PROFIL Petra Macinky: Klausův spolupracovník vyslal Turka do Evropy, nyní je tichou nadějí ANO


Petr Macinka převzal v roce 2022 neznámé hnutí a přetransformoval je ve stranu, jež hájí zájmy automobilové dopravy a pro niž je auto symbolem svobody i politickým emblémem. Před rokem se Motoristům pod jeho vedením podařilo vyslat bývalého závodníka Filipa Turka do Evropského parlamentu. Kdo je blízký spolupracovník exprezidenta Václava Klause a jaký program chce v případě úspěchu prosazovat v dolní komoře Parlamentu?

Petr Macinka je předsedou strany Motoristé sobě od května 2022. Tehdy se stal novým předsedou subjektu pojmenovaného Strana nezávislosti České republiky a inicioval změnu názvu na ten současný: Motoristé sobě. Manažer Institutu Václava Klause stranu vyprofiloval jako pravicovou a stavící se za zájmy automobilismu. Sám se pojímá jako zastánce pravicových myšlenek a odkazuje se na ekonomické směřování exprezidenta Klause.

Petr Macinka ve volbách 2025

Šéf strany vede kandidátku do sněmovních voleb v Jihomoravském kraji, záda mu kryje vysokoškolský pedagog Jaromír Wasserbauer. V regionu vyzve přední osobnosti současné Sněmovny – lídrem Spolu je premiér Petr Fiala (ODS) a kandidátku ANO tam vede místopředsedkyně hnutí Alena Schillerová.

Právě Macinka byl mezi prvními oznámenými lídry Motoristů napříč kraji. Na začátku roku se hovořilo o možném pokračování spolupráce mezi Motoristy a Přísahou Roberta Šlachty, jenže námluvy nakonec padly. Šlachta v rozhovoru pro CNN Prima NEWS obvinil Macinku, že se o odmítnutí dověděl až z médií.

K TÉMATU: Emoce ve studiu. Bývalý komunista mi nebude říkat práskač, rozzuřil se Jakob na Ševčíka

Nabídka zabojovat o Sněmovnu společně zazněla od Motoristů ještě v červenci, ovšem celorepubliková rada Přísahy tuto možnost odmítla s tím, že oni nebyli těmi, kdo „rozbil úspěšný projekt“. Macinka v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ovšem namítl, že jeho strana Šlachtovu hnutí učinila velkorysou nabídku, jenže Přísaha „se vyoutovala sama“.

Motoristé v průzkumech balancují na hranici pro vstup do Sněmovny, přičemž sami deklarují, že jejich vhodnými koaličními partnery by bylo hnutí ANO. O této straně se často hovoří jako o jednom z adeptů na vládní angažmá, z ostatních stran zbývá hnutí Stačilo! nebo SPD. Komentátoři a politologové zmiňují, že právě Motoristé by byli pro ANO nejpříjemnějším partnerem. Ve stejném duchu se vyjádřil v pořadu K věci i europoslanec Turek. Macinka tak podle mnohých názorů vede politickou stranu, jež by byla vytouženým koaličním partnerem hnutí Andreje Babiše – oba subjekty jsou mimo jiné součástí evropské skupiny Patrioti.

Macinka v předvolební kampani

Během předvolební kampaně značnou část mediálního prostoru Motoristů uzmulo vyjednávání o možných spolupracích. Macinka kvůli nepříznivým volebním výhledům strany svolal v druhé polovině července spolustraníky do Olomouce na krizový sněm.

„Sněm jsme svolali, abychom si přiznali pravdu, jež není příjemná. Udělali jsme chyby a podcenili jsme sílu mediálního prostoru, kterému jsme sami dali záminku, aby nás náležitě potrestal,“ řekl tehdy s tím, že si každý politik může za své kauzy sám, čímž mimo jiné odkazoval i na dění kolem afér europoslance Filipa Turka.

Macinka vyjíždí během volební kampaně do řady měst za příznivci. Jako předseda vyráží na setkání v restauracích a hospodách i s některými krajskými lídry. Během kampaně se s Motoristy samozřejmě nevyhýbá ani rozdávání řady reklamních předmětů – kromě propisek, čepic nebo perníku s vlastním potiskem i signifikantních držáků na SPZ.

Ve fázi předvolebního boje na sebe šéf Motoristů upozornil slovní přestřelkou s ředitelem Divadla Na Jezerce Janem Hrušínským. O herci totiž řekl, že je „dotačním loudilem“ a obvinil ho z toho, že vyniká v čerpání veřejných peněz. Hrušínský se následně na Facebooku ozval, že poslední dotace dostala Jezerka formou kompenzace z dob covidové epidemie.

Kvůli postu namířeného proti Hrušínskému, který zveřejnila lídryně Motoristů v Olomouckém kraji Gabriela Sedláčková, podal herec na stranu předžalobní výzvu. Macinka ale v této přestřelce pokračoval: „V předžalobní výzvě nás žádá o omluvu a zaplacení odškodného. Takže zase loudil prachy,“ řekl pro Parlamentní listy s tím, že ho herec „baví“.

