Ovzduší v Česku se po silvestrovské půlnoci na některých místech výrazně zhoršilo, vliv měla odpalovaná pyrotechnika, ale působily také meteorologické podmínky. V Praze, kde byla část města pod vlivem teplotní inverze, byla situace nejhorší za posledních osm let. Naopak v Brně, kde po půlnoci mírně sněžilo, byly koncentrace prachových částic v ovzduší po silvestrovské půlnoci nejnižší za posledních pět let. Na sociální síti X to ve středu uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). O nárůstu znečištění ovzduší na silvestra informuje opakovaně.
Přízemní teplotní inverze, která funguje jako „poklička držící znečištění u země, o silvestrovské noci přetrvávala v Praze zejména na severu a severovýchodě města a v centru. „Většina nejvyšších hodinových koncentrací na našich stanicích byla pozorována v Praze,“ uvedl ČHMÚ. Vůbec nejvyšší hodnotu 360,2 mikrogramu prachových částic na metr krychlový naměřila kolem 02:00 stanice Praha-Vysočany.
ČTĚTE TAKÉ: Petardy v Evropě zabíjely. Při manipulaci s pyrotechnikou přišel o život i 14letý chlapec
Nejlepší stav ovzduší za pět let po silvestrovské půlnoci v Brně může být podle meteorologů dán jak nižší intenzitou odpalování pyrotechniky, tak zejména meteorologickými a rozptylovými podmínkami. Roli vždy hraje také umístění měřicích stanic ve městě, upozornil ČHMÚ.
To je podle něj dobře patrné například v Uherském Hradišti, kde se koncentrace prachu měří přímo na náměstí, kde lidé pyrotechniku odpalují často. Znečištění ovzduší polétavým prachem tak zde bylo po silvestrovské půlnoci podle meteorologů nejvyšší v širokém okolí.
Také loni ČHMÚ uvedl, že koncentrace prachových částic v ovzduší při silvestrovských oslavách zejména ve městech, kde lidé odpalují zábavní pyrotechniku, výrazně stouply. Nejvyšší znečištění v Česku tehdy zaznamenaly měřicí stanice ve Frýdku-Místku a dále v pražských Vysočanech a Holešovicích.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Do Česka se s Novým rokem ženou sníh a mráz. Experti rozšířili výstrahu