Rodiny dostanou 5000 na každé dítě. Zvýšíme i čerpání rodičovského příspěvku, oznámil Fiala

Rodina s příjmem do milionu ročně dostane 5 000 korun na každé dítě. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Ten představil balíček, kterým chce pomoct samoživitelkám a rodinám s dětmi. Upravit by se měla i pravidla rodičovské. Kabinet chce také podpořit zkrácené úvazky a vyhlásit mimořádné dotace pro dětské skupiny.

„Shodli jsme se na balíčku, který pomůže samoživitelkám a rodinám s dětmi. Dáme jim jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5 000 korun. Je to pro rodiny s příjmem do milionu ročně. A bude to na každé dítě v domácnosti,“ řekl Fiala. Příspěvek bude platit na děti do 18 let.

„Odhadem pomůžeme okolo 1,2 milionu domácností v České republice,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zatím ale není jasné, od kdy peníze budou moct lidé čerpat. Žádost by měla být on-line.

„Kroky uděláme tak, aby rodiny mohly žádat co nejdříve. Chceme, aby to bylo klientsky co nejpříznivější. Je potřeba propojit data. Až bude nachystaný systém, lidé budou moct začít žádat. Chceme, aby systém byl nachystaný co nejrychleji, aby peníze dorazily nejpozději do konce srpna na účty,“ vysvětlil Jurečka.

Příspěvek by měl upravit zákon, který připraví ministerstvo práce. Vláda ho po schválení předloží Parlamentu.

Jak to bude s rodičovskou?

Vláda chce upravit i pravidla rodičovské. Rodiče s nižším příjmem by mohli čerpat místo současných maximálně 10 tisíc až 13 tisíc korun měsíčně. Rodičovský příspěvek ve výši 300 tisíc korun ale zůstává. Rodič, který se o dítě stará, si může tuto částku rozložit maximálně na dobu čtyř let. Pokud tak učiní, měsíčně dostane 6 250 korun.

Podporu zkrácených úvazků a úpravu rodičovské je nutné upravit novelami. Kabinet plánuje posílit také dotace pro dětské skupiny, využít chce peníze z Národního plánu obnovy a operačních programů. Vyčlenit by se letos mohlo 7,1 miliardy korun.

Více variant

Jurečka uvedl, že jde na vládu s materiálem, který zahrnuje více variant řešení. „Klíčové pro nás je, abychom dokázali zacílit na rodiče samoživitelky a samoživitele a na ty, kteří mají zodpovědnost za výchovu dětí, protože to je ta druhá nejzranitelnější skupina po seniorech. Věřím, že se dnes vláda na řešení dohodne,“ řekl před jednáním Jurečka.

Aktuálně se sleva na dítě oficiálně nazývá daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Hlavní podmínkou je, že jde o tzv. vyživované dítě s poplatníkem ve společné domácnosti. Zvyšuje se podle toho, kolik dětí má, a platí pravidlo, že s jejich roustoucím počtem se zvyšuje i daňové zvýhodnění.

V roce 2022 činila sleva na dani na jedno dítě 15 204 korun za rok (1 267 korun měsíčně). Na druhé potom 22 320 korun (1 860 Kč) a na třetí 27 840 korun (2 320 Kč).

Tagy:
peníze Marian Jurečka rodina ekonomika politika ODS Petr Fiala KDU-ČSL peníze vláda Česko Parlament České republiky Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky