Ruský prezident Vladimir Putin měl v mimořádném telefonátu britskému premiérovi Borisi Johnsonovi pohrozit raketovým útokem. Telefonát se údajně uskutečnil pár dní před ruskou invazí na Ukrajinu. Informace odhalil dokument BBC, který zkoumá Putinovy kontakty se světovými lídry. Kreml slova britského expremiéra označil za lež.
Informaci o raketové hrozbě zveřejnil server BBC, který se odvolává na dokument s názvem Putin vs. Západ. Ten bude odvysílán v pondělí večer na kanále BBC 2.
Kreml v pondělí prohlásil, že Johnson lhal, když tvrdil, že mu Putin během telefonátu vyhrožoval raketovým úderem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že to, co Johnson uvedl, není pravda, nebo „přesněji řečeno, je to lež“.
Nenecháme se ponížit
„V jednu chvíli mi (Putin, pozn. red.) pohrozil, že mi nechce ublížit, ale že s raketou by to trvalo jen minutu. Nebo něco v tom smyslu,“ přiznal Johnson. Putin se podle něho během celého telefonátu choval velmi familiárně, a nelze proto posoudit, zda jeho hrozba byla skutečná. Avšak vzhledem k předchozím útokům na Spojené království, například v anglickém městě Salisbury v roce 2018, Johnson neměl jinou možnost než varování brát vážně, popisuje web Yahoo!News.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ruská morálka se drolí, protiúder Kyjeva bude zběsilý.
O devět dní později, 10. února, měl ministr obrany Ben Wallace odletět do Moskvy, aby se setkal s ruským protějškem Sergejem Šojgu. Dokument stanice BBC odhaluje, že i přes to, že si lídři obrany řekli, že Rusko nenapadne Ukrajinu, oba věděli, že je to lež. Wallace uvedl, že tato poměrně mrazivá nepravda ho utvrdila v přesvědčení, že Rusko invazi opravdu provede. Když ze schůzky odcházel, ruský náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov měl prohodit, že „už se nikdy nenechají ponížit“.
Tanky se dostaly na Ukrajinu
Dne 24. února se přes ukrajinské hranice převalily tanky. Tu noc Johnsonovi zavolal prezident Zelenskyj. „Zelenskyj byl velmi klidný,“ vzpomínal Johnson a dodal, že se nabídl, že lídra Ukrajiny přemístí do bezpečí. „Nabídku nepřijal. Hrdinně zůstal ve své zemi,“ uzavřel Johnson.
V dokumentu s názvem Putin versus Západ vystupují i další světoví lídři. „Obviňuji Západ – nás. Jsme vinni, že jsme ho nechali vyrůst do takové míry, že zastrašuje,“ prohlásila v třídílné sérii bývalá litevská prezidentka Dalia Grybauskaitėová. Příběh popisují také David Cameron, Boris Johnson, François Hollande a Volodymyr Zelenskyj. Vše začíná summitem Východního partnerství EU v roce 2013, který vedl k fatálním protestům na Ukrajině, odstoupení prezidenta Viktora Janukovyče, vyloučení Ruska ze skupiny G8 a anexi Krymu, píše web The Guardian.