Poprask na MS: Fanoušci se pustili do exministra Vojtěcha, ten i tak rozdával úsměvy

Zvláštní dohru měl nedělní duel hokejového mistrovství světa mezi Českem a Švédskem. Ve chvíli, kdy se chystalo vyhlášení nejlepšího hráče národního týmu, ozval se z tribun pískot doprovázený bučením v podání českých fanoušků. Nebylo to tak, že by tím vyjadřovali nespokojenost s výkonem mančaftu. Na scéně se totiž objevil bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, toho času velvyslanec ve Finsku, kde se šampionát koná.

Napřed kvalitní začátek, pak temné chvíle, při kterých v české bráně končil jeden puk za druhým, následně – nakonec neúspěšný – boj o smazání manka. Výběr Kariho Jalonena padl v neděli se Švédskem 3:5 a trenérský štáb i hráči mají o čem přemýšlet. Pokud lze někoho po dvou zápasech chválit, bude to první útok v čele s velezkušeným Romanem Červenkou.

Proti Seveřanům posbíral stejně jako proti Velké Británii tři asistence. A nebylo pochyb o tom, kdo získá cenu pro nejlepšího hráče českého týmu. Pro někoho bylo daleko větším překvapením, kdo toto ocenění v podobě drahých hodinek Červenkovi předával. Když speaker na stadionu v Tampere ohlásil „Adam Vojtěch, český velvyslanec ve Finsku“, spustil se hlasitý pískot.

Nevídaná záležitost

U českých fanoušků přítomných na tribunách zřejmě bývalý ministr zdravotnictví není příliš populární. Z nelichotivého přivítání si ale 35letý Vojtěch, který během pandemie musel dělat řadu nepopulárních rozhodnutí, nic nedělal. Rozdával úsměvy do fotoaparátů, na rozdíl od kapitána reprezentace a útočníka švýcarského klubu Rapperswil-Jona Lakers Červenky, kterého evidentně podle výrazu porážka tížila.

„Nikdy jsem to neviděl,“ poznamenal v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS lékař Tomáš Vyskočil, který doprovázel reprezentaci například na olympijských hrách v Pekingu. Pískot na člověka, který předává cenu, byl skutečně zvláštním momentem.

„Mě to nezajímá, jestli tam je, nebo ne. Je to jako s trenérem. Když vám to nejde, pískají. Když jde, tleskají,“ doplnil Vyskočila fotbalový trenér Petr Rada. „Nevím, politiku se sportem bych nespojoval. Co měl udělat líp a hůř. Těžko říct,“ podotkl v pořadu také legendární hokejista Jaroslav Hlinka.

Kdo bude podle vás nejproduktivnějším hráčem české hokejové reprezentace na MS ve Finsku?

Vojtěch oficiálně přebral funkci velvyslance ve Finsku v polovině února. O jeho odchodu do země tisíce jezer se začalo mluvit už na začátku roku 2021. Jenže v květnu se opět stal součástí kolotoče na zdravotnickém resortu, funkci ministra převzal po pouhých osmi měsících od chvíle, co byl odejit. A jeho cesta do Helsinek tak byla odložena až po volbách.

Tento krok byl zhusta kritizován. Především představitelé nynější vlády považují Vojtěchovu diplomatickou misi za ryzí podobu takzvané trafiky, tedy jakési teplé místečko s nenáročnou prací jako odměna za loajalitu. V tomto případě za věrnost bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Tagy:
Švédsko Olympijské hry Finsko Adam Vojtěch trenér ANO 2011 velvyslanec hokej mistrovství světa v hokeji Česko sport česká hokejová reprezentace švédská hokejová reprezentace Roman Červenka Mistrovství světa v ledním hokeji Jokerit Helsinky MS v hokeji 2022