Volnočasový areál Jammertal: Zábava pro všechny bez ohledu na věk či počasí

Skateboarding, osobní tréninky nebo pétanque, ale i prosté posezení s přáteli včetně grilování. Ve volnočasovém areálu Jammertal v pražském parku Folimanka najde vyžití každý bez ohledu na věk nebo roční období. Funguje už půl roku a vzhledem k venkovním teplotám si na něm návštěvníci nejlépe užijí outdoorové lední bruslení.

Původně to bylo místo, kterému se obyvatelé městské části Prahy 2 raději vyhýbali. Architektonické kanceláři LOXIA se ale nevyužívaný hliněný plácek podařilo proměnit ve zdejší centrum pohybu a dalších volnočasových aktivit. Areál Jammertal v parku Folimanka se návštěvníkům poprvé otevřel loni v létě a od té doby těší každého, kdo na něj vkročí.

Celoroční zábava i vyžití

A s koncem léta se odtud radostný výskot dětí i dospělých nevytratil. Právě naopak. A to díky ledovému kluzišti.

Volnočasový areál Jammertal

Název vznikl z původního německého označení Nuselského údolí „Jammer Tal“ neboli Údolí nářků z doby zpustošení za třicetileté války.

„Při návrhu šlo především o to, aby byl areál multifunkční, a to i co se týče ročního období, proto jsme pro zimní provoz navrhli kluziště, což odpovídalo i zadání, které vznesla MČ Prahy 2,“ vysvětluje autorka projektu architektka Jana Mastíková.

A neskrývá radost z toho, že výsledek její práce lidi těší. „Pražané si areál oblíbili a hojně ho využívají k nejrůznějším aktivitám.“

Velké oblibě areálu Jammertal jistě nahrává i nápaditost, s jakou byl navržen. Všechny architektonické prvky a úpravy jsou moderně pojaté. Srovnání bez zaváhání snesou i se severskými metropolemi, které jsou městskou infrastrukturou na nejvyšší úrovni vyhlášené.

Ostatně čísla mluví sama za sebe. Návštěvnost je velmi vysoká. Jen v loňském prosinci sem na bruslení v rámci dopoledního programu přišlo už 41 školních skupin. Děti si tak mohly užít pohyb na čerstvém vzduchu a navíc zdarma.

Co můžete dělat v areálu Jammertal?

  • Osobní tréninky (včetně půjčovny sportovního náčiní)
  • Pétanque, pingpong
  • Koloběžky, in-line, roller derby, skateboarding, v zimě lední bruslení
  • Zázemí pro posezení a grilování (včetně půjčovny grilů), knižní stánek

Z bruslí na skateboardy

Kluziště bude na Folimance fungovat do konce února den co den od 9 dopoledne do 20 hodin večer. Vstupné je více než přijatelné - 50 Kč za den, děti do 6 let tu bruslí gratis. Kdo brusle nemá, může si je půjčit za 80 Kč.

Až se oteplí, návštěvníci jednoduše vymění brusle za cokoli jiného. Vybrat si mohou skateboarding, kolečkové brusle nebo koloběžky. Ovál, kde právě funguje kluziště, se totiž díky mobilní chladící technologii a propojení zdrojů skrytému pod zemí hravě promění v modrou plochu určenou pro kolečkové sporty.

A jak říká autorka projektu Jana Mastíková, právě vybudování víceúčelové plochy modrého oválu patřilo k těm nejnáročnějším částem celého plánu.

„Jednalo se v zásadě o sochařskou práci - okraje a záhyby oválu modelovali a leštili odborníci z Mystic Construction ručně, protože pro jízdu na skateboardu je nezbytné, aby byl povrch dokonale hladký. Vynaložené úsilí ale stálo za to... Byla jsem nadšená, když jsem viděla, jak na oválu řádí děti a teenageři a aktivně tráví svůj volný čas ve společnosti kamarádů,“ přiznává velkou výzvu i pocit zadostiučinění architektka.

Nápaditost vyžadovalo také propojení dvou původních cest, z nichž vznikla jedna. Jsou na ni navázané architektonické prvky a člověk tak lehce po žlutém ocelovém schodišti projde celým areálem. Zdejší přátelské a přírodní prostředí pomáhají dotvořit stovky stromů a keřů i dalších rostlin, které tu přibyly.

Architektonické studio LOXIA

Více než 10 000 zrealizovaných bytových jednotek. V portfoliu má také rekonstrukce památek, veřejný prostor, mateřské a základní školy, obchodní centra, administrativní budovy i továrny. Pražský ateliér založil v roce 1995 Ing. arch. Milan Veselý, jeho hlavní architektkou a také partnerem je Ing. arch. Jana Mastíková a hlavním inženýrem je Ing. Michal Hendrych.

Své místo má i umění. Do areálu se vrátila původní socha skateboardisty, ta byla první svého druhu na světě. Vznikla v roce 1982 v dílně sochaře Jaroslava Hladkého. Rekonstrukci zafinancovala veřejná sbírka. Po letech se dokončení dočkalo také dílo s názvem Z vlastního rozhodnutí - Memento mori od Krištofa Kintery. Bylo lehce přesunuto a konečně napojeno na elektřinu.

Loxia spolehlivý tvůrce moderní architektury

Společnost Loxia patří k předním profesionálům na trhu už od roku 1995. Její vášní je promyšlená a zodpovědná architektura.

Mezi další významné projekty studia patří atraktivní sídlo KPMG na pražském Karlíně. Dále projekty SUOMI Hloubětín, Chateau Troja Rezidence, Rezidence Kajetánka či Zahrady nad Rokytkou. LOXIA je také autorem moderní radnice Prahy 12, která se stala novým symbolem Modřan.

Tagy:
studium projekt brusle Praha bruslení KPMG Krištof Kintera Troja roční období Folimanka ovál Loxia Jaroslav Hladký