Hayato Okamura: S Tomiem jsme si ke zvolení negratulovali. Roky se nechtěl sejít

V pořadu Divoká karta nově zvolený poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) podotkl, že se s ním jeho bratr Tomio Okamira (SPD) nechtěl roky sejít. „Teď nás situace přinutí, že se budeme setkávat. Třeba v kantýně ve Sněmovně, nevadí mi to. Ke zvolení jsme si ale negratulovali,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Do Poslanecké sněmovny se v letošních volbách probojovali hned dva Okamurové. Bratři si však ke zvolení neblahopřáli. „Nepogratulovali jsme si, ale brzy se setkáme při prvním zasedání Sněmovny. Je dost možné, že spolu budeme sedět v jedné lavici jako školáci. Vůbec mi to ale nevadí,“ podotkl Hayato Okamura na účet svého o šest let mladšího bratra.

Zavzpomínal i na to, jak předsedu SPD rodiče v Tokiu přivezli jako miminko z porodnice. „Ač se lišíme politicky a nebudu souhlasit s jeho stranou, je to můj bratr. Rád se s ním sejdu a nemám s tím problém,“ pokračoval s tím, že se roky se svým bratrem nevídal. Důvodem byl nezájem ze strany mladšího sourozence.

Politický rozdíl se nedá smazat

„Tomio už řadu let neměl zájem se se mnou setkávat. Já jsem tomu byl otevřený. Nemuseli bychom mluvit o politice, jen si dát čaj a popovídat si. Teď nás situace přinutí, že se budeme potkávat, třeba v kantýně ve Sněmovně, nevadí mi to,“ zdůraznil s tím, že usmíření bratrů by podle něj uvítali i někteří občané České republiky.

„To ale musí uzrát. Náš politický rozdíl se nedá smazat,“ uzavřel Okamura, který se do Poslanecké sněmovny dostal díky preferenčním hlasům. Voliči v Praze ho takzvaně vykroužkovali z patnáctého na šesté místo. Podobně mandát získali i nově zvolená poslankyně Michaela Opltová (STAN) a současný hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

Čerstvá maminka Opltová v Plzeňském kraji dostala 8999 preferenčních hlasů. Výsledkem byla velice překvapená. „Kandidovala jsem už v roce 2017 a mandát mi o kousek utekl. Zřejmě jsem už tehdy zapůsobila. Možná mě lidé kroužkovali kvůli hladu po ženách v politice,“ uvedla důvody, proč si myslí, že jí lidé dávali své preferenční hlasy.

Volebním skokanem kandidátek se stal také Holiš. Z posledního 22. místa ve Zlínském kraji se dostal až na druhé místo. Rozhodl se však svého mandátu vzdát a nadále se naplno věnovat funkci hejtmana. „Nerozmyslel jsem si to. Už v sobotu jsem věděl, že buď budu na 150 procent hejtmanem, nebo poslancem. Obojí jsem dělat nechtěl. Po zvážení jsem se rozhodl, že lidem, kteří mě volili, vysvětlím, že Radim Holiš je důležitější ve Zlínském kraji,“ zdůraznil.

Tagy:
Tokio vztahy politika CNN Prima NEWS hejtman poslanci Poslanecká sněmovna Tomio Okamura Zlínský kraj KDU-ČSL pořady CNN Prima NEWS Radim Holiš bratři volby 2021 Svoboda a přímá demokracie Divoká karta Hayato Okamura Michaela Opltová Poslanecká sněmovna ČR preferenční hlasování