém webu. Polské úřady jeho svědectví vnímají jako klíčové.

Bělorusko donutilo přistát letadlo, aby zadrželo Lukašenkova odpůrce. EU projedná sankce

23. května 2021 23:14

Silně odmítavé reakce vyvolal nedělní postup běloruských úřadů, které přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zatknout novináře a odpůrce běloruské vlády Ramana Prataseviče. S kritikou vystoupila Evropská unie, NATO, Británie, Francie, Německo či Polsko. Krokem Běloruska se bude zabývat pondělní summit EU. Podle Evropské unie čin nezůstane bez následků.

Bělorusko vydalo na opoziční vůdkyni Svjatlanu Cichanouskou mezinárodní zatykač

16. října 2020 12:36

Bělorusko vydalo na opoziční vůdkyni Svjatlanu Cichanouskou mezinárodní zatykač kvůli údajným výzvám k násilnému svržení ústavního zřízení a poškozování národní bezpečnosti. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, které již minulý týden připustilo, že Cichanouská figuruje v jeho databázi hledaných osob, ačkoli Moskva proti Bělorusce nevede žádné trestní řízení.