Výborný: Kauzy Starostů? Nejde strkat hlavu do písku, složit mandát by měl i Polčák

Podobné kauzy, které nyní tíží hnutí STAN, lidovci v poslední době vůbec nemuseli řešit, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný. Reagoval tak na rezignaci ministra školství Petra Gazdíka kvůli spojení s aférou v pražském dopravním podniku. Výborný připustil, že kauzy jsou pro vládu velkým „reputačním problémem“, ale „v každé rodině jsou trable, které se musí vyřešit“. Strkání hlavy do písku by podle něj nebylo řešením a složit mandát europoslance by měl i Stanislav Polčák.

„Pevně doufám, že tato kauza chod vlády neovlivní. Kabinet je stabilní a hnutí STAN snad přijde brzy s novým nominantem. KDU-ČSL vstupovala do vlády s tím, že chce prosazovat své priority. Určitě teď nebude utíkat. I v rodinách dojde k trablům, které se musí vyřešit. Přeci není cestou strčit hlavu do písku a dělat, že se nic neděje. Nikoho nás situace netěší, ale věřím, že stabilitu vlády to nenaruší,“ řekl Výborný ve vysílání CNN Prima NEWS.

Domácí politické dění se v posledních dnech točí kolem korupční kauzy v pražském dopravním podniku, jejíž hlavní postavou je bývalý pražský náměstek z hnutí STAN Petr Hlubuček, jeden ze třinácti obviněných. Kvůli kontaktům s rovněž obviněným lobbistou a podnikatelem Michalem Redlem pak ohlásil v neděli rezignaci ke 30. červnu ministr školství ze Starostů Petr Gazdík.

V KDU-ČSL žádná podobná kauza nebyla

Výborný nechce Gazdíka obhajovat, důležité podle něj je, že ministr v řádu hodin z celé záležitosti vyvodil osobní odpovědnost. „Není vyšetřován ani obviněn, ale aby vláda nepodléhala hodnocení kvůli této kauze, oznámil rezignaci. Podívejme se na historii minulé vlády, kdy současný premiér tvrdí, že se ničeho nedopustil a je čistý jako lilie. V tom vidím změnu politické kultury a vyjádřil jsem Gazdíkovi poděkování. Ale i tady platí pravidlo ‚padni komu padni‘,“ dodal Výborný.

Gazdík nejprve kontakty s Redlem popíral, následně vyhýbavě komentoval společnou dovolenou. Vše skončilo jeho rezignací. „Je v pořádku, že zvolil tento krok,“ podotkl Výborný. „Jde o výraz, že ministři této vlády postupují jinak. Je pak věcí každé strany, jak má nastaveny mechanismy. Věřím, že lidovci by k ničemu takovému nemuseli přistoupit. V KDU-ČSL v posledních letech žádná podobná kauza nebyla,“ uvedl člen vládní strany.

Starostové kandidovali v podzimních volbách společně s Piráty. Ti teď chtějí po svém koaličním partnerovi vysvětlení. „To, co nyní vyplouvá na povrch, považujeme za nepřijatelné. Požádali jsme STAN o jednání, aby nám vysvětlili všechno ohledně těchto kauz i kolem Petra Gazdíka. A hlavně popsali další kroky, které udělají, aby u nich bylo vyloučeno jakékoliv další působení lidí napojených na rozkrytou mafiánskou strukturu,“ napsal na Facebooku šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Výborný by ocenil, kdyby si vnitrokoaliční spory dokázali politici vyřešit mezi sebou. Ujistil, že za KDU-ČSL nepřichází v úvahu případné náznaky zametání kauzy pod koberec. „Musíme nechat pracovat orgány činné v trestním řízení. Vstupování politiků by všemu uškodilo. Musíme věci komunikovat, ale vyšetřování musí být pouze v rukou policie,“ zdůraznil s tím, že dění posledních dnů samozřejmě způsobuje vládě velký „reputační problém“.

Odpovědnost musí nést předseda strany

Za podobné aféry podle Výborného ve finále ručí předseda strany, v případě hnutí STAN tedy ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan. „Je na něm, aby dokázal nést odpovědnost za kolegy, které nominuje do vlády nebo jiných ústavních pozic. Nikdy nemůžeme vyloučit, že dojde k problémům, ale musíme je řešit transparentně a rychle,“ ocenil opět reakci Starostů. Opozice však volá po Rakušanově odstoupení, protože pod jeho resort spadá policie a mohlo by prý dojít k ovlivňování kauzy. Rakušan ale obavy hnutí ANO a SPD razantně vyvrátil.

V pondělí ze stejného důvodu jako Gazdík navíc pozastavil členství ve STAN europoslanec Stanislav Polčák. Společně s ministrem školství opakovaně odmítli, že by byli do kauzy jakkoli zapojeni.

Výborný považuje Polčákův krok za polovičaté řešení. „Je ve stejné situaci jako Gazdík. I když spíše ještě horší, protože se okolo něj odvíjely i další kauzy. Pouhé pozastavení členství znamená, že hnutí STAN bude moct říkat, že Polčák není členem a nemá na něj páky. Opodstatněný krok bych viděl ve složení mandátu europoslance. To by bylo vyjádření politické odpovědnosti, ale vše je na něm,“ zdůraznil Výborný.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér
Politika

Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila sobotní Mladá fronta DNES (MfD). Fiala k tomu mimo jiné uvedl, že Babišem naznačené hlasování o nedůvěře na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii.

