Bydlení v chatce a práce za almužnu. Ve Svitavách odhalili vykořisťování Ukrajinek

Dva případy vykořisťován Ukrajinců na Svitavsku

Minimálně dva případy vykořisťování uprchlíků odhalili policisté na Svitavsku. Pracovní agentury měly maminky s dětmi ubytovat v nevytápěné zahradní chatce a ženy nechat pracovat za almužnu.

První případ se měl stát v Koclířově, druhý ve Vendolí. Obětmi se měly stát čtyři ukrajinské maminky s dětmi, kterým slíbili personalisté ubytování a následně i práci. Ve finále se ale staly cílem vykořisťování jak ze strany personální agentury, tak i svého ubytovatele. Ženy se naštěstí ozvaly při přerozdělování humanitární pomoci a zakročila svitavská radnice, která vše oznámila na policii. Ta už věci vyšetřuje. Rodiny byly převezeny do bezpečí.

„Setkali jsme se se dvěma případy, kdy byli uprchlíci přivezeni do obcí kolem města Svitavy s tím, že jim byla zajištěna práce pracovní agenturou. Tito uprchlíci v rámci celodenního zaměstnávání následně od agentury dostávali finanční odměny v řádu 100 až 200 korun za celý den odvedené práce,“ vysvětlil starosta Svitav David Šimek (Sdružení pro město Svitavy).

Šimek popsal i druhý případ. „Vlastník objektu předem prezentoval bezplatné ubytování. Nicméně vzápětí bylo zjištěno, že všem, kterým bylo toto bezplatné ubytování nabídnuto, je nabídnuta práce právě v personální agentuře, která odvádí vlastníkovi nemovitosti 200 korun denně,“ dodal Šimek.

Tagy:
Policie ČR migrace vyšetřování práce Ukrajina migranti ubytování podvod uprchlíci Pardubický kraj děti Svitavsko uprchlík Svitavy matky Svitava Ukrajinka personální agentura okres Svitavy David Šimek Koclířov Vendolí