CNN: Dochází nám střelivo, bědují Ukrajinci u Bachmutu. Nedočkavě vyhlížejí západní tanky

Ukrajinské vojáky u Bachmutu trápí zejména nedostatek munice a úbytek starých tanků sovětské výroby, které dodnes používají. Bojovníci proto netrpělivě očekávají dodávku nových strojů, které Kyjevu slíbily západní státy. Informuje o tom štáb americké CNN, který navštívil oblast, kde ukrajinská tanková brigáda operuje.

„Máme problém se střelivem. Dochází nám. Je to vlastně jediný problém, který tady máme. Abychom měli dostatek náhradních dílů, naši velitelé neustále pracují na údržbě a opravách tanků,“ popsal pro CNN realitu na frontě ukrajinský tankista.

Vojáci u Bachmutu stále používají stařičké tanky T-64 sovětské výroby, které mají i Rusové. Jenže technika rychle odchází a nových dílů je málo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ruská morálka se drolí, protiúder Kyjeva bude zběsilý. Hrozí jaderná válka, míní analytik

„Řada hlavních bitevních tanků Ukrajiny je stará. To je důvod, proč armáda tak urgentně poptává nové bitevní tanky vyrobené na Západě. Říkají, že jich potřebují asi 300 až 400, aby mohli zvrátit průběh války,“ sdělil z místa Fred Pleitgen, korespondent CNN.

Ukrajina se těší na novou techniku

Ukrajinští vojáci na frontě kolem Bachmutu jsou podle něj v euforii z toho, že západní země pošlou moderní tanky – americké Abramsy, německé Leopardy 2 a britské Challengery.

Ukrajinské síly tvrdí, že jejich tanky jsou v okolí Bachmutu mimořádné důležité a efektivní. V oblasti bojují proti žoldákům z Vagnerovy skupiny, kteří často využívají zločince jako potravu pro děla a snaží se útočit na ukrajinské pozice prakticky bez palebné podpory.

„Prostě s nimi bojujeme. Pokud s tím přestaneme, přiblíží se a my ztratíme naše domy a rodiny. Držíme pozice, aby lidé mohli žít v klidu ve svých domovech,“ uzavřel pro CNN ukrajinský voják.

Ukrajinská armáda ale začíná tušit, že nové západní stroje už nestihnou do boje o Bachmut zasáhnout. Ruský tlak totiž neustále sílí. A tanky dorazí nejspíše až za několik měsíců.

Na kompletní reportáž americké CNN se můžete podívat ve videu výše.

Tagy: