reklama

Vondráček nic špatného neudělal. Na vině je všeobecná nedůvěra, říká poslanec Babka

V novém složení Poslanecké sněmovny bude i několik nováčků, kteří se dostali do čela kandidátky díky preferenčním hlasům voličů. Nejmladší tváře Sněmovny se však rozcházejí v postoji ke zveřejněnému videozáznamu z nedávné schůzky v Ústřední vojenské nemocnici, kde Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Shodu trojice nenašla ani v názoru na aktivaci článku 66 Ústavy, která by dočasně zbavila prezidenta Miloše Zemana pravomocí kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

reklama

„Nemůžu říct, že bych hlasoval pro. Senát sdělil, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnost, ale my se musíme zamyslet nad tím, zda je to to samé, jako vykonávat mandát,“ řekl ve vysílání pořadu Divoká karta Ondřej Babka (ANO).

„Důležitou roli sehraje aktualizace zprávy Ústřední vojenské nemocnice. Kdybych se však měl rozhodnout dnes, nejspíš bych byl za prosazení aktivace článku,“ oponoval mu Jiří Havránek (SPOLU). S jeho názorem souhlasila Barbora Urbanová (PirSTAN), podle které je vývoj Zemanova stavu stěžejní. „Nikdo nechce pana prezidenta připravit o postavení, ale musíme zohlednit jeho schopnost nakládat s pravomocemi ve chvíli, kdy přijde tak důležitá úloha, jako je sestavování vlády,“ řekla ve vysílání.

Poslanci se také vyjádřili k videozáznamu, na kterém Zeman podepisuje svolání Poslanecké sněmovny. „Kvůli nedůvěryhodnému okolí pana prezidenta o jeho zdraví pochybovali nejen politici, ale i veřejnost. Muselo tak dojít k situaci, kdy Česko sledovalo záběry nemocného prezidenta na lůžku. Ani já sama bych si nepřála, aby mě někdo v tak citlivé chvíli viděl,“ okomentovala Urbanová záznam zveřejněný na čtvrteční tiskové konferenci Vratislava Mynáře.

Z videa se Zemanem se dělá zbytečně velká kauza

Proti jejímu názoru se ohradil Ondřej Babka, podle kterého za celou situaci může nedůvěřivost politiků a médií. „Slova předsedy Sněmovny Radka Vondráčka byla zpochybněna, přičemž on s veřejností mluvil v dobré víře. Video sloužilo jako potvrzení toho, co celou dobu tvrdil. Nerozumím tomu, proč z toho musí lidé dělat tak velkou věc a záběry podrobně analyzovat,“ uvedl.

Hradní kancelář zveřejnila video v reakci na ostrou kritiku veřejnosti související se zamlčováním zdravotního stavu prezidenta. Hned po odvysílání záběrů se na sociálních sítích začaly objevovat pochybnosti o tom, jakým způsobem schůzka probíhala a zda se vůbec uskutečnila.

Na Babkovo vyjádření zareagoval Havránek, který považoval jednání končícího předsedy Sněmovny za nesprávné. „Když už i Babiš řekne, že na základě této chyby nemá Vondráček pokračovat ve vedení Sněmovny, nemůžeme ho obhajovat,“ oponoval.

Mladí poslanci se však shodli na tom, že by měl být kancléř Vratislav Mynář odvolán ze své funkce kvůli nedůvěryhodnosti.

Tagy:
Ondřej Babka Radek Vondráček Divoká karta Jiří Havránek Barbora Urbanová

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Alfa, beta, omikron, ne však ksí. WHO prý bere ohled na čínského prezidenta

Nová varianta koronaviru, která se objevila na jihu Afriky, dostala označení omikron, ačkoli v řecké alfabetě je na řadě epsilon. Pojmenovávání jednotlivých druhů viru je totiž složitější, než se na první pohled zdá. Například písmeno ksí se údajně nepoužilo s ohledem na jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož první část jména se v angličtině píše Xi.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

Domácí zpravodajství

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Lidé starší 60 let mohou na třetí dávku už po pěti měsících. Registrace začne v pondělí

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

reklama