Piráti ve volbách 2025: Mužští lídři, kampaň před obchoďáky a velké sliby

Piráti mají podle volebních modelů agentury STEM pro CNN Prima NEWS po volbách šanci opět usednout do Sněmovny. Nyní hrají zajímavou dvojroli, v níž coby opozice nešetří vládu. Zároveň ale nevylučují, že pokud tak voliči rozdají karty, po volbách by se opět hlásili do vlády se Spolu a STAN. Co slibují voličům a jakou plánují kampaň? Redakce připravila souhrnný článek o Pirátech, a to včetně informací o programu a lídrech.

Piráti jsou stranou liberálního středu s důrazem na transparentnost či právní stát. Sami sebe často charakterizují jako stranu, která bojuje proti korupci a sama žádné korupční kauzy nemá.

V zahraniční politice podporují členství v NATO a Evropské unii. Vymezují se vůči kumulaci funkcí. Za své první a jediné vládní angažmá byli kritizováni hlavně za nezvládnutou digitalizaci stavebního řízení.

DÁLE ČTĚTE: Piráti vytáhli před novináře kostru. Zkritizovali Beka za seškrtání dotací na duševní zdraví

Piráti a Zelení ve volbách 2025

Pro sněmovní volby 2025 přizvali Piráti na své kandidátky zástupce Zelených. Jde o trend, který je viditelný napříč politickým spektrem. Různé strany se spojují či jinak spolupracují, aby nepropadly hlasy a strany měly větší šanci na zastoupení v Poslanecké sněmovně.

Za Piráty tak spolu s dalšími kandiduje například spolupředsedkyně Zelených Gabriela Svárovská. A to z dvanáctého místa pražské kandidátky. Ve volebních modelech agentury STEM pro CNN Prima NEWS se Piráti pohybují stabilně nad pěti procenty.

Volební program Pirátů

Piráti se ve svých předvolebních slibech orientují na podporu rodin, dostupné bydlení, boj s korupcí a modernizaci státu. Dostupné bydlení je něco, co slibují všechny politické strany, kandidující do dolní komory Parlamentu ČR.

Prosazovat chtějí Piráti vyšší a valorizovaný rodičovský příspěvek, vyšší slevu na poplatníka, bonus na první dítě či nižší DPH na základní potraviny a potřeby. Na svůj volební web umístili Piráti kalkulačku pro rodiny, kde si mohou lidé vypočítat, jakou úsporu by pro ně znamenalo zavedení pirátských návrhů.

V následujících čtyřech letech chtějí Piráti vystavět v Česku 200 tisíc bytů. Kritici připomínají, že výstavbu v Česku zpomaluje právě chybějící digitalizace stavebního řízení, kvůli níž ve vládě skončil tehdejší ministr pro místní rozvoj a předseda strany Ivan Bartoš.

Předvolební kampaň

Na předvolební akci na rušném pražském Andělu Piráti uvedli, že o prázdninách v kampani zamíří před nákupní centra v celé republice. Na jaře před volbami Piráti oslovovali v ulicích občany v rámci akce Máte přání? Aktivní jsou Piráti i na sociálních sítích. V minulosti zaujali kontroverzním videem, v němž předseda Zdeněk Hřib naznačoval sekání ruky europoslance Filipa Turka, kterého označil za nácka.

Reputační problémy

Piráti vstupují do sněmovních voleb po náročném roce 2024, který provázely nepovedené volby do Evropského parlamentu a krajské volby. Současně byl z vlády loni odvolán kvůli nezvládnutí digitalizace stavebního řízení Ivan Bartoš, což vedlo k odchodu Pirátů do opozice.

DÁLE ČTĚTE: Dvojí metr? Piráti kritizují odměny v pražské městské firmě. Totéž přehlédli u jiné

Právě rychlost, s níž Piráti změnili rétoriku z vládní na opoziční, vedla ke kritice, že Piráti měli a mohli stejně ostře vystupovat už v době svého vládního angažmá.

Do konce července musí strana ve vnitrostranickém hlasování rozhodnout, zda zůstane jejich karlovarskou jedničkou Vladimír Votápek. Důvodem je jeho minulost v Komunistické straně Československa v 80. letech.

Lídři a známé tváře strany

Piráty vede do voleb z pozice číslo jedna pražské kandidátky předseda Zdeněk Hřib. Místopředsedkyní strany i Poslanecké sněmovny je poslankyně Olga Richterová, která je z druhé pozice kandidátky za Hřibem pražskou lídryní.

  • Předseda: Zdeněk Hřib
  • První místopředseda: Martin Šmída
  • Místopředsedové: Hana Hajnová, Michal Bláha, Olga Richterová

Aktivní je i lídr středočeské kandidátky a dlouholetý bývalý šéf strany Ivan Bartoš. V současné Sněmovně patří k nejviditelnějším tvářím předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Ten ale kandiduje do dolní komory až z posledního místa kandidátky. Vysvětlil to tím, že je čas zkusit něco nového. Čistě teoreticky jej ale voliči mohou tzv. vykroužkovat nahoru, a tedy znovu dostat do dolní komory.

Krajskými lídry jsou i bývalý poslanci Mikuláš Ferjenčík (Pardubický kraj) nebo Lukáš Černohorský (Moravskoslezský kraj). Jedinou ženou na pozici číslo jedna je na Vysočině Barbora Pipášová.

