Z ruiny kulturní perla. Kaple ve Slavětíně je symbolem paměti a návratu ke kořenům

Ve Slavětíně nad Ohří se uskutečnil mimořádný kulturní a duchovní zážitek – koncert v barokní kapli, která díky nadšencům z Českého královského institutu a spolku Kinský Art Media znovu ožívá. Zchátralá památka se tak stává symbolem tradice, naděje i spojení generací. Hudba, slova a činy se tu propojily v událost, která přesáhla rámec běžného koncertu.

Příběh zchátralé kaple a jejího znovuobnovení začal úžasnou náhodou. „Byli jsme na návštěvě u příbuzných ve Slavětíně, jel jsem kolem kaple a zastavil jsem. Když jsem viděl, v jakém je stavu, říkal jsem manželce – co kdybychom ji koupili?“ popisuje počátky celé iniciativy Zdeněk Prázdný, ředitel Českého královského institutu. Kaple byla tehdy v konkurzu a jak s úsměvem dodává: „Popravdě, moc bláznů, co chtějí koupit kapli, asi není.“

Kaple dnes slouží jako prostor pro kulturní a duchovní setkání. Letos zde proběhl už druhý benefiční koncert, který měl nejen podpořit veřejnou sbírku na její obnovu, ale především vytvořit společný okamžik sdílení. „Chtěli jsme lidem nabídnout něco, co má smysl. Nejde jen o sbírku – ta je dobrovolná. Spíš chceme ukázat, kam až se společně můžeme dostat. A dát lidem možnost se potkat,“ vysvětluje Prázdný filozofii akce.

Hudba jako gesto vděčnosti

Program zahrnoval vystoupení Pražských komorních sólistů a jako silný moment zazněla sólová skladba mladé hornistky Elišky Kopové. Ta zahrála na nástroj, jehož pořízení podpořili právě místní lidé a hudebníci. „Měla jsem možnost tady dnes zahrát jako poděkování. Místní mi pomohli získat lesní roh, na který jsem si dlouho šetřila. A že jsem mohla hrát s Radkem Baborákem? To je pro mě opravdu sen,“ svěřila se dojatá Eliška Kopová.

Hornista světového jména Radek Baborák o své motivaci mluvil stručně, ale jasně: „Zaujala mě nejen jejím talentem, ale i tím, že je bojovnice. Spojil jsem se s přáteli a pomohli jsme jí. Takové věci mají smysl.“

Hudba se v kapli stala více než jen kulturním programem – byla jazykem, kterým se obnovovala víra v hodnoty a v sílu společného úsilí.

Tajemství slavětínské kaple

Barokní kaple z konce 17. století stojí mimo centrum obce a její přesný účel zůstává do jisté míry nejasný. I to jí dodává zvláštní atmosféru. „Je zvláštní, že je mimo intravilán, když Slavětín má svůj kostel. Nevíme přesně, proč ji tehdy postavili. Ale možná právě proto je tak zajímavá,“ zamýšlí se Prázdný.

Po letech chátrání byla kaple v havarijním stavu – dveře vyrvané, interiér přístupný vandalským zásahům. Nyní už má novou střechu, statické zajištění a brzy přijde na řadu interiér. Rekonstrukce by měla být dokončena během příštího roku. „V květnu bychom kapli chtěli znovu vysvětit. A udělat z ní místo, které žije – hudbou, slovem, setkáním,“ říká Prázdný.

Kolik jste darovali na koncertě pro obnovu kaple? ⛪

🎶 To jsme nečekali! 🎶 Nedávno jsme zažili opravdu výjimečný okamžik. Na koncertě pro obnovu Kaple Navštívení Panny Marie ve Slavětíně nad Ohří se vybralo neuvěřitelných 10 040 Kč! 🙏 Částka bude použita na úhradu nákladů spojených s restaurátorskými zásahy na fresku v kapli, která je jedním z nejcennějších historických pokladů tohoto místa. 🖌️ Peníze byly připsány na transparentní účet ČKI a budou předány odborníkovi, který se postará o to, aby freska znovu zazářila pro další generace. 💫 Kaple ožívá před našima očima, a to i díky vám. Jsme nesmírně vděční, že se stáváte součástí této obnovy. ⛪ O dalším postupu a výsledcích vás budeme průběžně informovat. 💁‍♂️ Už nyní si však můžete přečíst jak akce probíhala v našem článku zde: www.ceskykralovskyinstitut.cz/koncert-na-obnovu-kaple-nadchl-stejne-jako-pamatka-ktera-prokoukla/ ◀️ Děkujeme také @novyzamekkinskykostelec za partnerství při pořádání koncertu 🤝 #ObnovaKaple #HistorieOžívá #KulturníDědictví #SpolečněOživujemeHistorii #PodporaKultury #ČKI #RestaurováníFresky #KulturaProBudoucnost

Posted by Český královský institut, z.ú. on Monday, June 23, 2025

Při akci zazněla i netradiční, ale provokativní otázka: Jakou roli by mohla mít monarchie v dnešní době? Ne politicky, ale symbolicky? „Máme v Evropě dvanáct monarchií a patří mezi nejvyspělejší země světa. Monarchie není o koruně a vládě – ale o symbolech. O morálce, odpovědnosti a kontinuitě. A to nám dnes možná chybí nejvíc,“ vysvětluje Prázdný poslání institutu, který nese královské označení.

Podle něj je úkolem nejen zachraňovat historické stavby, ale i otevírat otázky, které pomáhají společnosti znovu hledat hodnoty a identitu.

Slova, která neztrácejí platnost

Na závěr setkání zazněly myšlenky z výběru citátů z knihy Babička Boženy Němcové, který Český královský institut vydal k jejímu výročí. „Naše země je jako matka – máme povinnost ji chránit. A kdo pomoc může, ten pomoc musí,“ připomněl Prázdný jeden z citátů, které považuje za trvale aktuální.

Podle něj jsou taková slova více než literární ozdobou – jsou výzvou. Výzvou k péči, k úctě a ke sblížení. A právě to se v kapli ve Slavětíně stalo.

Obnova kaple ve Slavětíně není jen technickým projektem. Je příběhem odvahy, spolupráce a víry v to, že i malé místo může být nositelem velkých hodnot. Ve zdech, které byly kdysi ztichlé a ztracené, dnes zní hudba a slova s hlubokým významem. A z iniciativy několika jednotlivců se zrodilo dílo, které promlouvá k celé komunitě – i k nám všem.

Tagy:
hudba divadlo kaple kultura Slavětín Český královský institut hudební vystoupení umění a zábava umění, kultura, zábava a média Radek Baborák