Hlavní hesla, vize a sliby

Motoristé se již vytasili se svým volebním programem. „Víme, kde stát selhává, a chceme to napravit,“ nechal se slyšet Macinka v květnu při zahájení předvolební kampaně.

Stěžejní body vyjmenoval v srpnu v Partii Terezie Tománkové. „Chceme podporovat podnikatele a zastavit zadlužování. Rovněž budeme prosazovat tvrdý postoj proti masové migraci. Také chceme zachránit český průmysl z té zelené pasti Green Dealu, spolu s tím budeme prosazovat racionální energetiku a svým způsobem i renesanci uhlí, jelikož je to jediný zdroj, který tu máme,“ poznamenal.

Strana se chce podle Macinky účastnit středopravicové či pravicové vlády. „Příští vláda se musí zasadit o trvalou výjimku z přijetí eura, zrušení inkluze. Musí jít také do otevřeného střetu s Evropskou komisí kvůli novému systému obchodování s povolenkami ETS II,“ nastínil priority a podmínky.

„Dnešní dluhy jsou zítřejší daně. Ty my zvedat opravdu nechceme,“ zavázal se také ve vysílání CNN Prima NEWS. Cestou podle něj není zvyšování daní, nýbrž přísnější škrtání. Rovněž vylučuje odchod z EU na základě referenda, namísto toho volá po vnitřní změně struktury této organizace.

Minulost Petra Macinky

  • Datum narození: 18. srpna 1978

  • Místo narození: Břeclav

  • Manželka: Monika Macinková

  • Původní profese: Manažer, politolog

  • Alma mater: CEVRO Univerzita, z.ú.

Nynější předseda Motoristů pracoval nejdřívě ve společnosti Mafo, poté vystudoval bakalářský obor politologie a mezinárodní vztahy na CEVRO Univerzitě, v roce 2013 získal na téže škole magisterský titul z oboru politologie.

Následně působil na pozici zástupce ředitele Tiskového odboru prezidenta České republiky, a to v letech 2008 až 2013. Od roku 2017 je spojen s Institutem Václava Klause, kde vykonává funkci manažera. Od roku 2022 je předsedou Motoristů sobě.

Již v tomto roce vystupoval společně s Filipem Turkem na YouTube kanálu VOX  TV. Ostře se vymezovali proti vedení Prahy, kritizovali je za znevýhodňování řidičů osobních vozidel. Někdejšího primátora hlavního města Zdeňka Hřiba dokonce spojovali s „hrůzovládou“.

Nicméně v říjnových volbách do zastupitelstva Motoristé nezaznamenali větší úspěch. Ten přišel až o rok a půl později během voleb do Evropského parlamentu, kdy voliči vyslali do Bruselu ze společné kandidátky Motoristů a Přísahy právě Turka a Nikolu Bartůšek. Macinka kandidoval ze čtvrtého místa, ovšem do europarlamentu se nedostal.

Kauzy a kontroverze

Výraznou politickou kauzu za sebou Macinka nemá. Na sítích je ovšem známý svým ostrým způsobem vyjadřování a jízlivým jazykem směrem ke svým kritikům i názorovým oponentům. Často se pouští do sporů se zastánci klimatické politiky, kromě slov využívá třeba i emotikony rybičky či klauna. Na osobní rovině se strefuje třeba do europoslankyně Danuše Nerudové (STAN) či šéfa Pirátů Zdeňka Hřiba.

Na sítích vyvolal také značnou kontroverzi díl pořadu Xaver Live na YouTube z 14. února minulého roku. Macinka tem v živém vysílání po boku Filipa Turka hanlivě mluvil o předsedkyni Trikolory Markétě Majerové. „Já se omlouvám, jestli jsem řekl, že Zuzana Majerová je p*ča. Není totiž pravda, že bych to řekl nahlas, říkám to jen potichu,“ pronesl, zatímco se Turek chytal za čelo.

Ve stejném vysílání označil europoslance Alexandra Vondru (ODS) za „pětikoaličního kr*téna“. Video použil v předvolební kampani v rámci eurovoleb i šéf SPD Tomio Okamura, který upozorňoval na to, jak oba politici hovoří o šéfce Trikolory. Podle komentujících i šéfa SPD měl během vysílání za sebou Macinka už několikátou skleničku. Zmíněný díl pořadu je dnes na kanálu nedohledatelný.

Rodina

Šéf Motoristů se svým soukromím na sítích nijak netají. V červnu 2023 si vzal přítelkyni Moniku ve Strahovském klášteře. A nešlo o jedinou oficialitu – během obřadu křtili novomanželé i syna Filipa. „Cimbálka pod náporem hruškovic nakonec oddrhla i AC/DC a Metallicu,“ pochlubil se na sítích.

První syn se páru narodil v srpnu 2022, dalšího potomka přivítali na konci letošního července. O radostnou zprávu se Macinka podělil na svém Facebooku.

Sociální sítě Petra Macinky

Přečtěte si i jiné profily politiků, které pro vás připravila redakce CNN Prima NEWS

MOHLO VÁM UNIKNOUT: S ANO spolupracovat nebudeme, zopakovali Fiala s Rakušanem. Hřib na pivo nedorazil