Od září platí zákaz starších kotlů. V provozu je jich stále 150 tisíc, hříšníkům hrozí pokuta

Za starý kotel může padnout velká pokuta.

Platí zákazy kotlů, komu hrozí pokuta?

Od září platí v České republice zákaz používání kotlů na tuhá paliva emisní třídy I a II. Jedná se o kotle spalující uhlí, koks i dřevo, které často sloužily jako hlavní zdroj tepla a ohřevu vody v domácnostech třeba na vesnicích nebo ve starších domech. Podle odhadů jich je stále v provozu asi 150 tisíc, i když hříšníkům hrozí vysoké pokuty.

Dvanáct let měli lidé na výměnu starého kotle na tuhá paliva za nový. Od 1. září jim provozování nevyhovujícího kotle hrozí pokuta až 50 tisíc. „Kontrolu provádějí obecní úřady obcí s rozšířenou působností, pro které jsme vydali metodické postupy,“ popsal pro CNN Prima NEWS ředitel odboru ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí Kurt Dědič.

ČTĚTE TAKÉ: Většina domácností si příští rok za topení připlatí. Zdraží teplárny pálící uhlí i biomasu

Tajemníci všech oslovených obcí mimo kameru shodně potvrdili, že většina takových kontrol se provádí na základě podnětů od občanů. „Ve chvíli, kdy přijde nějaké upozornění na obtěžování nepříjemným zápachem, je to bez diskuze a úředníci musejí vyrazit do terénu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí Městského úřadu Strakonice Markéta Bučoková.

Ministerstvo životního prostředí v loňské topné sezóně evidovalo v Česku 779 podnětů k prověření. Jen ve 166 případech bylo nutné posoudit stáří kotle přímo v daném objektu. Dotyčná osoba přitom musí pověřeného úředníka do svého domu pustit. „Kompetence provádět kontroly přímo v domácnostech vychází přímo ze zákona o ochraně ovzduší,“ dodal Dědič.

„V případě, že kontrole brání, se vystavuje nebezpečí přestupkového řízení, v němž mu může být uložena pokuta v řádu až desetitisíců korun,“ přiblížil pro CNN Prima NEWS advokát Jan Černý. Což se rovná sankci za používání zakázaného kotle.

Samotnou výši pokuty za starý kotel ovšem úředníci mohou přizpůsobit sociální situaci rodiny. „Aby nedošlo k tomu, že nízkopříjmové domácnosti dostanou sankci 50 tisíc a finančně to pro ně bude neúnosné,“ vysvětlil Dědič. V současné době je možné získat dotaci na výměnu kotlů za novější.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Fialův výrok o německých platech? Vlastňák, přiznala Nerudová. Vysvětlení Vondry ji rozesmálo

Tagy:
vzduch palivo CNN Prima NEWS Strakonice Česko Ministerstvo životního prostředí České republiky trestná činnost, právo a spravedlnost