reklama

Víte všichni, co dělat, když uvidíte toulavého pejska/kočičku?

 Že ne? Tak si spolu řekneme pár zásad.

reklama

Pokud uvidíte nějakého psího tuláka, nejdřív zkuste na místě třeba dvacet minut počkat, zda se majitel neukáže. Je možné, že se šel jen sám projít po známé trase. Myslím tím toho pejska, ne páníčka. Nebo oslovte pár lidí v domech, kde jste pejska našli, zda neutekl někomu ze zahrady. Může být i někoho, kdo třeba přišel ke známým na návštěvu a při venčení nebo ze zahrady utekl a ani starosta obce ho nemusí znát.

Pokud máte zkušenosti, nebojíte se a pejsek vypadá klidně, můžete zkusit u psa najít kontakt na majitele. Například na obojku. Pak jen záleží, zda ho majitel nevyhodil úmyslně a nezapře ho.

V každém jiném případě je na místě kontaktovat Městskou policii na lince 156. Raději neodchytávejte psa sami. Odchyt psa by měla provádět odborně způsobilá osoba. Při nahlášení policii přesně specifikujte místo, kde se pes nachází, popřípadě další informace, jestli se vám zdá zraněný, agresivní, atak dále. Nejlépe na příjezd strážníků vyčkejte. Policie dále kontaktuje odchytovou službu. Pokud je pes označen čipem nebo tetováním, dohledá se majitel podle registru, pokud se tak nestane, měl by být odvezen do útulku. Tam má ze zákona dva měsíce na to, aby se o něho majitel přihlásil, pokud nálezte o psa projevil zájem. Pokud tak nálezte neučinil, původní majitel má čtyři měsíce, než je možné psa nabídnout třetí osobě.

Ze zákona má povinnost se o zvíře postarat i Obec, takže můžete kontaktovat obecní úřad, policie ale bývá jistější. Ta zpravidla psa převezme a vše konzultuje následně se starostou obce. Ve větších městech strážníci automaticky vozí psy do městského nebo soukromého útulku, se kterým má obec smlouvu.

Pokud je pes zraněný a nebojíte se ho odchytit sami, určitě vám bude vděčný, pokud ho dovezete na nejbližší veterinární stanici, tam mají také možnost přečíst čip, pokud ho pes má. Kontaktovat policii a sdělit jim situaci je lepší i v tomto případě.

Důležité! Když tedy najdete toulavého psa, máte povinnost skutečnost nahlásit místnímu obecnímu úřadu anebo místní městské policii. Pokud ho naložíte do auta a odvezete do útulku mimo místo nálezu, komplikujete majiteli šanci psa nalézt. Je také možnost si psa vzít do své dočasné péče. Musíte ale vyvěsit inzeráty a ideálně dát o nálezu psa vědět na FB do příslušných skupin jako např. Ztracení a nalezení psi nebo kontaktovat tzv. Psího detektiva. O nalezení a nejlépe stejně kontaktovat zmíněné orgány.

V případě koček je to jiné. To jsou šelmy. A přehnaná starost jim nepomáhá. Pokud vyloženě kočka není zraněná anebo v bídném stavu nechte ji jít vlastní cestou. Nejspíš šla na procházku a domů se ráno vrátí. V dalším případě můžeme stejně jako u psa na veterině zjistit, zda má kočka čip a majitele. Pokud ho nemá, poputuje do útulku. Lepší je tedy angažovat se pouze v nutných případech. Stejně jako u psa má majitel dva měsíce na přihlášení. Pokud se přihlásí, jdou za ním i veškeré náklady na ošetření. Nejlepší variantou je tedy opět policie, ta zraněnou kočku odveze do útulku a náklady hradí město.

„Jako útulek i jako předseda Unie práv zvířat z.s. jsem řešila bezpočet takovýchto situací a prakticky každá je nestandardní. Je politováníhodné, že někteří starostové menších obcí, kde je to v jejich kompetenci, se k toulavým a opuštěným psům stavějí ne zrovna zodpovědně a vřele. Některé zákonná zodpovědnost o toulavé a opuštěné psy obtěžuje. Takže nejednou bývá reakce na volání občana, který našel v obci psa: Nechte ho tam, kde jste ho našli a neřešte ho. Nebo psa v jiném případě na oko ochotně převezmou a rázem jej odvezou za město či obec a tam ho vypustí. S tím se setkáváme v nemálo případech. Co se týče veterinární péče o psy nalezené na ulici, veterinární náklady by měla hradit obec, která se ovšem do několikatisícových nákladů za “vořecha,“ který možná skončí kdesi v útulku a bude pro obec další nákladnou zátěží, moc nehrne a tak pejsek navzdory zákonům u nás platným končí tou nejzbytečnější smrtí z důvodu obecních úspor. Je to nezákonné, ale tam, kde není žalobce, tam není ani soudce… Zabránit se tomu dá jedinou možnou zbraní. Pokud psa, kterého najdete na ulici, předáte obci, sdělte, že se budete informovat o jeho osudu. Na to jako nálezce máte ze zákona právo. Ovšem ani to není záruka jeho přežití. Jelikož nahlášenou náhlou srdeční příhodu, kterou doloží i loajální veterinář nebo to že pejsek zcela nečekaně utekl panu starostovi z auta a zmizel neznámo kam, nikdo už nevyvrátí. Zde vycházím z řady osobních zkušeností s toulavými pejsky v péči kompetentních obcí,“ říká smutně policistka, předsedkyně Unie práv zvířat z.s. a hlavně zachránkyně mnoha němých tváří Diana Šlechtová.

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

Zemanovo ultimátum: Buď skončí Koudelka v čele BIS, nebo Babiš ztratí podporu Hradu

Prezident Miloš Zeman drží premiéra Andreje Babiše „pod krkem“. Hlava státu měla na zámku v Lánech údajně požadovat konec šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Pokud mu Babiš prodlouží mandát, mohl by ztratit Zemanovu podporu, která bude pro volby do Poslanecké sněmovny i sestavování nové vlády klíčová, tvrdí zdroje webu Lidovky.cz.

Ekonom: Dva dny volna mohou být pro firmy likvidační. Rozdávání aut by bylo levnější

Premiér Andrej Babiš (ANO) nabádá firmy, aby svým zaměstnancům, kteří se nechají očkovat proti covidu, daly dva dny volna. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však jedná o příliš drahý špás. „S experty to nikdo nekonzultoval. Za mě je to příliš drahé opatření, které bude stát hodně peněz. Kdybychom v očkovací loterii rozdávali automobily, tak to bude daleko levnější,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Když fotbalistům během dovolené chutná. Neymar překvapil fanoušky svým břichem

Náročná sezona se mu protáhla skrze mistrovství Jižní Ameriky s názvem Copa América až do července. Až pak mohla superstar klubu Paris Saint-Germain vyrazit na dovolenou, kterou strávila s přáteli na španělském ostrově Ibiza. Z ní se na internetu objevily fotky, které odhalují, že Brazilec není v nejlepší fyzické formě. Fanoušci se do něj kvůli tomu trefují, stejně jako před pár týdny do jeho krajana a fotbalisty Arsenalu Williana.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

reklama