Za staré kotle hrozí pokuta až 50 tisíc. Zkontrolujte, zda se to týká i vás

Mnoho českých domácností stále nemá vyměněný starý kotel za nový, za což hrozí tučné pokuty. Podle odhadů Ministerstva životního prostředí se to týká zhruba 150 tisíc domácností​. V provozu mohou zůstat pouze kotle 3. emisní třídy a vyšší, které splňují přísnější emisní limity.

Od 1. září letošního roku platí zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy. Podle Ministerstva životního prostředí jsou technologicky zastaralé a vypouští do ovzduší velké množství škodlivých emisí. „Prachové částice na sebe vážou další škodlivé látky jako těžké kovy či rakovinotvorný benzo[a]pyren,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík a dodává, že podle Státního zdravotního ústavu způsobuje v Česku znečištěné ovzduší každoročně 3 100 předčasných úmrtí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vlci se už zřejmě blíží k Praze. Středočeský chovatel našel zadávenou a roztrhanou ovci

Česká vláda tímto krokem reaguje na snahu Evropské unie o snížení emisí a ochranu životního prostředí. Tento zákaz měl původně vejít v platnost již v roce 2022, ale kvůli dopadům války na Ukrajině a zvyšujícím se nákladům na energie byl termín posunut​ na 1. září 2024.

Za nepovolený kotel hrozí pokuta až padesát tisíc

Budou-li domácnosti i po 1. září pokračovat v užívání zakázaných typů kotlů, hrozí jim pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Nátlak, zatajování či skryté poplatky. Jaké triky na vás mohou použít dodavatelé energií?

Statisíce lidí letos přešly k jinému dodavateli plynu nebo elektřiny. Některé domácnosti se ale mohly setkat s neférovým chováním od energetických společností. Jejich zprostředkovatelé například poskytují neúplné či nepravdivé informace, neuvádějí záměrně všechny složky energií nebo využívají nátlakových metod. Jak se proti nim chránit?

„Naším záměrem není lidi pokutovat a udělovat zákazy. Musíme ale chránit lidské zdraví a životní prostředí, a proto je zákaz těchto starých nevyhovujících kotlů nezbytný,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík.

Úřady však nebudou hned sahat po sankcích, majitele nejprve vyzvou k výměně. „Prvním krokem je kontrola technického stavu a provozu, kterou má každý povinnost provádět nejméně jednou za tři roky. Obecní úřady obcí s rozšířenou působností jsou aktivně vedeny k tomu, aby vyžadovaly předkládání dokladů o provedené kontrole technického stavu a provozu zdroje od jejich provozovatelů, a to třeba i na základě vlastního šetření v terénu, tedy i na základě viditelných emisí,“ upozorňuje Veronika Krejčí, mluvčí Ministerstva životního prostředí.

Nový zdroj tepla levněji díky dotaci

Lidé mají několik možností, jak svůj starý kotel nahradit. Mezi nejoblíbenější alternativy patří kotle na biomasu, tepelná čerpadla či kondenzační plynové kotle.

Ačkoliv může být nový kotel zásahem do rodinného rozpočtu, v budoucnu by se investice měla vrátit v podobě nižších výdajů za vytápění. „Nové kotle a čerpadla mají klidně o 20 procent vyšší účinnost vytápění, což v ročním měřítku udělá úsporu v řádu tisíců korun,“ vysvětluje Tomáš Suchý, ředitel energetické poradenské společnosti encall.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Evropa hraje v energiích se špatnými kartami, tvrdí Švihlíková. Zmínila perverzní motivaci od vlády

Na výměnu starých kotlů jsou navíc poskytovány dotace z programu Nová zelená úsporám. „Nově mohou nízkopříjmové domácnosti vyměňovat zastaralé kotle a další neekologické zdroje prostřednictvím dotačního programu Nová zelená úsporám Light. Nadále pokračuje podpora výměny zdrojů pro ostatní domácnosti v programu Nová zelená úsporám,“ dodává Krejčí.

Výměna čeká nejspíše i majitele plynových kotlů

V budoucnosti se očekává další zpřísnění emisních limitů, což může postihnout i některé typy plynových kotlů. Do roku 2050 by podle plánů Evropské unie měly všechny budovy dosáhnout klimatické neutrality, což bude znamenat další změny v oblasti vytápění a energetiky. EU proto již nyní vyzývá domácnosti k přechodu na moderní a ekologické způsoby vytápění.

Tagy:
vzduch životní prostředí dotace Státní zdravotní ústav Evropská unie Česko topení plynový kotel Petr Hladík Ministerstvo životního prostředí České republiky Zelená úsporám ekonomika, obchod a finance znečištění životního prostředí