  • Lídryně v Praze: Olga Richterová
  • Lídr ve Středočeském kraji: Ivan Bartoš
  • Lídr v Jihočeském kraji: Josef Soumar
  • Lídr v Plzeňském kraji: Daniel Kůs
  • Lídr v Karlovarském kraji: Vladimír Votápek
  • Lídr v Ústeckém kraji: Lukáš Blažej
  • Lídr v Libereckém kraji: Petr Slanina
  • Lídr v Královéhradeckém kraji: Pavel Bulíček
  • Lídr v Pardubickém kraji: Mikuláš Ferjenčík
  • Lídryně na Vysočině: Barbora Pipášová
  • Lídr v Jihomoravském kraji: Michal Švagerka
  • Lídr ve Zlínském kraji: Jiří Knotek
  • Lídr v Moravskoslezském kraji: Lukáš Černohorský
  • Lídr v Olomouckém kraji: Martin Šmída

Zdeněk Hřib

Předseda Pirátů Zdeněk Hřib je pražským náměstkem pro dopravu, v letech 2018 až 2023 byl pražským primátorem. Tehdy tak byl nejvýše postaveným Pirátem s exekutivní mocí. Předsedou se stal poté, co rezignoval Ivan Bartoš.

Hřib porazil mimo jiné senátorku Adélu Šípovou s tím, že chce stranu vycentrovat. Následovaly dvě vlny odchodů, včetně konce bývalého europoslance Marcela Kolaji, exposlance Mikuláše Peksy a bývalého senátora Lukáše Wagenknechta.

Olga Richterová

Olga Richterová je už ve druhém funkčním období poslankyní, zastává i pozici místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. Věnuje se sociální politice. V minulosti byla kvůli své politické činnosti slovně napadena mužem v tramvaji, ten skončil na psychiatrii.

Ivan Bartoš

Ivan Bartoš byl s dvouletou pauzou předsedou strany od roku 2009 do roku 2024, zásadní úspěch přišel v roce 2017, kdy poprvé přivedl Piráty do Poslanecké sněmovny. V roce 2021 se stal ministrem pro místní rozvoj, z vlády jej odvolal premiér Petr Fiala o tři roky později kvůli digitalizaci stavebního řízení. V celovečerním filmu Prezident Blaník si zahrál sám sebe.

Historie Pirátů

  • Datum vzniku: červen 2009
  • Zakladatel: Jiří Kadeřávek
  • První předseda: Ivan Bartoš
  • Politické zařazení v europarlamentu: skupina Zelených / Evropské svobodné aliance
  • Mládežnická organizace: Mladé Pirátstvo
  • Volební heslo: Nakopneme to

Impulsem pro vznik strany v roce 2009 bylo odsouzení provozovatelů švédské internetové stránky The Pirate Bay, kdy se mluvilo o reformě autorského práva. Trvalo to ale dalších osm let, než Piráti dopluli do Sněmovny a stali se výraznou opozicí tehdejší vládě Andreje Babiše (ANO).

Do voleb v roce 2021 šli v koalici se Starosty a nezávislými, výsledkem ale byl absolutní propad Pirátů kvůli tzv. kroužkování. Získali čtyři poslance, Starostové 33.

Přesto se stali součástí vlády Petra Fialy (ODS). Spolu s Ivanem Bartošem získal post ministra pro legislativu Michal Šalamoun a post ministra zahraničí Jan Lipavský. Poslední jmenovaný ve vládě jako nestraník zůstal i po odvolání Ivana Bartoše a odchodu Pirátů z vlády.

Jak se Pirátům dařilo v minulých volbách?

Sněmovní volby

Prvním velkým úspěchem pro Piráty byly sněmovní volby 2017, získali 22 mandátů. Oproti tomu do voleb v roce 2021 šli v koalici se Starosty a nezávislými, výsledkem ale byli pouze čtyři poslanci Ivan Bartoš, Olga Richterová, Jakub Michálek a Klára Kocmanová.

Senátní volby

Nyní mají Piráti pouze jednu zástupkyni v Senátu Adélu Šípovou. V minulosti je v horní komoře reprezentovali Lukáš Wagenknecht nebo Libor Michálek. V senátních volbách 2024 Wagenknecht svůj mandát neobhájil.

Krajské a komunální volby

V krajských volbách 2020 Piráti bodovali, získali 12 procent. Krajské volby o čtyři roky později byly propadákem. Piráti obhájili tři mandáty z 99. Co se komunálních voleb týče, nejvýraznějším úspěchem byly volby do pražského zastupitelstva v roce 2018. Piráti skončili druzí a obsadili pozici primátora. Komunální volby 2022 znamenaly v Praze ztrátu primátorského postu, ale Zdeněk Hřib se stal náměstkem.

Evropské volby

V roce 2019 získali Piráti tři europoslance. Marcel Kolaja se následně stal i místopředsedou europarlamentu. O pět let později obhájili pouze jeden mandát. Europoslankyní za Piráty je nyní Markéta Gregorová.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Piráti oblékli kostýmy a vyrazili „čistit“ Prahu od korupce. Neušetřili ani centrálu ANO

Tagy:
program politika Zdeněk Hřib opozice Piráti Ivan Bartoš Olga Richterová Jakub Michálek Marcel Kolaja Markéta Gregorová vláda Petra Fialy Poslanecká sněmovna ČR Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky volby 2025