Budovu tuniského parlamentu obklíčila armádní vozidla. Stalo se tak hodiny poté, co prezident Kaís Saíd v reakci na protesty vyvolané epidemií koronaviru odvolal premiéra a dočasně zastavil činnost zákonodárného sboru. Nejsilnější parlamentní strana označila krok hlavy státu za puč.
Saíd v neděli večer oznámil, že se rozhodl odvolat premiéra, na 30 dní pozastavit fungování parlamentu a sám se ujme výkonné moci s pomocí nového předsedy vlády. Dále ohlásil, že dohled nad řešením pandemie převezme armáda.
Podle svědků, na které se odvolává agentura Reuters, se poblíž vojenskými vozidly obklíčeného parlamentu shromáždili lidé a krok armády za zpěvu státní hymny slavili. Kromě metropole vyšly i v dalších městech do ulic davy lidí, aby prezidentův krok oslavily. Přesné rozložení podpory obyvatelstva mezi prezidenta a parlament nicméně podle těchto scén připomínajících takzvané arabské jaro z roku 2011 nebylo možné odhadnout, podotýká Reuters.
Dříve během neděle stovky lidí protestovaly na mnoha místech země proti vládě a její neschopnosti řešit epidemickou situaci. V hlavním městě policie použila pepřový sprej poté, co demonstranti házeli kamení. Volali po odstoupení premiéra Hišíma Mašíšího a rozpuštění parlamentu. Stovky lidí přišly protestovat i do měst v provinciích Gafsa, Sídí Bú Zíz, Munastír a Nabeul. V Súse se pokoušeli dostat do sídla největší parlamentní strany An-Nahda, v Túziru sídlo strany zapálili.
#BREAKING Army surrounds Parliament in Tunis -Bardo .#Tunisie #Tunisia #تونس pic.twitter.com/3vNzpYUAKM
— Rabeb Aloui (@rabebalouii) July 25, 2021
Prezident se k překvapivému odvolání předsedy vlády a měsíčnímu pozastavení činnosti parlamentu odhodlal po krizovém zasedání s armádními veterány a šéfy bezpečnostních složek, uvedla agentura DPA. „Zažíváme nejchoulostivější okamžiky tuniských dějin,“ řekl Saíd ve videoprojevu, během kterého seděl v čele stolu po boku vojenských představitelů a dalších činitelů. „Jednáme uvnitř právního rámce,“ dodal.
Islamisticko-konzervativní strana An-Nahda krok hlavy státu označila za „puč proti revoluci“. Zjevně tak odkazovala na masové protesty, které v roce 2011 přivedly k pádu režim autoritářského prezidenta Zína Abidína bin Alího.
Velmi silná vlna koronaviru zasáhla Tunisko v době, kdy se snaží stavět na nohy svou ekonomiku. Rychle přibývá nezaměstnaných a hroutí se státní služby, což podrývá ochotu veřejnosti podporovat demokracii, poznamenává Reuters. Mašíší minulý týden odvolal ministra zdravotnictví Fauzího Mahdího, když nastal v době muslimského svátku íd al-adhá chaos u očkovacích středisek. Vytvořily se u nich velké fronty, ale pro zájemce nebylo dost vakcín.