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku
Ukrajina

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku

Zdá se, že ruská ofenziva na Donbase nadále zpomaluje. Bezpochyby na tom bude mít podíl i 93. ukrajinská mechanizovaná brigáda, která na východě země drtí jedno ruské obrněné vozidlo za druhým. Tentokrát se obávaná jednotka pochlubila záběry z útoku na tank. Ten se jí povedlo zničit pomocí amerického raketometu Javelin. Jeden z členů posádky stroj s typickým označením písmene „Z“ rychle opustil a začal prchat. Zdravotní stav zbylých okupantů není známý.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:09

Rusko znovu varovalo Spojené státy před kroky, které by mohly vést k přerušení diplomatických vztahů, řekl ruský diplomat agentuře TASS.

09:43

Dočasnou ochranu získalo v pátek na 900 uprchlíků, celkem přes 411 500

09:10

Dva hlavní mosty, které umožňovaly přístup do Ruskem okupované oblasti u Chersonu na jihu Ukrajiny, jsou nyní pravděpodobně mimo provoz, uvedl Londýn.

08:47

Ukrajinci v Česku o všeobecné mobilizaci: Verbuje se i v obchodech, každý ale neumí zabíjet

Konec strachu z požáru. Lidé z Hřenska se po třech týdnech vracejí domů

Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se v sobotu začali vracet téměř po třech týdnech domů, odkud je vyhnal rozsáhlý lesní požár. Návrat začal podle plánu v 9:00, do Mezné a Mezní Louky se dostanou obyvatelé pouze s povolenkami, pro turisty zůstává oblast uzavřená. Do osad se navíc lidé dostanou jen přes Vysokou Lípu, silnice z Hřenska do Mezné je zatím dál zavřená.

Revoluční skládací telefony s ohebným displejem. Samsung odhalil prémiové novinky, co umí?

Další generace špičkových skládacích telefonů s ohebným displejem, prémiové chytré hodinky i sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Korejská technologická společnost Samsung se na své akci Galaxy Unpacked pochlubila několika novinkami, které potěší nadšence do moderních technologií. Hlavní pozornost si pro sebe urvaly ohebné mobily Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4, pozadu ovšem nezůstala ani nová série hodinek pro sportovce.

Rushdieho měl pobodat 24letý sympatizant íránského režimu. Stoupenci islámu čin oslavují

Útočníkem, který v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, má být čtyřiadvacetiletý Hadi Matar z New Jersey. Uvedla to policie. Příznivci íránské vlády na sociálních sítích čin oslavují a varují, že podobný osud čeká i další nepřátele islámu. Podle médií Matar sympatizuje s íránským režimem a Islámskými revolučními gardami.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Čtyři hacknuté účty za minutu. Češi se neumí bránit před kyberútoky, jaké dělají chyby?

Češi neumějí chránit své internetové účty a nedodržují základní bezpečnostní pravidla. I to je důvod, proč jsou pro hackery poměrně snadným terčem. Podvody v digitálním prostoru jsou navíc den ode dne zákeřnější, mnohdy se tváří jako služba bankovních institucí nebo zpráva od správců Facebooku či jiných sociálních sítí. Jakých chyb se čeští uživatelé nejčastěji dopouští při ochraně svých internetových účtů a na co si dát největší pozor?

Povinné topení jen do 18 stupňů? Lidé se bojí kontrolorů u dveří i peněžních pokut

Velké emoce vyvolává ve společnosti připravovaná vyhláška Ministerstva průmyslu, aby se budovy v případě nedostatku paliva v teplárnách vytápěly na nižší teplotu. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) sice ujišťuje, že se jedná pouze o nouzové řešení pro případ ještě větší eskalace války a vyhlášku přirovnával k nouzovému airbagu, přesto mají lidé obavy především z podoby vymáhání novely.

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik

Problémy šéfa ANO Andreje Babiše ve Francii by jeho hnutí neměly nijak zvlášť uškodit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli političtí komentátoři Martin Schmarcz a Thomas Kulidakis. Podle nich se totiž Babišovi potenciální voliči zabývají především situací v České republice. Čerstvá zpráva o tom, že na expremiéra si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, je prý už tolik nezajímá.

Živě
ON-LINE: EU není supermarket, vzkázal Zelenskyj. Vyzval k přerušení víz pro Rusy

Rusové v noci na pátek znovu ostřelovali Charkov a okolní vsi. Na jihu Ukrajiny zatýkali místní občany a probíhaly zde domovní prohlídky. Pod palbou byly také dva okresy v Dněpropetrovské oblasti. Poblíž Nikipolu dopadlo 40 raket, tři lidé včetně dvanáctiletého chlapce byli zraněni. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu vyzval státy Evropské unie, aby přestaly udělovat víza Rusům. EU by se podle něj neměla stát „supermarketem“ otevřeným každému, kdo má prostředky do něj vstoupit.

Ženský fotbal baví, Česko absolutně nestíhá. Jsme v začarovaném kruhu, zní z reprezentace

Nejlepší reklama na ženský fotbal. Tak se mluví o nedávno skončeném mistrovství Evropy, které trhalo rekordy ve sledovanosti i návštěvnosti. Turnaj ovládnutý domácími Angličankami zároveň mohl posloužit jako výchovná facka pro české prostředí stále nezřídka razící názor, že „ženy kopající do míče nikoho nezajímají“. I o pokřiveném pohledu mluví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS asistentka trenéra reprezentace Blanka Pěničková.

Domácí zpravodajství

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.