reklama

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

reklama

„Klíčové je, jestli neočkovaný člověk, který nemoc prodělal, ohrožuje okolí. Jestli ohrožuje sebe, je to jeho věc. Pokud by se to prokázalo, tak i na základě zákoníku práce a epidemiologických přepisů se s tím dá pracovat. Pokud není dáno, že ohrožuje okolí více než osoby se dvěma dávkami očkování, není možné se ke skupinám chovat jinak,“ prohlásil Dostál.

K uznávání protilátek nemá jasný postoj ani hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). „Musíme se domluvit na principu, aby nezkolaboval zdravotní systém, protože ho zatíží skupina, která nese riziko. Rozhodnutí nést riziko a mít těžký covid může vést k tomu, že to blokuje celou společnost,“ uvedl hejtman.

Ministra vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí navrhl, aby se lidé museli pro vstup na pracoviště prokazovat očkováním proti covidu nebo bezinfekčností. „Italský systém“ zvýšil zájem o vakcinaci. Možnost změny zákoníku práce prý posoudí ministerstvo práce a sociálních věcí. Překážka by byla na straně zaměstnance a testy by si musel hradit sám.

„Povinnost předložit ho by přešla na zaměstnance včetně úhrady nákladů,“ uvedl Hamáček na pondělní tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu. Odpoledne následovalo jednání vlády, na kterém ale Hamáček tento návrh nepřednesl.

Středula: Když se diskutuje o mzdách, je ticho

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je v současnosti právní stav takový, že existují profese a nemoci, kvůli kterým se lidé musí očkovat. Covid mezi ně ale nepatří. „Když se diskutuje o mzdách a výších platech, je ticho. Neočkovanost je spíše u věkové kategorie pod 40 let, tu skupinu bychom měli oslovit znovu. Nerezignujme na popularizaci. V Česku je vždy problém s drakonickými opatřeními,“ prohlásil odborář.

Podobně mluvil také Dostál. Zdůraznil, že u dobrovolných očkování zákon na povinnost samozřejmě nepamatuje. „V roce 2000 nikoho nenapadlo, že by někdo nutil lidi k dobrovolnému očkování, což je samo o sobě právně absurdní.

Nejvíce ho mrzí, že vláda prý opět cílí opatření na nevhodnou skupinu. „Podle všech dostupných dat jsou nejohroženější (skupinou) neočkovaní. Dále lidé, kteří neprodělali covid a rizikové skupiny jako senioři. Ale nyní cílíme opatření na zaměstnance, a vzhledem ke stavu ekonomiky je žádoucí, aby byli nerušeně v práci,“ podotkl právník.

Kritika od Vojtěcha i Okamury

K Hamáčkovu návrhu byli skeptičtí i další politici. V tuto chvíli jsme to neprojednávali. Nevím, jestli byl pan Hamáček připojen na radě vlády, která byla on-line, ale že by tam toto téma vznesl, to tam nezaznělo,“ řekl na následném vládním brífinku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Také podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neměla vláda možnost s Hamáčkem diskutovat. „Na první dobrou myslím, že to není dobrý nápad. V situaci, kdy nejsou lidé na práci, to může být problém,“ konstatoval premiér.

Ostrá slova na adresu ministra vnitra volil v pořadu K Věci na CNN Prima NEWS předseda hnutí SPD Tomio Okamura. „Je to absolutně špatně. Ukázalo se, že plošné zákazy nejsou řešením. Vůbec nechápu, proč pan Hamáček ještě něco říká jako zástupce strany, která propadla ve volbách a není ve Sněmovně. Jaký má mandát k tomu nám něco říkat?“ rozvášnil se.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama